Thuja

pork

Member
Salutare.
Am cumparat ieri o thuja de la o florarie si imi spune mie ceva in cap sa incerc o cascada sau semi-cascada (daca o fi si ea de acord :giggle: )
Insa inainte de asta as vrea, daca puteti si daca stiti, sa imi dati cateva sfaturi in privinta legarii, tunderii, transplantarii , mai pe scurt a intretinerii si formarii.

Am sa pun si cateva poze.

LE: Si daca imi puteti spune de unde sa fac rost si de un vas inalt ar fi perfect :)
 

pork

Member
Ienuperi nu prea am vazut, da' poate trebuie sa caut mai bine.
Thuja de ce n-ar fi buna pt acest stil?
 

vali

Active Member
Moderator
Ooo... dar subtirica mai e... :D
Cred ca-i prematur sa se vorbeasca de formare.
Ar avea nevoie de cativa ani buni in gradina ca sa devina ceva lucrabil.
Nu am experienta cu thuja, dar am inteles ca pun unele probleme.
Principala ar fi constituita de faptul ca frunzele se dezvolta intr-un singur plan si e mai dificil de obtinut o "pernita". Nu stiu daca ma fac inteles...

Sa-ti traiasca!
 

pork

Member
Inteleg la ce te referi cu frunzele si cand ma uit la ea, cam asa este...
Cat despre "grosimea" trunchiului, mi-a trecut acelasi lucru prin minte, dar am "testat" putin si am indoit cu degetele truchiul. Mi s-a parut ca se indoaie destul de greu si m-am gandit ca odata cu ingrosarea devine si mai dificil...

Mersi de urare :)
 

sicora fabian

Active Member
Vazand poza mi-am dat seama de ce o vrei "cascada"! Este "lunga"! :rofl:
Ai grija ca este foarte sensibila la conditiile de interior! Iar la ghiveci isi rareste frunzele.
Sfatul lui Vali cu gradina este binevenit! Macar intr-un ghiveci mare . . .
 

pork

Member
sicora fabian a spus:
Vazand poza mi-am dat seama de ce o vrei "cascada"! Este "lunga"! :rofl:
M-ai prins :oops:

sicora fabian a spus:
Ai grija ca este foarte sensibila la conditiile de interior! Iar la ghiveci isi rareste frunzele.
Sfatul lui Vali cu gradina este binevenit! Macar intr-un ghiveci mare . . .
O tin in balcon cu geamul deschis, temperatura e aproximativ cat e afara (sa zicem cu vreo 2-3 grade in plus).
Ghiveciul ala mic vreau sa il schimb cu unul mult mai inalt fata de asta (27 cm) si cu diametru la baza de 13 cm si sus de 30 cm.

Cum spuneam, mie mi-e teama ca daca se face mai gros n-am sa-l pot indoi...
Aveti idee daca il pot muta acum in alt ghiveci si alt sol? Cam cat ar trebui sa stea sarma pe el in cazul unei legari? Cam cand se poate taia?
 

pork

Member
La cat de mic e ghiveciul, e mai mult decat probabil.
Are vreo preferinta la substrat? Dispun de perlit, fibra de cocos si muschi sphagnum.
 
Sus