The Dark Lady (David Austin)

ghia_don

Active Member
Vrei sa ne dispara somnul linistit de iarna?? :rofl:
E superb! Am pus si eu doi butasi, sper sa se prinda sa ma bucur si eu de el :D ..
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mi-a fost dor de trandafirii mei si cand ma uitam la poze am vazut ca nu am pus poze cu doamna :giggle:
 

nicol

Member
Chiar ca e frumossssssss! Am inteles ca si parfumat! Iar acum intrebarea- ii poate descrie cineva parfumul? Cat e de intens,cu ce seamana, la ce va duce gandul cand il mirositi?
 

monika 82

Well-Known Member
Categoria - Colectia de Trandafiri Englezesti David Austin
Culoarea - Rosu rubiniu
Tipul florii - Dubla
Dimeniune - Tufa de marime medie
Rezistenta la inghet - Rezistent
Parfumul florii - Mediu
Repetarea infloririi - Buna
Trandafir de un purpuriu inchis, cu flori elegante, ce se deschid larg. Au o forma specifica, care aminteste de bujori, asa cum sunt reprezentati pe matasurile fine si tapiseriile antice. Tufa este scunda la inceput, dar in timp creste considerabil, ajungand la o inaltime medie. Frunzele sunt mari, atractive, verde inchis cu o textura rugoasa. Are un parfum delicat, clasic de trandafir vechi(Old Rose) Dimensiune aprox 0,90 x 1 m

In realitate, al meu avea peste 1.5m in aceasta toamna si este doar in primul an...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cat tine floarea?
Ciupercuta-ntr-un picior ghici ciuperca ce-i! Cam asa e si intrebarea asta, cand vine vorba de englezesti! :D Pai nu e clar ca tine max. 3 zile cam la orice englezesc? Ce sperati, sa vedeti englezesti cu tufe tepene tip TH si flori de plastic ca a unuia, nu mai stiu care, laudat ca tine floarea cu saptamanile?
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Asa este dar totusi unii englezesti rezista un pic mai mult (ex: Abraham Darby, L.D.B., P. Alexandra de Kent ...) iar altii se scutura in aceiasi zi (Heritage de exemplu). Intrebam pentru ca l-am primit de curand si nu l-am pus la loc definitiv. Daca ar tine catea zile l-as pune mai in fata daca se scutura rapid mai la dos.
 
Sus