Tillandsia cyanea

Claudiavis

Active Member
Fetelor si baietilor, am o tillandsie cyanea frumusica foc, minca-o-ar mama, numai ca... am cumparat-o inflorita si acum, de vreo 2 ani nu a mai facut nimic in directia asta. Exista vreo sansa sa mai infloreasca in conditiile de apartament, sau "producatorii" or fi indopat-o cu chimicale ca sa o scoata frumoasa la vinzare?

Mentionez ca sta in pamint normal, lumina... medie, temperatura intre 10-20 grade celsius. O ud o data pe saptamina si pare multumita de acest program. Gresesc eu ceva?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai e absolut normal sa ... nu nimica. Planta ta daca a fost inflorita acum 2 ani inseamna ca deja a facut pui. Planta mama moare, puii continua traditia de familie. La pui trebuie sa te astepti sa se faca mari si sa aiba flori. Dar ... 10 gr mi se par cam putine.
 

Claudiavis

Active Member
pai tocmai asta e ciudatenia: ca nu a murit deloc dupa ce a facut floare si nu a dat nici pui. e bine-mersi planta "mama" in continuare... na, ca nici "planta mama" nu pot sa-i spun, ca n-are pui :rofl:

10 grade sint doar o ora pe zi, cind aerisesc camera. in rest sint 18-20.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai stimuleaza draga mama cumva. Un ingrasamant acolo ... Poate se hotaraste. Sau poate are pui dar nu i-ai vazut inca. Unii se ascund bine.
 

Claudiavis

Active Member
Ai idee ce ingrasamint sa folosesc? De cactusi? De plante normale? I-am mai pus eu in vara ceva, dar nu s-a sinchisit... abia acum, cind e mai racoare parca incep sa ii mai creasca niste frunze, dar atit.
 

marean

Active Member
Claudia,desi e bine impamantenita "regula" cu mama moare dupa inflorire,sa stii ca nu e asa decat pt cateva specii de bromelii,ori regula nu se aplica tuturor plantelor din aceeasi specie.Deci,planta ta poate inflorii fara probleme,daca are ceea ce ii trebuie .
Ingrasamantul trebuie sa fie unul pt orhidee,deoarece are nevoie de putine substante hranitoare ( poti pune 1/6 din doza recomandata dintr-un ingrassamant normal pt plante) .
Daca ea se descurca bine in pamantulperlit si pamant fibros,intr-un ghivecel foarte mic (adica un pahar de unica folosinta),fiind o epifita,nu are nevoie de pamant si de ghiveci mare .
Apa nu foarte multa (eu o ud in rozeta),lumina ca pt orhidee,filtrata,expozitie E-V .
Bafta !
 

akhalteke

Member
Am cumparat si eu o dragalasa de Tillandsia. E o scumpete cu floricelele ei mov ce ies dintre bractee. Nu stiu cate si daca va mai scoate, pana acum am vazut la ea 2, una o avea deja din florarie si una a iesit la mine, foarte repede.

Ma intreb ce mai face micuta Claudiei....
 
Sus