Thevetia peruviana

fixpix

Active Member
am avut doua floricele pe thevetia de la tara....dimineata erau asa intredeschise, si dupamasa... PICATE!

de ce oare? si nu se deschid mai tare de atata?

si nu tin? decat cateva ore?

:cry: :cry: :cry:

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Apropos Fixuletzule ce mai fac lastarii/butasii/bucatile sau ce or fi ele puse la prins???Mai existaau ba? :?
 

fixpix

Active Member
deci asa e. abia se deschid ca si pica???
bine ca am fost pe faza si am facut poze...ca zau aveam de gand sa le fac poze mai spre dupa-masa ca sa le prind mai deschise.
mare noroc.

da tina... aveau un miros dragutel. nu puternic, ca erau numa 2 flori. de erau 20... alta era treaba!

gabiuta... lastarii mai is... o sa verific starea lor. s-au uscat din frunze...dar cativa tot s-or fi prins.
te tin la.... CURENT!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sper sa nu racesc sau sa ma corentesc,Doamne fer' ....
:hug: mercik dragule.Dulce ca de obicei..........
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Tina a spus:
E o dulce si suava zina.. dimineata cind plec eu, abia isi deschide floarea.. seara, cind ma intorc, a inchis-o deja.. ma dispera.. ce-ar fi sa imi iau liber de la servici, pe motivul "ma duc sa fac poze la floarea mea" ? :rofl: :rofl: :rofl:

melu a spus:
Doamne Tina, e minunata....cat priveste despre poze, s-ar putea sa-ti spuna cei de la servici sa stai acasa mai mult timp, :rofl: ca sa te faci bine...
dyayzh a spus:
wow ce frumusete..sa te tot bucure cu flori :D
oana_oana a spus:
Foarte frumoasa, pacat ca-i asa rusinoasa si se inchide repede. Sa-ti traiasca si sa fie harnicuta. Poate ai sanse pe weekend, daca cu minivacanta nu se poate.
VioletaB a spus:
:eek: :) Asta e o raritate, sa traiasca !!!!!!!!
iudit a spus:
Offf,si a mea e mare,ramificata,frumoasa,dar nu face flori!Ce sa-i fac Tinuta draga,cum ai educat-o pe a ta?
iudit a spus:
Offf,si a mea e mare,ramificata,frumoasa,dar nu face flori!Ce sa-i fac Tinuta draga,cum ai educat-o pe a ta?
lelia a spus:
Dragele mele ,eu nu stiu de unde luati voi plantele aste frumoase , deosebite si nemaivazute :? Ma-ti omorat :cry: mereu aratati cate o noutate si cum sunt eu disperata ,voi avea insomnii zile,luni daca nu si ani de-a randul...

Lasand gluma vaicarelile si invidia ,la o parte
Tina ,e o planta gingasa ,o minunatie ,sa-ti traiasca sa te bucure multi ani si sai faci poze pt noi :D
iudit a spus:
Cu thevetia m-a fericit un forumist de forumist,drag noua tuturor-dl.Fix.
Ii multumesc cu ocazia asta!
VioletaB a spus:
:) " Tre sa aiba vreo 3-4 anisori de viata -asa am citit .... :) abia dupa aceea asteptam floriciunile ...
iudit a spus:
Ma gandesc ca are,pt. ca,Calin mi-a trimis planta destul de mare.Acum are peste 1 metru inaltime si tulpina e groasa,cam cat degetul meu mare.
Lasa ca ieri si-a auzit-o ea,sa vezi ce teorie i-am tinut!!!
VioletaB a spus:
:) Dac-ai bagat-o in sedinta, obligat va produce floriciuni ! Daca ii de la FIXU' :) ,tre' sa fie tareeeeeee "comunicativa" .... :) :rofl:
mymo a spus:
Eu una,n-am mai vazut asa ceva :eek: e minunata,sa-ti traiasca Tina si la Iudit sa se puna pe-nflorit :D
doina a spus:
Am si eu una care a inflorit , mi-am bagat nasul in ea si miroase suav , dulce
lelia a spus:
Doamne ....ce frumoasa e !
E galbena ? mai sunt si alte culori? eprea delicata sa nu aiba si miros ,chiar daca, nu-i puternic.
Sa-ti traiasca ,sa va traiasca tuturor :D
Roxana a spus:
da, mai exista si portocalii, albe si roz.
Tina a spus:
Iudit, a mea are vreo 3 ani (multumesc, Monica !) si e mult mai mica decit a ta, are vreo 75 cm.... nu stiu ce i-am facut, ca i-as mai face si la anul.. am inteles ca trebuie sa aiba repaos la temperaturi in jur de 10 gr. peste iarna.. asta iarna eu nu am stiut, asa ca am lasat-o in balcon, unde a fost mai cald.. :wink: :wink:
 

attila

Member
Mi a placut cele srise de sus
La mine cam 3 zile se tine pe planta floarea dar am prins an anii trecuti si care era 1 saptaman asta depinde de cat de bine este hranit planta si unde este amplasat an soare semiumbra sau umbra ,este cam fitioasa eu nu am reusit pana acum cu anmultirea desi faceam ancercari an fiecare an .
Anul acesta folosesc o alta metoda poate asa va da roade ca deja ancepe sa ma supere :D

.......
Sper ca nu am deranjat pe nimeni
 

fixpix

Active Member
Mie din cele 2 maaari doar una pare inca in viata. Dar si aia inca nu are nici o frunza verde! Nu stiu ce bai au!
:cry:
Cred ca le-a fost prea frig azi-iarna...si poate la un moment dat au avut prea multa apa in ghiveci!
 

attila

Member
Pai da Caline
Mai tii minte cand ti am plans ca si la mine erau probleme ca trebuia sa spal cu vapul de pe ele magariile acelea ce sa fac si pe lamai nu mai stiu cum ai zice dar arau pline si au pierdut toate frunzele .
Eu zic ca sa nu mai uzi si vezi ce sa va antampla si apropo sa tii la umbra poate ai va reveni .
Iarna pe astea esta bine de tinut an beci la 7-10 grade si abia udat exact ca si leandru numai ca asta este mult mai sensibil .
La iarna si eu le voi baga an pivnita este mai sigur nui place caldura mare .
A si sa pulverizezi cat mai des crengiile plantei
 
Inteleg ca nu sunt multe sperante pentru inmultirea superbului arbust,mare pacat!
Fericitilor,care il aveti,sa va traiasca si sa creasca-infloreasca! Nu incercati si cu butasi in apa,acum ,vara?
 

fixpix

Active Member
Unica inca in viata inca nu a facut nici frunze macar... chiar nu stiu ce a patit :cry:
dar... e vie. se vede pe ea! :wink:
 
In general,la teorie suntem priceputi,practica e mai grea! Va doresc multa bafta ,sa ne putem bucura si noi ,de nepretuitele ...bijuterii!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tocmai am dat una ca ma inervoza la nervi :x ...Frumoase flori face dar....cind doreste dinsa :(
 

attila

Member
Buna Seara
Cum vam mai spus anul trecut am facut multe ancercari pentru anmultirea dansei dar nu am avut nici un noroc din pacate.
prima an acest an .......
 

doina

Member
A inflorit si la mine :dans: :dans:

A avut si 3 flori odata dar pozele sunt in telefon si nu gasesc cablu de date .
 

Luciana35

Member
E superba, Doina :clap:
Am si eu un puiut de anul trecut, oare am sanse la flori sau trebuie sa inplineasca o anumita varsta :?
 
Nu pot sa nu o admir iarasi,Doina,e splendida! Ma intreb daca parfumul ei aduce cu cel de leandru,dulceag si el...
Cele doua plante ale mele,care provin din seminte au varste si,cred,culori diferite. Una am primit-o in toamna,la schimb,si dupa ce a trecut iarna la caldura,i-am piscat varful si-a incetinit cresterea,desi e afara. Cea pe care am obtinut-o eu ,dintr-o samanta primita in dar,catre primavara,are un ritm mai rapid de crestere si s-a ramificat singura. Nu pot decat sa astept...
 
Sus