Tradescant (Austin)

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Tradescant

In ciuda experientei limitate, indraznesc totusi sa deschid un topic dedicat unui trandafir care m-a fascinat si care continua sa ma surprinda.
Este vorba despre Tradescant, trandafir arbustiv engelezesc creat de David Austin.

Tradescant (atat tatal cat si fiul poarta acelasi nume, John Tradescant) sunt doi botanisti celebri din secolul al XVII-lea, ambii gradinari regali. Au colectionat si cultivat plante interesante aduse de ei sau de cunoscuti de prin calatoriile lor. Tradescant fiul, este cel care a introdus in UK arbori si plante indragite precum magnolia, chiparosul, liriodendronul, plox-ul si asterul.

Trandafirul creat de David Austin le poarta numele.

Pe HMF gasiti cateva informatii despre trandafir precum si cateva pareri ale posesorilor.
Succint:
- introdus pe piata in 1993, in UK
- arbustul matur, poate atinge o inaltime de 2.5 m si cam aceeasi latime (?).
- rezista in zona 5b si zicese ca ar tolera caldura. Nu stiu daca acest aspect se refera si la temperaturile noastre extreme :rofl:

Este un trandafir cameleon ce isi schimba frecvent forma si culoarea florilor. De la primele flori cu o culoare greu de definit, un amestec rece de siclam si mov, florile au trecut la nuante calde de bordo, pentru ca al doilea val de flori sa ma surprinda din nou, cu nuante de magenta si grena. Dimensiunea florilor variaza de la 6 la 9cm. Bobocii in mod suprinzator au culoarea rosie. Florile dureaza cam o saptamana si nu sunt afectate de ploaie. Formeaza o tufa frumoasa si bogata, cu ramuri usor arcuite si flori grupate cate 3-4 in varful tijelor. Tijele pot sustine greutatea florilor. Infloreste in valuri.

 

daisy111

Active Member
Re: Tradescant

:eek: :hipnotizat: :hipnotizat: :hipnotizat: :hipnotizat: Doamne cata gingasie poate sa aibe!!!!! :visator: :visator: :visator:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: Tradescant

Hmmm... gingasie nu prea e un cuvant definitoriu pentru Tradescant, in opinia mea. :mrgreen:
Iar eu consider acest aspect un lucru bun. :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: Tradescant

Si mie imi place foarte mult. Imi place forma florii, culoarea si rezistenta. Sunt curioasa cum va evolua in anii urmatori.

Multi trandafiri englezesti sunt frumosi, dar constat pe pielea mea ca nu toti sunt adecvati pentru gradinile noastre. Asa ca m-am mai lecuit de ei. :rofl:
Presupun ca nu ai niciunul in gradina, momentan... :?
 

daisy111

Active Member
Re: Tradescant

Din pacate,nu :(,desi mi-as dorii vreodata sa pot comanda, eu nu am asa trandafiri deosebiti si renumiti ca ai vostri. :D Tot ce am,sunt fara nume,in nr putin,sunt in album. :D
 

gabrielais

Active Member
Re: Tradescant

sunt superbi cei pe care ii ai si esti o norocoasa in ceea ce priveste englezestii...in urma comentariilor si topurilor noastre ii vei putea comanda numai pe cei cu caracteristici pozitive si potriviti climei si gradinilor noastre ;-)
 

anasstasia

Active Member
Re: Tradescant

Si eu iubesc englezestii. Regula de aur la ei este ca trebuie sa avem rabdare. Dupa 3 ani incep sa-si arate adevarata fata.
Tradescant este superb.
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Tradescant

Fetelor, daca vi-l doriti cred ca e momentul sa-l comandati, cei de la gradina-bijoux anunta scoaterea lui din productie de la anul, daca nu chiar de anul acesta.
 

anasstasia

Active Member
Re: Tradescant

L-am comandat de la olandez. Gradina-bijoux sa-si pastreze trandasfirii in opinia mea. Muncesc pe rupte pentru fiecare ban cistigat, mi se pare normal sa platesc ce cumpar, insa exista si limite. Gradina-bijoux este in afara limitelor mele.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Tradescant

Lasa, Roxana, ca nu-i Ford Mustang din '67, sa dispara din fabricatie, nu mai baga lumea in priza ca si-asa suntem plecate pe orbita cu trandafirii :rofl:

Adica cine scoate din productie Tradescantul? Ca suna aiurea...crezi ca n-o sa mai altoiasca firmele cultivatoare de trandafiri? Daca nu o fac o sa-l altoiesc eu :mrgreen:
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Tradescant

:rofl: Ei nu! Sunt convinsa ca or sa mai altoiasca. Eu spuneam de D Austin, asa ziceau cei de la gradina-bijoux.
Oricum daca il are lumea pe forum se mai pot face schimburi nu-i bai. Anuntul e doar pt cei obsedati sa-l cumpere de la sursa, daca e cineva.
PS. De la sursa nu inseamna gradina-bijoux, inseamna D. Austin (adica nu altoit de altcineva).

anasstasia, stiu foarte bine ce vorbesti apropo de munca, eu muncesc non-stop si banii ies din buzunar pe atatea gauri ca n-ai timp sa le numeri, un schimb valutar facut intr-o zi nepotrivita, o taxa aparuta din senin si mai cate altele...Sunt patroana si sunt mai prost imbracata decat angajatele mele, sunt in general zgarcioaba cu mine insami si ma neglijez. Toamna asta, din pacate, am pierdut comenzile voastre comune asa ca imi mai raman doar doua variante, sa muncesc non-stop doar ca sa platesc taxe si facturi stupide sau sa-mi cumpar si eu 3 trandafiri de la gradina-bijoux care sa ma bucure pana la primavara si sper si dupa aceea, daca s-or prinde :)
 

destetptuulet

New Member
Re: Tradescant

Hmm....parcă am văzut cândva în Obi,tre să verific,ăsta e de luat ca cadou de ziua mea!Şi William Shakespeare 2000.! ;-)
 

bebe Iris

Active Member
Re: Tradescant

Multumesc Nico! Merita un loc in gradinuta, chiar daca imi imaginam florile un piculet mai mari...dar se pare ca la toti trandafirii astia "smecheri" le-am supraestimat dimensiunile. In poze nu se vede, dar florile au cam 5 cm in diametru...ca si Solero sau Chippendale, si multi altii. Poate in doi-trei ani marimea florilor va fi mai mare, dar nu prea cred.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Tradescant

Bebelu, le face mai mari de 5 cm, ai rabdare, e tanar si a mai si indurat o vara cumplita ;-) Al meu a facut flori cam de 8 cm in prima serie, deci stie sa faca si flori mai mari :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: Tradescant

Clar eşti topită după el, la câte poze i-ai făcut! Arată minunat. Face flori mai mari de 5cm, nu sunt sigură, dar parcă am măsurat una de 9cm în vară.
 

nely

Member
Re: Tradescant

Superb acest trandafir :visator: , sa va bucure cu multe flori,mult timp,pe toti detinatorii :clap:
 
Sus