The Fairy

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vaiiiiii...moi?boacana ? :tavalit: ....ha!....te astepti dar sic!nu o fac :mrgreen: .Este vas foarte inalt si larg la gura pe care vreau sa il cocot sa se vaza de pe peste tot in jur frumusetea lor :)
Multu!!! :rose:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce inseamna foarte inalt? Ca 40 cm, par example, nu va fi destul :evil: ai, zi tot...ai scos deja trandafirii? Cat aveau radacinile de lungi? CA sunt sigura ca au radacini luuuungi :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu i-am scos inca :( si da.......40 au inaltime ghivecele.Mai tu ai ocheanul format :)
Eu zic ca ajung :? dar nu ma certa prea rau :roll:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu te cert, zau...da' de ce naiba nu le-ai luat mai mari :x :rofl: Adica mai inalte...o sa te lamuresti cand scoti trandafirii ca sa-i muti ca nu-i suficient 40 adancime :|
 

adrianam

Well-Known Member
Gradinar1, tu il tai pe Fairy primavara? Cam cat?
Eu citisem mai demult ca infloreste doar pe ramurile noi si trebuie taiat scurt in fiecare primavara. Asa este?

Pe ai mei cred ca trebuie sa-i mut ca sunt intre niste Chamaecyparusi care probabil ca le iau si soarele si substantele nutritive de au ramas asa pitici.
 

lucia2002

Active Member
Despre taierea lui Fairy, am citit pe net o multime de pareri contradictorii, eu personal procedez asa : Primavara, tai toate inflorescentele uscate care au ramas din toamna si ramurile care au degerat, nimic mai mult.


[/url]

[/img]
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fiindca i-am plantat acum citiva ani special ca sa formeze marginea unei alei ,eu ii tai an de an fooarte scurt.Se ramifica frumos pe orizontala dar nu cresc in inaltime de loc.
Deci ii tin din foarfeca.Asa am ales eu sa arate.
Lucia stie ca initial am crezut ca sunt alt soi ce are ea pe post de Fairy :rofl: dar....m-am lamurit.
Plus ca Lucia are o gradina extraordinar de frumoasa. :D
 

belisima

Well-Known Member
in toamna am infipt in pamant niste crengi lalai aduse de o vecina,le-am lasat fara protectie,si acum ce sa vad pe ele??mugurasi :eek: :) un trandafir incredibil!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
adrianam a spus:
Gradinar1, tu il tai pe Fairy primavara? Cam cat?
Eu citisem mai demult ca infloreste doar pe ramurile noi si trebuie taiat scurt in fiecare primavara. Asa este?

Pe ai mei cred ca trebuie sa-i mut ca sunt intre niste Chamaecyparusi care probabil ca le iau si soarele si substantele nutritive de au ramas asa pitici.
Eu nu il tai deloc, doar daca sunt ramuri care ae usuca de tot dupa iarna, doar pe acelea le indepartez. Dar in rest, eu acoperitorii si urcatorii nu ii tai :-)
 

lucia2002

Active Member
belisima a spus:
in toamna am infipt in pamant niste crengi lalai aduse de o vecina,le-am lasat fara protectie,si acum ce sa vad pe ele??mugurasi :eek: :) un trandafir incredibil!
Da ! ai perfecta dreptate, este un trandafir incredibil, nu am cuvinte sa-l laud. Este un trandafir care cere putin si ofera foarte mult.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cei doi ai mei din ghiveci arata impecabilAzi i-am scos afara .Sunt plini de boboci de frunze noi .Oare cind pot sa ii tai?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Cei doi ai mei din ghiveci arata impecabilAzi i-am scos afara .Sunt plini de boboci de frunze noi .Oare cind pot sa ii tai?
Cand infloreste forsitia :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: stiu,stiu.....Dar credeam ca astia la ghiveci ii pot taia mai din vreme . :)

P.S.Ana o sa iti daruiesc eu roz.Doar sa imi mai aduci aminte.Din cei in ghiveci tai numai virfurile caci sunt inca mici.
 
Sus