The Fairy

miki70

Active Member
Lacramioara ce fel de pamant a avut in ghiveci? Dc a avut din acela f poros cu multa turba scote-l scutura pamantul, mocirleste radacinile si reingroapa-l cu pamant de la tine din gradina apoi faci musuroiul. Iti dau acest sfat deoarece am plantat si eu asta vara 2 fairy cu balotul din ghiveci, nu au vrut deloc sa creasca. O alta prietena a facut la fel si tot asa , nu a vrut sa creasca, a stagnat. Dc pamantul era asemanator cu cel din gradina ta lasa-l asa si fa-i doar musuroias.
 

lacrimioara

Member
Din pacate i-am plantat acum o saptamana si nu am dat prea mare importanta pamantului :( dar daca nu te superi imi spui tu te rog daca mai tii minte in ce pamant ai primit fairy de la dianadia :oops: ( informatie din album ).
Daca e bun am sa le fac repede musuroi.
 

miki70

Active Member
Tocmai de acei Fairy e vorba, aveau pamant f aerat, multa turba si nu-mi aduc aminte exact, parca aveau si perlit. In toamna i-am scos, le-am scuturat bine radacinile, i-am mocirlit , plantat si musuroit. Dc pui un trandafir cu acel balot de pamant intr-o groapa facuta intr-un pamant tare, argilos nu-i va merge deloc, va stagna. Mai am un trandafir Iceberg cumparat la ghiveci de la o florarie prin iun 2012, plantat tot cu acel balot de pamant, a stagnat toata vara. De el am uitat asta toamna sa-l scot si sa-l replantez dar voi face operatiunea zilele acestea.
 

lacrimioara

Member
Atunci trebuie sa-i scot :( , mai bine acum cand inca nu ii afecteaza si pentru asta le voi pune si mranita, mersi de sfat :hug:
 

miki70

Active Member
Cu multa placere, o sa vezi ca ii va merge f bine. Maryanne de pe Sunphoto mi-a povestit si ea de un Mozart plantat cu acel balot in gradina, i-a mers foarte prost peste vara :( .
 
Sus