Thuja bolnava

monicas

New Member
Am in gradina un thuja globular pe tulpina, sper ca asa ii zice, e cu 3 tulpini incrucisate, iar una din tulpini se usuca, uitati aici poze: http://picasaweb.google.com/monicado/Pl ... 8899386050
http://picasaweb.google.com/monicado/Pl ... 4887039986

Ce pot sa fac oare? Se mai poate remedia? Celelalte 2 tulpini si coroanele aferente nu au nimic. Nu stiu mai nimic despre planta,nu gasesc nimic nici pe net, mi l-au pus cei de la firma specializata care mi-a amenajat gradina si de la care mi-am luat o teapa mare, ca dupa ce ne-au terminat lucrarea si ne-au luat banii brusc nu mai sunt niciodata disponibili la telefoanele mele, asa ca pe ajutorul lor nu pot sa contez.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
 

cory_helen

Active Member
vad ca toata gradina ta se usuca... trebuie replantate toate... in pamant... nu in pietre si bucatele de lemn... chiar daca sunt decorative...

asta cred eu... ai o problema din cauza substratului... fie le poti pune in vase mari cu pamant, fie strici gazonul...

dupa parerea mea, gradina arata cam jumulita... plantele au fost scoase din pamant si puse asa... acum nu mai au de unde sa-si ia substante... daca o sa te uiti la radacini ai sa vezi ca sunt uscate...

sunt sigura de asta... si probabil ca ati dat si o groaza de bani... :(
 

monicas

New Member
Nu stiu daca e din cauza pietrisului, pe margini e peste tot pietris si la thuja le merge f. bine, la fel si la majoritatea plantelor (avem vreo 50 intre thuja), sunt doar cateva care se usuca. Toate sunt plantate in pamant, peste e pusa folie si doar peste e pietris decorativ si avem si sistem de irigatie, in margini la pietris este furtun picurator, deci de udat clar se uda destul... Insa poate intr-adevar nu la toate le prieste pietrisul sau solul, sau poate la unele nu le prieste soarele??? Ca mai toate plantele sunt in soare puternic.
 

cory_helen

Active Member
ma gandeam acum... nu cumva folia aia le innabusa radacina... poate fac condens acolo... poate se face mucegai, poate putrezeste radacina pur si simplu...

e o simpla supozitie... oricum, nu e normal ce ti se intampla... nu te supara ca-mi dau asa cu parerea... :wink:
 

monicas

New Member
Cum sa ma supar, ca de asta am si scris aici, ca sa aflu pareri de la persoane mai experimentate... :rose: Stiu ca nu e normal si de asta sunt si asa suparata ca nu mai trec pe aici cei care mi-au facut gradina... Oare sa dau putin deoparte pietrisul si folia si putin din pamant si sa ma uit la radacina? Sau sa las catva timp asa, mai dezgolit de jur imprejurul lor, fara atata folie si pietris? Ca eu atata sper sa se mai poata salva... Thuja asta probabil ca nu, dar macar magnolia si liliacul.
 

cory_helen

Active Member
eu cam asa ma gandeam... daca s-a format acolo condens, lasa un pic folia la o parte si pietrisul... sa se zvante acolo locul...

si uitat-te si dupa mucegai... curata tot ce a aparut pe tulpina... si lasa sa se aeriseasca...

daca incep sa-si revina... eu as scoate tot de pe langa ele si le-as lasa doar in pamant...

nu au cum sa respire plantele... asta cred ca s-a intamplat... mult succes... e mare pacat de atata munca si sperante...
:oops:
 

sicora fabian

Active Member
AP

Este o boala vasculara, o bacterioza care obtureaza vasele conducatoare, practic nu o poti trata. Am patit-o si la Thuja, Juniperus, Buxus, Chamaecyparis. Daca glomerulele nu se formeaza pe tulpina principala, ai sansa sa-ti traiasca restul. Curata doar ramurile afectate si trage ramurile sanatoase legandu-le astfel incat sa acopere golul ramas si la anul se va imbraca coroana inapoi. Cei de la firma respectiva sunt vinovati doar daca ti l-au livrat gata bolnav, trebuia sa fii atenta la receptie!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
folia este special conceputa pentru protectie impotriva buruienilor, folosesc si eu la gardul viu si nu creeaza nici o problema.
Nici macar nu e din plastic...materialul este permeabil in ambele sensuri, asa ca stai linistita, monicas, nici folia si nici pietrisul decorativ nu impiedica dezvoltarea plantelor.

Gradina este foarte frumoasa si arata ingrijita numai ca are si ceva probleme...eu am scos un rand intreg de gard viu din thuja pt ca s-a uscat si am pierdut si un thuja globular ca al tau. Din ce am citit, se pare ca thuja smaralgd este varietatea mai sensibila dar si mai decorativa...
 

monicas

New Member
Sicora, multumesc mult de tot pentru de raspuns... Precis asa e cum zici tu, pentru ca la celelalte 2 parti din coroana le merge foarte bine. Sa tai cu totul ramurile afectate sau numai sa le golesc de ace?

Gradinar1, asa e, nu cred ca folia e de vina pentru ca am o multime de plante la care le merge minunat pe pietrisul ala.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Ramurile afectate, pana la partile sanatoase. Imediat dupa aceea sa dezinfectezi foarfeca, altfel poti avea surprize foarte neplacute!
 

Cosstel

Member
Sugestie, ori schimbi pamintul si de preferat si ghiveciul ori il plantezi in gradina. Am impresia ca a fost udat in exces.
Cel mai bine ar fi de plantat in gradina
 

sicora fabian

Active Member
Are simptome de parca ar fi fost "udat" in mod repetat . . . de un caine! Nu te iau in ras, sunt asemenea probleme, insa nu afecteaza intreaga planta decat daca este mica si-i intoxica toate frunzele.
Taie o crenguta mai grosuta si uita-te pe sectiune. Daca lemnul este curat, frumos, mai ai sanse.
 

sicora fabian

Active Member
albela a spus:
Si eu am avut acum cativa ani thuja in ghivece mari. Stateau permanent afara pe terasa. Nu le-a mers prea stralucit, in sensul ca nu au crescut apropae deloc si erau palizi. De anul trecut sunt si ei plantati in gradina si acum, fata de fratii lor cumparati odata dar plantati direct in gradina, sunt cu cativa metri mai scunzi. Concluzie Thuja nu are ce cauta in ghiveci, si mai ales in casa. Afara cu el in gradina si o sa-si revina.
 
Sus