Tillandsia usneoides

Camik

Active Member
Am crezut ca o pierd la un moment dat ,avea o rapida uscare de frunze si am cam tremurat la gandul ca se duce,asta mai prin vara.
Am pulverizat-o de zeci de ori i-am facut si bai prin scufundare cu totul in apa si apoi mai cu o ploicica mai cu un pic de racoare si-a revenit.Ne-am chinuit un pic dar tot efortul a meritat.Nu a murit si acum mi-a deschis o floricica.Asta e ca multumire .Daca mi-ar inflori si prietena ei cea mai buna(vanda) pt. care am cumparat-o ar fi super.
Multumesc inca odata pe aceasta cale lui Horea care a facut posibila o asa achizitie!
Si acum sa va prezint minunea ...e atat de mica (si parfumata se spune) ,abia am reusit sa-i fac poza cu telefonul si printr-o lupa...

 

veretregn

Active Member
Cu placere. Citind despre tratamentele pe care i le-ai aplicat... cat a stat la mine eu nu i-am dat decat cu spray.
 

Camik

Active Member
A meritat tot efortul .Este asa de parfumata.Pacat ca imi deschide floricelele pe rand.
Desi locuiesc la marginea padurii nu am avut suficienta umiditate. Am mare nevoie de un umidificator pt. vara urmatoare.
:hug:
 
Sus