Trandafir japonez in stare foarte proasta

Andreea Cazacu

New Member
Buna ziua, am un trandafir japonez care de aproximativ 1 an si-a pierdut aproape toate frunzele. In permanenta da frunze noi dar, inainte ca acestea sa se dezvolte, se usuca si cad.
In toamna i-am schimbat ghiveciul, toata iarna l-am tinut in casa, este udat corect (sper), nu a fost tuns niciodata. Acum l-am scos in balcon (este balcon inchis) unde are lumina din belsug dar fara soare direct.
Va rog spuneti-mi daca il mai pot salva si ce ar trebui sa fac. Multumesc!
 

Atașamente

gomez99

Well-Known Member
nu pare sa fi avut destula lumina, distantele internodale imi pare mai mari ca normal.
oricum, si daca e atacat de ceva. eu as incerca un tratament cu mospilan + envidor si peste 5-6 zile milbecknoc + nissorun si iarasi peste o saptamina un fungicid gen dithane, sau chiar ceva cupric cum ar fi champ. in concentratie mai mare cu 25-30% decit scrie pe plic.
intre timp udat cu ceva ingrasamint pentru plante cu flori.
 

crysty

Active Member
Dupa ce terminati tratamentele recomandate de gomez99 , pe la sfarsitul lui aprilie cand da caldura mai binisor ii taiati 2 lastari cam de 15 cm si ii puneti intr-un borcan cu apa ,apa sa ocupe cam 5 cm in borcan si ii lasati pe pervaz si nu mai miscati de acolo decat cand schimbati apa odata la 1 saptamana si ceva. Asta ca sa aveti si niste pui de rezerva .
Pentru un incepator e mai bine sa prindeti butasii in apa si sunt si sansele mai mari.
Cand or sa dea mustati de radacina cam in 2 luni ii plantati in pamant din comert, nu in acelasi pamant si nu in acelasi vas cu cel mare ci in vas separat, nu conteaza daca stau amandoi puii in acelasi vas ca vor fi inca mici. Asta mare dupa ce isi revine o sa trebuiasca tuns oarecum ca arata prea urat cu crengile alea lungi si goale.
 
Ultima editare:
Sus