Tibouchina

D

dyayzh

Guest
Mi-am cumparat ieri o Tibouchina. Nu stiu nimic despre cum se ingrijeste. Are cineva experienta cu ea?
 

lili

Member
dyayzh a spus:
Mi-am cumparat ieri o Tibouchina. Nu stiu nimic despre cum se ingrijeste. Are cineva experienta cu ea?
Mi-a murit anul trecut cu succes.....dupa ce am duso vreo 3-4 luni :( Dar insist....vezi ca sunt mai multe varietati....superbe!!!!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiti voi cu exceptia care intareste regula,nu???Ehhh.....ii doresc Dyei sa fie exceptia noastra :D
 
D

dyayzh

Guest
Oricum Iudit, eu am mare incredere in tine sa le demonstram ca se poate :D Eu inca sunt invatacel :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am primit azi Tibouchina de la Dya :* :* :* Mulumesc mult !
Sper sa va arat ca nu va muri.Sa-mi tineti oricum pumnii.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Iata ce am gasit desprea ea:primavara se tunde drastic,deoarece pe lastarii noi va inflori.Dupa trecerea florilor lastarii se ciupesc.Lastareste foarte tare.Necesita pamant usor acidofil.Vara se uda din abundenta si se tine pe cat posibil in plin soare,numai asa va inflori.Iarna la o temperatura de cca 10 grade si se uda rar.Ingrasaminte o data pe saptamana,vara.
 
D

dyayzh

Guest
Iudit..poate vom fi din ce in ce mai multe cu izbanda :) Cred ca aceea este Atilla, desi funza pare un pic diferita, e mai rotunda si cu perisori...pufoasa
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca o sa taiati lastarii primavara :oops: sigur vor fi mai multi cu izbinda in cresterea ei :rofl: .Succes!!!
 

lili

Member
Gabiuta a spus:
Daca o sa taiati lastarii primavara :oops: sigur vor fi mai multi cu izbinda in cresterea ei :rofl: .Succes!!!
Si cati vor fi!!! :oops: ...de pe acum ne pregatim scrisosoarea de intentie :rofl: :rofl: :rofl:
Spor :wink:
 
D

dyayzh

Guest
A mea a dat 2 frunzulite noi. Cred ca e un inceput bun. Eu o "ignor" ca am vazut ca toate plantele ignorate se dezvolta mai bine :rofl:
 

Gaia

Member
Eu am pierdut-o pentru ca pe eticheta scria ca e planta de gradina pentru locuri insorite si am asat-o afara peste iarna :cry:
 

Tina

Active Member
Eu tocmai am mutat-o pe a mea, pt ca am citit ca vrea la lumina multa (dar nu soare direct).. sa astept florile sau mai stau ? :rofl: :rofl:
 
Sus