Tithonia rotundifolia

Floria

Active Member
Buna seara si bine v-am regasit ! Va prezint o planta uriasa

.

Se numeste Tithonia rotundifolia. Pe pachetelul cu seminte scria ca va creste 70cm, dar ea a crescut 3m. Intrebarea mea este daca credeti ca anul viitor o pot forma cu corana ca un pomisor.
 

fixpix

Active Member
hello floria,
chiar ca e uriasa, mai ales ca a crescut atata intr-un singur an...

daca vrei copacel, cred ca va trebui sa incepi din nou cu seminte... asta de acuma precis va muri la iarna. am cautat pe google si mai toate site-urile dadeau "annual" deci nu prea e perena si la anu o sa trebuiasca sa plantezi alte seminte.

ar fi si cam riscant. tinand cont ca planta nu e copac dar tu vrei copac (adica dintr-o singura tulpina), daca creste inalta ca si casa, s-ar putea ca la un vant sau ploaie mai mare sa ti se culce la pamant... caci radacinile nu vor fi ca "de copac".

ca si tufa, mai multe tuplini = mai multe radacini si se mai sprijina una pe alta...

eu si cu daliile alea care cresc inalte am probleme, ca pana imi aduc aminte sa le pun par, unele mi se culca deja la pamant sau chiar se rup :)

tufele... mi se par si mai bogate!

DAR... tu bineinteles ca poti face experimente!!!

acuma... daca ai seminte... si cu atatea flori precis ai... te-as ruga sa imi trimiti si mie cateva... daca vrei la schimb cu ceva din lista mea.
si eu as fi curios sa vad cum creste la ai mei la tara in gradinutza de flori, unde inca mai este ceva loc... mai ales la soare... unde am inteles ca i-ar place plantei tale.

mersi
CALIN

:mrgreen:
 

Floria

Active Member
Bine v-am regasit. Sigur ca este anuala, stiu asta , dar creste foarte repede si infloreste toata vara am citit ca pana in Noiembrie. Floarea aceasta a crescut dintr-o samanta pusa la germinat la inceputul lunii Mai. Voi experimenta sigur formarea ei ca un copacel si o voi sustine cu un tutore. Este in curtea unei prietene dar imi da cate seminte vreau eu (o are de la mine ) si cred ca o sa faca foarte multe asa ca voi avea sa dau la toata lumea. Sa-mi amintiti prin Octombrie de seminte ca inca nu s-au copt acum.
 

angela draganoiu

Active Member
Floria bine ai revenit. da mai multe detalii despre planta asta. este foarte frumoasa si mi-ar place s-o am in curte la Cimpina, numai ca trebue sa stiu daca o sa ii placa acolo pt ca am soare foarte mult si pamintul e mai mult pietris.
 

fixpix

Active Member
LOL.... eu asa am citit pe niste site-uri in engleza si acolo scria ca... nu-i place apa multa si pamantul "bogat". deci la soare o sa-i placa, si nu pamant cat mai "sarac"...

cam asa e si la mine pamantu !!! doar daca nu il ingras eu !!!
 

Floria

Active Member
Angela draga, prea multe nu stiu nici eu, stiu doar ca nu am mai avut timp sa o pun si pe ea, asa ca i-am dat-o prietenei mele care este o mare iubitoare de flori si a plantat-o in gradina udand-o din cand in cand fara ai administra ingrasamant. Acum, cei ce trec pe strada se opresc sa o admire. Lastareste mereu iar florile tin o luna si tot timpul infloresc altele. Nu este deloc pretentioasa si merita sa incerci si cu ea. Imi pare rau ca nu am facut fotografia inainte sa o leg, membrii familiei nu mai puteau intra pe poarta din cauza ei.
Desigur, in toamna cei ce vor seminte sa-mi trimita adesa si le voi trimite in plic ca nu sunt mari.
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc. Floria as vrea si eu niste seminte (sau numai una. nu stiu cit sint de mari) daca ai sa poti sa-mi dai in toamna.
 

Floria

Active Member
Cu multa placere, in momentul in care am cules suficiente voi anunta aici pentru a-mi transmite adresele voastre.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In ultimii trei ani am avut si am inca in gradina aceasta floare.Este o mare bautoare de apa si ii place la nebunie soarele.
Este intr-adevar anuala. Semintele nu sunt greu de recoltat.Cele care cad pe pamint nu germineaza primavara urmatoare :( .
Asa ca an de an luati sapaliga si riciiti pentru plantare :mrgreen:

P.S.Angela daca angajezi "omul cu galeata" mai stam de vorba :rofl:
 

Andrada

Member
Acum cativa anisori, cred ca 4, a avut si mama in gradina aceasta planta. Tin minte ca am avut aceeasi reactie cand am vazut ca tot creste si creste, desi pe ambalaj scria parca intre 70-90 cm, iar ea ajunsese pe la aproape 2 m cred. Si la noi statea in zona cu mult soare si o udam din belsug, caci o vazusem suparata si insetata de cateva ori, asa ca am spus tu esti "Setila" asa ca iti dam sa bei..... Sincer nu stiu ce s-a intamplat cu semintele, caci in anul urmator nu au germinat. Am incercat si anul acesta in primavara cu cateva seminte primite, dar nu au vrut sa creasca.... Sau poate le-au mancat mecii. Mama a avut o "recolta" bogata de Limax anul acesta..... :?
 

Floria

Active Member
calin123 a spus:
Floria : de unde ai gasit seminte de cumparat ? caci la ce cerere e nu cred sa mai ai de dat ?
Calin , prietena mea a vazut postul si m-a asigurat ca va strange atatea seminte incat sa primeasca toti cei interesati de aceasta planta, binenteles si tu.
 

fixpix

Active Member
hello floria

(stiu ca ultimu mesaj e pentru un alt calin... da si io is sper in lista)

cand is coapte semintele? ar cam fi... vremea...


sa trimit o punga mare de la selgros daca nu ai in ce sa mi le trimiti???

:rofl:
 
Sus