Tradescantia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si mie imi place mult.E vrednica tare :rofl: Dintr-un fir intr-o vara devine o tufa iar in doi ani poate strajui o alee... :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Asa cum ziceti poate fi considerata pe drept cea mai nepretentioasa si rezistenta planta perena. Extrem de harnica, modesta, cu inflorire indelungata. Nu stiu cum sunt cele mai de soi. Poate voi, fetele ce ati comandat si alte varietati, o sa va spuneti pe aici parerea.

Cert e ca cea clasica albastra e foarte cumsecade din toate punctele de vedere. Iat-o in compania unui trandafir pitic. sau
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu iti imagina Adina draga ca daca au alta culoare sunt altfel.Nicidecum.La fel de vrednice si se dezvolta cu multa,multa bunavointa :giggle: cu o rapiditate iesita din comun pentru o planta.Deci sunt identice si tot cu bunavointa o sa dam si altora :)
Poze:
in virful acelui fir a aparut floarea expusa.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ce veste buna, Gabiuto! Daca sunt la fel de nepretentioase merita un loc in gradinuta!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Absolut asa este.Ca tufa cred ca se face frumoasa ...rau :) .Eu le-am asezat intr-un loc unde sa nu acceada catelusul :p ,mai umbros si mai ferit pina se face o tufa cit de cit marisoara sa o pot muta.Mi-a fost teama ca din doua firisoare nu va aparea mare lucru dar uite ca m-a contrazis.Deja incep sa se inmulteasca.
Din punctul meu de vedere merita.Nici nu ii trebui atentie speciala.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce va fac plantele?Au inflorit la toti?Cum sunt?La mine au inceput incet sa devina mai ...consistente.La primavara sper sa putem inlocui ce e de inlocuit :mrgreen:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La mine au inflorit amandoua. Cea rosie e putin mai ciudatica, a facut flori cu cate 2 petale in loc de 3 :rofl:.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Doar din cea albastru-mov daca doresti (penultima poza). Celalealte sunt mici, unele plantate abia acum in primavara.
 

reli

New Member
din cea mov-albastra am primit celelalte m-ar interesa. De unde le-ai achizitionat? Multumesc oricum poate de vor inmulti pana in toamna.
Caramell a spus:
Doar din cea albastru-mov daca doresti (penultima poza). Celalealte sunt mici, unele plantate abia acum in primavara.
 
Sus