Trandafir negru

Teodora

Member
Stau la casa si ghiveciul este pe terasa. Tocmai de aceea ziceam ca il voi infofoli in ceva cartoane etc. Ma gandesc cum s-o fac cand el este inca inflorit...Am si afara pitici plantati care rezista vad foarte bine, tot infloriti si ei. Am sa-i acopar si pe ei cu ceva paie, vad eu.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am avut in jardiniere pe balcon, afara, fara nici o protectie si mi-au inghetat, in fiecare an. Primavara plantam altii noi, pana am renuntat la trandafiri in jardiniere. Cei pusi in pamant in gradina, au trecut iernile fara probleme.
Depinde foarte mult de dimensiunea ghiveciului si de locatie.
Ca sa nu ai probleme, ai putea ingropa ghiveciul sau ai putea planta trandafirul in pamant, iar la primavara il scoti si il pui din nou in ghiveci.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pitici in ghiveci afara peste iarna... ceva mai greu si risti destul de mult. Poti ingropa chivecele du totul in pamant, e cea mai buna protectie ce le-o poti oferi, asta daca vrei sa ii pastrezi in ghiveci.
Deca nu, depinde cat de mari sunt ghivecele. Le pui pe toate la un loc si invelesti ghivecele cu folie cu bule de aer, iar deasupra coroanei pui protectie termica speciala si mai au sanse. Verifica topicul trandafiri in ghiveci unde am exemplificat cu imagini cum au rezistat trandafirii mei din ghiveci in iarna trecuta.
 
Sus