Top 3

bradut

Well-Known Member
Fiindca "indata" ( :rofl: ) vine primavara, m-am gandit sa facem un top 3 al celor mai frumoase clematite. Nu de alta, dar as vrea sa ma hotarasc la care sa ma opresc, ca prea multe imi fac cu ochiul. :rofl:

Topul din gradina mea:
1. Warszawska Nike (culoare)
2. Hagley Hybrid (florifera)
3. Mrs. Cholmodeley (culoare)
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu nu pot face un top fiinda avnd de mult clematite am pierdut denumirile si fiind destule nu mai pot face o determinare corecta dupa denumire asa ca ma abtin sa fac un clasament ci doar sa le admir.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu mă pot decide doar la 3. Ştiu sigur ca anul acesta pe primul loc este Romantika. Urmează restul. :rofl:
Toate au câte ceva ce îmi place mult, chiar daca acel ceva e diferit de la o clematita la alta.

Pot sa fac topuri pe diferite categorii. De exemplu, cate un top pentru culoare, pentru frumusetea florilor, pentru perioada si durata infloririi, pentru abundenta florilor, pentru cat de bine repeta inflorirea....
Altfel imi e imposibil sa spun ca una imi place mai mult decat alta din toate punctele de vedere.

In plus e bine sa treaca macar 3 ani ca sa te pronunti in legatura cu o clematita. De aceea topurile noastre sunt sigura ca vor varia de la an la an.
De exemplu, din topul tau Dalia, Hagley Hibrid infloreste inca din primul an foarte frumos. Peste 2-3 ani Mrs. Cholmondeley o va depasi ca bogatie de flori.
 

bradut

Well-Known Member
Ai dreptate, Carmen, nu este usor sa faci un top, fiindca sunt multe variabile la mijloc, dar macar asa, ca idee... . Uite, faptul ca ai zis Romantika, iar Claude "plange" tot timpul dupa ea, m-a facut sa o pun prima pe urmatoarea lista. :rofl:


Si la trandafiri este foarte greu de facut un top. Si, daca stau bine si ma gandesc, intotdeauna topul este "miscator", fiindca apar mereu noutati in gradina ( numa' 51 de bucati pentru toamna asta, la mine :rofl: ). Dar ajuta la formarea unei pareri. :D
 

Roxana Peled

Active Member
E tare frumusica clematita ta dar sunt un pic nelamurita pentru ca pe google Royal Velure apare ca fiind mai de graba bordo, un mov-visiniu, a ta parca e mai albastra-mov :?

Gradinuta ta este fabuloasa :indragostit:
Fooooarte frumoasa! Bravo! In sfarsit o gradina pe gustul meu ... in care nu se vede pamantul :clap:
 

bebe Iris

Active Member
:rofl: Da, se vede orice, mai putin pamantul :rofl: Multumesc Roxana! :hug:
Exact asta vroiam sa spun ca nu are culoarea din reclame, ea este defapt mov nu visinie. Unele flori sunt mov foarte inchis, iar altele sunt mov mai deschis, in diferite tonuri. Daca cauti pe google ai sa vezi ca si in alte gradini are aceeasi culoare ca si la mine in gradina, doar in reclamele producatorilor este visiniu inchis. N-am sa pricep niciodata de ce producatorii schimba culorile reale :nu stiu: , oricum asa lumea sfarseste prin a fi dezamagita de ce a cumparat...
 

Roxana Peled

Active Member
Aha, tocmai din cauza asta te intrebam daca culoarea e chiar asa...adica precum cea din reclama :)
Iubita mea, nu-i pasa nimanui de dezamagirea clientului atata timp cat nu e un produs cu cumparare repetitiva.
Ce daca esti dezamagita de culoarea lui Royal Velure? N-o sa mai cumperi alt Royal Velure? Oricum nu-l mai cumperi, ca-l ai deja :D
 

fixpix

Active Member
Off, da io zau nu vad care-i pointu unui asemenea top.
E o chestie de gust, de atractie, de experiente proprii.
Pt mine personal, normal ca top 1 e Miss Bateman.
Asta e printre cele care imi infloresc in gradina, e cea mai cea, etc.
Top 2 ar fi una pe care mi-o doresc... Clematis florida sieboldii
Pentru Top 3... ma mai gandesc. Zau nu-mi vine una in minte!
 

Roxana Peled

Active Member
Mie mi se pare grozav un astfel de top :D
Unii dintre noi au o multime de clematite in gradina iar altii vor sa aiba :)
Eu de ex ma situez in a doua categorie. Nu prea am dar sunt foarte interesata sa vad ce va place voua cel mai mult din cele pe care le aveti.
Si de ce.
 

fixpix

Active Member
Mda Roxana, te inteleg... dar tocmai pentru asta este un topic special cu zeci de pagini probabil, in care fiecare isi lauda mai tare clematitele, si cu poze cat mai elocvente.
Daca nici de acolo nu se poate face o idee...
Si din cate stiu a mai aparut si cate un topic special pentru fiecare clematita...

Mai pe scurt. Chiar o intoxicatie cu clematite.
(si trandafiri, daca imi pot exprima pasul).

Dar nah... cine stie, poate topurile astea ma ajuta si pe mine sa gasesc o candidata pentru Top 3?

:rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Ei vezi? Asta era!
Altfel ce te faceai? :rofl:

Stai linistit, e sezonul plantarilor de trandafiri si clematis. Prin vara cred ca o sa se mai vorbeasca si despre altceva :gandit:
Sper! :rofl:
 

nick1971

Active Member
Sus