Tess of the D'Urbervilles (D.Austin)

adrianam

Well-Known Member
Dintre toti englezestii plantati in primavara anului trecut, acesta a fost cel care s-a dezvoltat cel mai frumos si a facut foarte multe flori. Cand ma gandesc ca nici nu era pe lista mea, a ajuns in loc de Gertrude Jekill! :D

Parfumul nu il mai tin minte, parca nu m-a impresionat, dar floarea este foarte frumoasa, seamana cu cea de bujor parca.

, , , , ,
 

adrianam

Well-Known Member
E plantat in februarie 2011. Am modificat si in postul de mai sus. Anul trecut nu prea am vazut floricele de la ei.

Am uitat sa spun ca in iarna ma uitam la el si ma ingrozeam cati ghimpi poate sa aiba, ma gandeam ca va trebui sa fie foarte frumos ca sa il mai tin cu ghimpii aia desi si mari pe care poate sa ii aiba!
Dar acum vara nici nu se vad! :) Asa ca il iert ca este prea frumos si infloricios!
Si acum imi aduc aminte ca este si parfumat!
 

nicol

Member
Eu il am din toamna lui 2010. In primul an a avut o singura floare. Postez o fotografie cu primul val din acest an. Toate florile din fotografie apartin singurului lastar pe care-l are "tufa". Apoi a mai avut doua floricele pe la mijlocul lui iulie. La inceputul lui septembrie a aparut un lastar bazal.
http://nnicol.sunphoto.ro/gradina-_tran ... 2/72828178
 

claude

Well-Known Member
Moderator
E foarte frumos...eu l-am tot impins in fundul listelor la fiecare comanda, anul viitor cred ca totusi ii vine randul :roll:
Cum s-a descurcat iarna trecuta? A inghetat pana jos sau au ramas lastarii intregi?
 

nicol

Member
Excelent! Nu a avut nicio problema. Nici el, nici Mary Rose. La englezesti, probleme cu inghetul au aparut la Abraham Darby si la Graham Thomas.
 

adrianam

Well-Known Member
La mine nu au inghetat lastarii iarna trecuta.
Dar uitandu-ma pe poze imi dau seama ca l-am plantat prea aproape de St. Swithun.
Sper sa se tolereze reciproc ca nu am unde sa-l mut pe St. Swithun.
Ii mai las la anul sa vad cum se comporta, si poate toamna viitoare gasesc sa-l transplantez pe St.S.
 

nina77

Member
Foarte frumos Gabriela :D
Asta imi place si mie la el, face foarte multe flori si nu se ard de la soare.Singurul lui defect e acela ca are foarte multi spini.Eu l-am tuns destul de scurt in primavara pentru ca vroiam sa-l mut, dar am abandonat ideea dupa ce m-am invartit minute bune pe langa el pentru ca nu stiam de unde sa-l apuc :rofl:
 
Sus