The Fairy

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
victoria222 a spus:
E superb... :visator: Eu il am la umbra si nu e asa de incarcat, dar avand in vedere ca nu are soare direct deloc, se descurca foarte bine. O sa mai plantez unul la toamna in plin soare, caci vad ca face un adevarat spectacol.
am tot cautat de ieri imagini cu trandafirul meu in anul in care l-am plantat, respectiv 2009:

Poate trandafirul tau e prea tanar - mai da-i timp sa se maturizeze si va inflori la fel de bogat :D
 

carla

Active Member
Am si eu un trandafir despre care credeam ca e Fairy. E tot acoperitor si infloreste aproape non stop pana toamna tarziu. A trebuit sa-l mai tund caci e plantat in fata stratului si creste ca o caracatita, s-a intins peste alte plante si si-a depasit spatiul alocat. Al meu are florile un roz mai inchis parca, duble si usor incretite pe margini. Florile se deschid roz si se mai albesc cu trecerea timpului. E Fairy sau nu?
 

gabrielais

Active Member
Caramell a spus:
Maine dimineata (sper sa nu uit :oops:) as putea sa trec pe acolo. Si va sun pe amandoua sa va spun ce gasesc.
Caramell...daca gasesti te rog lasa un mesaj si aici... :oops: e posibil ca sambata sa fiu in Bucuresti si macar sa stiu daca sa ma duc sau nu...multumim de pont... :hug:
off...tare-s suparata ca la noi in oras nu se gaseste mai nimic....am cautat sambata un ghiveci cu un conifer frumos, mai marisor asa....dar ce-am gasit mai ok ma lasa falita, ce era mai accesibil era sub orice critica....de trandafiri in ghivece nici nu se pune problema...mai au la Baumax niste "chestii"...trandafiri David Austin la 250 ron, care arata jalnic...in rest nimic... :cry:
 

adrianam

Well-Known Member
Carla, nu este Fairy dar tot frumos este si al tau!

Eu am luat un Fairy anul trecut in primavara de la baumax, in ghivece cu eticheta, impreuna cu un Fairy rosu si unul somon, dar au ramas pitici toti! Anul trecut au facut cate 1-2 floricele iar anul asta cate 5-6. Abia daca au 30 cm inaltime! :(
 

gabrielais

Active Member
succes Adriana! stii tu..cu rabdarea..... :wink:
cu siguranta vor creste mari si frumosi si te vor bucura cu muuuuuulte flori!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Gabriela, am fost in City Garden si aveau in continuare trandafiri acoperitori la 15 lei ;-)

Erau disponibile urmatoarele soiuri:
Fairy (roz)
Fairy Queen (rosu)
Fairy Crystal (alb)

Si inca 2 acoperitori cu floricele ceva mai mari, dar numai cate una pe tija, cel putin la nivelul respectiv de dezvoltare al plantelor:
Amber Nectar (galben)
un alt tip de Fairy roz.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
adrianam a spus:
Eu am luat un Fairy anul trecut in primavara de la baumax, in ghivece cu eticheta, impreuna cu un Fairy rosu si unul somon, dar au ramas pitici toti! Anul trecut au facut cate 1-2 floricele iar anul asta cate 5-6. Abia daca au 30 cm inaltime! :(
Mi se pare cam ciudat comportamentul pt un Fairy. De obicei sunt plini de boboci, greu de crezut sa faca doar 1-2 floricele... In plus se intind destul de bine. Al meu, luat anul trecut, ocupa deja un spatiu de mai bine de 1mp. Posibil sa fi fost etichetati gresit :?
 

gabrielais

Active Member
Caramell a spus:
Gabriela, am fost in City Garden si aveau in continuare trandafiri acoperitori la 15 lei ;-)

Erau disponibile urmatoarele soiuri:
Fairy (roz)
Fairy Queen (rosu)
Fairy Crystal (alb)

Si inca 2 acoperitori cu floricele ceva mai mari:
Amber Nectar (galben, cu cate o singura floare pe tija)
si inca unul roz, la fel cu o singura floare pe tija.
multumesc! esti o scumpa! sper sa mai ramana pana sambata :rofl:
alte locatii de unde pot cumpara floriciuni ce imi mai recomandati la Bucuresti? (in special trandafiri la ghiveci, perene mai deosebita...din astea de gradina in general; multu' :oops: )
 

adrianam

Well-Known Member
Caramell a spus:
Mi se pare cam ciudat comportamentul pt un Fairy. De obicei sunt plini de boboci, greu de crezut sa faca doar 1-2 floricele... In plus se intind destul de bine. Al meu, luat anul trecut, ocupa deja un spatiu de mai bine de 1mp. Posibil sa fi fost etichetati gresit :?

Nu stiu, dar floarea seamana. O poza de anul trecut din august:



Vad ca anul asta nu am incarcat poze in album, pentru ca prima inflorire a fost slaba de tot. Dar floarea seamana ca eu am mai avut un Fairy luat de la Eutopia in urma cu vre-o 5 ani pe care l-am chinuit o perioada in jardiniera pe balcon pana cand a inghetat intr-o iarna. Asa ca stiu floarea cum arata! Dar sa mai vedem cum evolueaza.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Gabriela, nu iti face griji, sigur vei mai gasi sambata. Aveau multe plante. :D

Trandafiri gasesti cam prin orice magazin specializat, insa preturile sunt cam mari, fiind si plantele mai dezvoltate. Poti trece pe la Hornbach, Baumax, Brico. Pe la acestea ma plimb eu. Poate celelate fete ar putea sa iti dea si alte sugestii.

City Garden are vreo 3 centre in Bucuresti, iar plantele mai difera de la un magazin la altul.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
adrianam a spus:
Nu stiu, dar floarea seamana. O poza de anul trecut din august:



Vad ca anul asta nu am incarcat poze in album, pentru ca prima inflorire a fost slaba de tot. Dar floarea seamana ca eu am mai avut un Fairy luat de la Eutopia in urma cu vre-o 5 ani pe care l-am chinuit o perioada in jardiniera pe balcon pana cand a inghetat intr-o iarna. Asa ca stiu floarea cum arata! Dar sa mai vedem cum evolueaza.
Mie trandafirasul tau mi se pare a fi diferit de Fairy clasic. Poate este o alta varianta Fairy, pentru ca am vazut ca exista si din cei care fac cate 1-2 flori pe o tija.
 

gabrielais

Active Member
Caramell a spus:
Gabriela, nu iti face griji, sigur vei mai gasi sambata. Aveau multe plante. :D

Trandafiri gasesti cam prin orice magazin specializat, insa preturile sunt cam mari, fiind si plantele mai dezvoltate. Poti trece pe la Hornbach, Baumax, Brico. Pe la acestea ma plimb eu. Poate celelate fete ar putea sa iti dea si alte sugestii.

City Garden are vreo 3 centre in Bucuresti, iar plantele mai difera de la un magazin la altul.
multumesc! :hug: am si scos deja hartile cu locatiile celor 3 centre, plus ale celor din Buzau si Ploiesti.. :) :rofl: din atatea la unul poate voi ajunge...
multumesc si pentru celelalte sugestii..din asa oferta sigur voi pleca cu ceva, ca la noi sufla un vant prin centrele astea... :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
As zice ca este usor diferita culoarea. Cei din CG etichetati ca Amber Nectar aveau o nuanta mai mult spre galben, ca acesta. Florile se deschid larg si se palesc in urma expunerii la soare, ajungand de un galben pal.
 

daisy111

Active Member
gradinar1 a spus:
Daisy iti trimit eu, poate chiar inradacinat daca ai noroc :)
Sa-mi amintesti, te rog, cand ne vedem prima oara (caci eu sper sa ne mai vedem pana la toamna :rofl: sau daca nu iti trimit prin posta
Multumesc mult de tot!!! :* Si eu sper sa ne revedem! :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din cite am citit trandafirii nu se "corcesc" la culori daca stau doi in acelasi loc (adica ghiveci) dar....pentru siguranta intreb:pot pune doi de culori diferite in acelasi ghiveci fara a avea surpriza sa isi schimbe culorile de-alungul timpului? :?
Multumesc de raspunsul care va veni :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, iubita, pune-i linistita ca nu-si amesteca culorile :rofl:
Pana nu faci boacana, ia spune ce inaltime au ghivecele in cre vrei sa pui trandafiri?
 
Sus