Trandafir negru

Teodora

Member
Am plantat in gradina un Hocus Pocus, un Golden Parfume, un Remy si un Black Baccara. Voiam pe cei pitici pentru ca se tund drastic si infloresc abundent, se dezvolta frumos ca tufa si fac o gramada de flori. Ba mai mult, din ce-am citit aici, pe forum, sunt si rezistenti la frig, am vazut pozele celor de aici cu ei infloriti si iarna. Urmeaza sa mai achizitinoez cativa urcatori Swan Lake si inca vreo 3 pe care sa-i alatur celor 4 mentionati.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Foarte bine! Si eu am început cu trandafirii din comert de la noi. Dar treptat am renuntat cam la toti. Oricum toti sunt frumosi.
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
asa am inceput toti na pe parcurs dupa ce am vazut frumusetea engelzestilor ma umplut gradina de engelzesti de asta ti-am zis de fetele care vind sutn super trandafiri nu porcariile din comert care sunt ieftine dar ma rog
 

Teodora

Member
N-am cumparat din comert decat mini-rosele. Pe ceilalti i-am comandat de la Covera, au fost butasi cu radacini care aratau foarte bine. Sa speram ca la anul am trandafiri frumosi sa va arat. Geodezia, multumesc frumos pentru sugestie,
 

geodezia

Well-Known Member

gomez99

Well-Known Member
Teahibrizii - putine soiuri chiar isi merita locul in gradina - părerea mea. Sunt alte grupe mult mai florifere si decorative. Eu am renunțat la multi. Pentru 4-5 flori de 2-3 ori pe an comparativ cu altii care fac sute si remonteaza non stop.
foarte adevarat (desigur, aici e si chestie de gust, ca daca iti place o floare anume, te bucuri si la o inflorire pe an)
da pe de alta parte, gradinareala e boala grea, si dintr-o joaca ajungi sa schimbi si sa stringi zeci de soiuri :)
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Pai asta e toata placerea. Mereu sa cauti, sa schimbi, sa combini.:-D
Mereu zic gata; nu mai iau nimic, nu mai dau nici un banut dar cand vine sezonul de plantare o iau razna. Ma impinge necuratu :devil: si intru prin magazine de profil sau ma uit pe oferte pe net si stiti dumneavoastra urmarea ...:banghead:
 

Teodora

Member
Multumesc frumos. Voi face cateva comenzi in curand de pe acele site uri, s-a mai racit afara, chiar ploua, deja nu mai am rabdare pana in octombrie pentru comanda.
 

geodezia

Well-Known Member
vezi ca lansezi comenzile acum dar daca vrea sa iti livreze acum sunt neseriosi trandafiri inca sunt in vegetatie deci trebuie sa vorbesti cu ei sa iti faca livrarea dupa 15 oct cel mai devreme
cel putin la mine au inceput sa lastareasca parca la ei vine primavara pina si amortita variegata de bologna care e cheala peste vara acum s-a umplut de frunze si lastari noi
 

Teodora

Member
Chiar voiam sa va intreb, ce se intampla daca cei plantati acum o saptamana vor lastari pana va veni frigul si ii voi acoperi? cum trebuie sa procedez cu lastarii in momentul in care vreau sa ii acopar?
 

geodezia

Well-Known Member
na eu nu ii acopar ei oricum vor fi arsi de frig dar o parte din lastar va ramine viu
dar daca ai putini ii poti musuroii faci musuroi de pamint pe linga ei
na noua ne vin comenzile in nov decembrie
atunci e in regula nu mai sunt in vegetatie lucreaza la radacini peste iarna si nu vor intra in vegetatie decit in primavara asa ca dai comenzile dar le spui livrare dupa 15 oct cel mai devreme
oricum daca le tai din radacini acolo 1-max 2 cm se vor concentra pe radacini
dar daca o sa fie cald sfirsitul lui oct si nov ,da atunci vor lastarii nu ai cele face nici musuroiti
vezi ca peturile la astia cu radacina le face rau se fac fungi in pet ca ei respira si ti se vor strica sa zic asa
 

Teodora

Member
Am vreo 4 bucati deocamdata, urmeaza sa mai iau 3 si 3 urcatori. Deci voi intra in iarna cu acest numar de trandafiri. Atunci voi face comanda luna viitoare spre final, pentru ca vreau sa ii iau pe toti odata. Multumesc frumos pentru informatii.
 

geodezia

Well-Known Member
na comanda o dai acum ca vei pierde soiurile
toata lumea vrea rose acum dar le specifici livrare in data de ...cit vrei tu
oricum s-au invata minte si suna inainte de a trimite
 

geodezia

Well-Known Member
cu placere noua de pe forumul asta ne place sa invatam unii de la altii fetele sunt deosebite apeleaza la Caramel la Claude sau Sanamaria
ele sunt Doxa in materie de rose
nu mai vorbesc de d-l Popescu de Gomej si de Mirceaspc oamenii cu ani grei in spate in cresterea roselor
eu tot pifana de vreo 8 ani nu stiu asa multe ca dinsii
 

Teodora

Member
Cu siguranta voi mai avea intrebari, trandafirii au devenit printre florile mele preferate. Voi apela cu incredere, imi place ce-am citit in topicurile dedicate roselor.
 

Teodora

Member
Voi aveti trandafiri pitici pe care ii tineti in ghivece afara? Daca da, cum ii pastrati peste iarna? Eu am deja un asemenea ghiveci cu niste trandafiri pitici achizitionati in septembrie si care inca arata foarte bine. Adica sunt infloriti, frunzele sunt verzi si sanatoase. Ghiveciul il tin afara, pe terasa si nu intentione sa il bag in casa. Problema e ce fac cu ei de saptamana viitoare incolo, s-au anuntat -1 grad sau chiar mai frig si nu vreau sa imi inghete. M-am gandit sa bag ghiveciul intr-o cutie de carton dar ei au inca flori. Cum sa procedez, stie cineva? Cum sa ii tin peste iarna mai ales ca vad ca nu au nicio intentie de-a se ofili si eu deja vreau sa ii acopar, sa ii protejez de frigul care se anunta. Si peste iarna se mai uda? Repet, ii voi tine afara pe o terasa, nu am beci sau alte conditii sa ii tin, in casa nu ii bag ca stiu ca nu rezista.
 

gomez99

Well-Known Member
ce am eu in ghiveci sta afara. peste iarna ii pun pe toti unul linga altul intr-un colt de gradina si astept primavara :)
am si pitici plantati in gradina direct in pamint si o duc foarte bine. acum nu stiu daca pe balcon, un ghiveci singur batut de vint se descurca bine, dar poate mai multe grupate ar merge.
 
Sus