Tradafiri Luciana35

Luciana35

Member
Pentru ca imi sunt tare dragi m-am gandit sa ii fac vedete.
Cei mai mult imi plac cei cumparati dela Coral, am cumparat 6 in toamna , s-au prins toti si le-a mers foarte bine, cinci au inflorit deja, il mai asteptpe ultimul.



Pe astal-a uratit ploaia

Altii caremi-s la fel de dragi:

Va urma...
 

victoria222

Active Member
Sunt extraordinari Luciana. Felicitari! Cel galben cu trei flori in poza este Graham Thomas, nu? Am si eu si tare mi-i drag numai ca nu m-am lamurit inca daca e urcator sau nu?
 

Luciana35

Member
Multumesc Riana.
Multumesc Meli. :D
Victoria, nu stiu cum se numeste, intr-adevar l-am cumparat ca fiind galben urcator. Anul trecut a crescut doar un pic, de unde am tras concluzia ca nu ii place seceta. Anul asta a crescut destul de mult si a si inflorit abundent, acum are peste 1,5 m si creste cu repeziciune. :D
 

mymo

Active Member
Foarte frumosi,Luciana.
Ai idee cum se numeste cel din ultima poza? il am si eu.
Graham.T este arbust,pe care il poti lasa solitar sau il poti dirija ca urcator.
Al meu are 3 ani si 1,80m si este foarte mare in diametru.Acum imi pare rau ca nu l-am lasat solitar,era piesa de rezistenta a gradinii :D
In ambele cazuri,trebuie sustinut de tutori deoarece are lastarii moi si greutatea florilor il apleaca.
La mine,acum e la a doua tura de boboci.Un trandafir foarte frumos,usor mirositor dar din pacate florile se scutura repede.
 

victoria222

Active Member
La mine a luat-o la goana din primul an. Deja tijele care se pregatesc de a doua inflorire au atins un metru. Din pacate florile dureaza tare putin..dar sunt foarte delicate.
 

Luciana35

Member
Imi pare rau Mymo, in afara de cei pe care i-am cumparat de la Coral nu le mai stiu numele la nici unul. Asta roz din ultima poza l-am prins din lastari de la mama nasei mele, de fapt am avut trei lastari si acum am trei tufe. Este catarator, face florile mari si nu mi-a inflorit in primul an.
 

nick1971

Active Member
Foooaaarte frumosi toti, sa te bucuri de ei
p-asta stii cum il cheama? am si eu, dar nu stiu cum il cheama, eu l-am cumparat ca "belinda" portocaliu
 
Sus