Trandafir japonez - probleme cu daunatori

xamrita87

New Member
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi pentru a-mi salva cei 2 trandafiri japonezi.
Ii am de 5 luni de zile si aproape de la inceput am observat ceva insecte pe ei (micute si multe, albe), nu am putut sa imi dau seama ce sunt. Am cumparat Actara si am dizolvat in apa si i-am stropit de 2 ori, la interval de 1 saptamana. Pe moment mi s-a parut ca au disparut acele insecte, dar problema a reaparut. Desi au disparut o perioada insectele, parca nu au iesit frunze foarte sanatoase.
In acest moment unuia din trandafiri ii cade zilnic cel putin 1 frunza, si are si boboci, deja au cazut 2, dupa ce erau mari, se vedea deja ce culoare va fi floarea.
-cand ies frunzulite noi, din start se observa ca sunt atacate de insecte
-frunzele au aspect punctat, parca au multe puncte pe ele (se observa foarte bine la lumina)
-frunzele sunt destul de aspre si au tendinta sa se inconvoaie unele, unele nu sunt frumoase si parca au fost mancate pe margini
-frunzele cad, deja cel cu boboci are tulpinile destul de goale in jos. Celui care nu are boboci ii cad rar frunze, arata mai bine.
-au pe dosul frunzelor ceva "insecte"albe si am observat azi si cateva musculite negre moarte pe frunze
-dintr-un boboc mare (care pare ca se va deschide daca am noroc) am vazut azi ca a iesit un vierme mic galben

Va rog sa imi recomandati ce ar trebui sa fac cu ei, cum sa ii tratez. Ii tin in geam, destul de aproape de calorifer (nu stiu daca acest aspect conteaza).
Atasez cateva poze. Imi cer scuze pentru postarea lunga.

Multumesc mult pentru orice raspuns.
Gabriela
29390628_10211851035976056_1694597563_o.jpg 29390628_10211851035976056_1694597563_o.jpg 29391007_10211851035696049_1704421599_o.jpg 29391381_10211851033615997_577566963_o.jpg 29404922_10211851034376016_1319350170_o.jpg 29526481_10211851033655998_29172673_o.jpg 29526675_10211851034336015_1238470393_o.jpg 29633087_10211851036256063_1187666123_o.jpg 29138711_10211851079137135_1285424010_n.jpg
 

lelia

Well-Known Member
Buna Gabriela! Dragutii de hibi sunt fitosi pe timpul iernii, caldura si aerul locuintelor noaste sunt mediul propice pentru dezvoltarea daunatorilor, dupa descriere cred ca este vorba despre musculita alba, poti incerca sa gasesti sfaturi aici
Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum) sper sa reusesti sa scapi de probleme,sunt plante rezistente.
 

xamrita87

New Member
Am mai fost sfatuita si sa schimb pamantul cu totul, dar ma tem sa nu moara planta...
De asemenea mi s-a mai zis de o varianta "naturala", cu ceai din ardei iute (pulverizat pe frunze) eu nu am mai auzit de asa ceva si nu as vrea sa omor plantele..
Este oare posibil ca acele "gaurele" de pe frunze sa fie o urmare a pulverizarii cu Actara?..
Multumesc mult pt raspuns
 

lelia

Well-Known Member
Nu stiu ce sa zic de metoda naturala,plantele nu mor asa repede,insa nu sunt sigura ca vei scapa de daunatori.Acele punctulete sunt de la daunatori SI nu de la tratament.Cat despre schimbatul solului, imediat ce see indreapta vremea SI scoti plantele afara, poti face operatiunea fara probleme.Gasesti in topicul de care ti-am zis sfaturi de la cei care s-au confruntat cu probleme asemanatoare.
 

xamrita87

New Member
Multumesc frumos pentru raspuns. Voi consulta in detaliu topicul respectiv. Astazi a inflorit unul din trandafiri. ;-)29573274_10211877632960964_3046071543352555686_n.jpg
 

Vio Mary

New Member
Buna ziua
Am cumparat un trandafir japonez de la o florarie iar la cateva zile am observat pe frunze mici orificii, frunzele gaurite, nu se observa vreo insecta dar clar e vorba de un daunator.
Nu stiu cu ce insecticid sa l stropesc daca stie cineva ce sa mi recomande.
Multumesc
 

crysty

Active Member
Buna ziua
Am cumparat un trandafir japonez de la o florarie iar la cateva zile am observat pe frunze mici orificii, frunzele gaurite, nu se observa vreo insecta dar clar e vorba de un daunator.
Nu stiu cu ce insecticid sa l stropesc daca stie cineva ce sa mi recomande.
Multumesc
Buna seara, probabil aveti vreun daunator care migreaza de la/si pe celelalte plante. Cumparati o fiola de Calyso de la fitofarmacie ( o fiola mica ) si o dizolvati in 5 litri de apa . Stropiti plantele afectate cu un pulverizator bine adica si pe sub frunze si asteptati 6 zile . Pe urma stropiti iar din aceeasi solutie ramasa si asteptati inca 6 zile. Pe urma stropiti iar , adica a 3a oara, si verificati daca au aparut semne noi. Ar trebui sa nu mai apara semne de atac pentru ca Calypso este sistemic si patrunde in planta si circula odata cu seva ei si va faca planta otravitoare .
De ce 3 stropiri si nu una ? pentru ca daunatorii lasa si oua si astfel se va mentine o toxicitate in planta si pentru generatiile noi care vor sa se hraneasca .
Daca nu gasiti Calypso atunci o alternativa la asta este Movento si procedati la fel cu asta.
Nu cred ca este atac de paduche testos sau lanos asa ca nu cred ca va trebuie si adjuvant cumparat de tipul Siltim sau silwet gold pentru ca insectele mici precum paduchii si puricii de plante doar inteapa si sug seva nu mananca din frunza. Asa ca daca aveti gauri in frunze atunci e vorba de un daunator mult mai mare precum vreun tip de vierme sau insecta mai mare decat un paduche. Asa ca Calypso sau Movento e numai bun pentru insecte devoratoare cu aparat bucal de masticatie.
Cele 2 produse nu au miros deci se pot stropi la interior dar sa va luati masurile de precautie , de exemplu cele 2 produse sunt ambalate in fiola de plastic care trebuie sa o taiati cu un foarfece pe lung in 2 si sa le dati drumul in bidon si agitati bidonul ca se vor curata acolo nu trebuie sa le stoarceti cu mana. Si sa va spalati pe maini inainte si dupa stropit, si sa aveti marcat bidonul cu eticheta pe durata tratamentului si lipiti cu scotch capacul ca sa nu umble copiii la el cand plecati de acasa.
In acest timp de 1 luna solutia preparata nu se strica si nu isi pierde din proprietati . Dupa terminarea tratamentului varsati solutia la chiuveta sau toaleta dar cu atentie sa nu scapati bucatile de fiola ,alea le aruncati la cosul de gunoi. Nu aruncati bidonul cu solutie la pubela din cartier ca sa nu bea din ea vreun om necajit.
Intrebati si la fitofarmacie despre tot ce v-am scris si vedeti ce va spun si cei de acolo.
 
Ultima editare:
Sus