Terrafertil

Elektra

Member
A incercat cineva acest ingrasamant? Pare foarte bun, dar evident nu poti crede toate cuvintele de lauda ale producatorului. Am achizitionat azi o punga de 2 kg, vroiam sa o folosesc la rasaduri, dar o sa astept pana la plantare, miroase de-ti muta nasul. Oricum, ma bucur foarte tare ca a aparut un ingrasamant natural romanesc, destul de accesibil ca pret(11 lei/2 kg), sper sa faca fata asteptarilor.
Astazi am imprastiat o parte in gradina, in zona florilor, atentie cei care aveti caini, catelusa mea l-a considerat apetisant :bolnav:
Detalii mai multe despre produs gasiti aici www.terrafertil.ro
 

sicora fabian

Active Member
Eu ii spun "Elodia" . . . :mrgreen:
Este foarte bun, pe baza de gunoi de pasari . . . si probabil cateva moarte . . . ca tare mai pute! :rofl:
 

Elektra

Member
sicora fabian a spus:
Eu ii spun "Elodia" . . . :mrgreen:
Este foarte bun, pe baza de gunoi de pasari . . . si probabil cateva moarte . . . ca tare mai pute! :rofl:
Pai daca zici ca-i bun, o sa mai cumpar un sac mai mare, sa fertilizez toata gradina de legume spre bucuria vecinilor :)
E foarte bine daca-i din gunoi de pasari, mult potasiu, perfect pentru rosii. Mersi de info!
 

sicora fabian

Active Member
Foloseste-l cu incredere, insa sa ai grija ca este foarte concentrat! Am folosit o doza mai mica decat au recomandat ei la amestecul de pamanturi si am avut probleme; trebuia la jumatate . . . :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cred ca am folosit si eu din asta , luasem si il pusesem pe balcon si nu stiam ce miroase asa in casa , e destul de bun dar cum zice Fabian , cam arde :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
Si un mic secret: daca-l imprastii personal, scapi de parul din nas! :rofl:
Trebuie sa mai fac un tratament ca parca imi creste din nou . . . :oops:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
De acord si cu aspectul asta , a trebuit sa deschid geamurile in casa ca nu mai scapam de miros de cotet :rofl:
 

valy

Member
Acest ingrasamant "natural" e facut din faina de oase. Adica din resturi animale. Bleach. Eu n-as folosi asa ceva.
 

Blitz

Active Member
Oameni buni, eu la ora asta la "compost" am de toate: pamant mai vechi (in care a putrezit ca a binevoit peste iarna), .aha. de caine, ceva resturi de putrezeala de podea din rumegus- scot un nou "Terrafertil" :rofl: :rofl: :rofl:

Si inca mai trebuie sa scap de resturile din butoiu de varza :oops:

Dar acum fara gluma/ daca este facut din gainat si (evt. din resturi de "inaripate") este f.f.f. bun, numai din cate stiu/ mare atentie la concentratie :D
 

valy

Member
sicora fabian a spus:
Gresesti, Valy, exceptand mirosul - este extraordinar de bun!
Nu va contrazic ca ar fi bun. Spun doar ca este obtinut din faina de resturi animale, ceea ce nu mi se pare foarte in regula. Adica s-a interzis consumul de catre animale a ei, dar avem voie sa o folosim ca sa ingrasam legumele ce le mananca oamenii? Eu aici imi pun un semn de intrebare.
Si pentru cine inca nu a priceput, faina de oase este facuta din resturi de oase, pene, piei de animale, nicidecum din dejectiile acestora. Este o MARE diferenta.
 

corinap

Member
Eu il folosesc la plante de interior si sunt destul de frumoase ca sa ma declar multumita.Nu am vrut sa intru in polemica,cu tine,dar daca insisti......
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Valy , in timp ce in cazul vacilor acestea mananca DIRECT acest produs deci infestarea in acest caz este DIRECTA , la o planta uite de ex lamaii care nu se pot hrani decat cu ajutorul mykorizei dar si a altor plante care beneficiaza de aportul de microorganisme , acestea din urma proceseaza aceasta "hrana" in ceea ce plantele ajung sa foloseasca in sistemul lor ... deci e mare diferenta intre una si alta.

Asta nu inseamna ca nu e adevarat legat de provenienta "fainei de oase" :wink:
 

sicora fabian

Active Member
Orice produs incalzit la peste 60 de grade, devine steril - proteina se coaguleaza!
Mai era o poveste starnita de niste isteti de ziaristi din Iasi cum ca la crematoriul unui spital se ard bioprobele provenite de la bolnavi de SIDA iar virusii zboara odata cu fumul si devin sursa de infectie pentru ieseni! :rofl:
Intr-adevar, Terrafertil contine si faina de oase, insa nu-i majoritara.
 

Elektra

Member
Si ce daca are si faina de oase, doar planta descompune pana la nivel molecular, pana la urma cu ce-i mai scarboasa faina de oase in comparatie cu dejectiile?
Pe mine m-ar ingrijora mai mult cam ce contine carnea de pui din magazine, caci si ei sunt indopati cu faina de oase pe langa multe altele...la ea chiar putem zice justificat beah!
Eu sunt convinsa ca si datorita acestui ingrasamant rezista rosiile mele in solar la aceste temperaturi care numai de luna mai nu sunt.
 

valy

Member
Aici e vorba mai mult de preferinte. Dumneavoastra va place Ford si mie Opel, sau altceva. OK? Cam aici sta diferenta. Pentru ca sunt si alte multe ingrasaminte, mai mult sau mai putin organice, sau chimice, sau "BIO" sau naturale care contin aceleasi micro si macro elemente. Si rosiile folosesc anumite elemente, castravetii altele, mazarea altele, florile de apartamente altele, si uite tot asa. Aceleasi elemente care se obtin din faina de oase se pot obtine si din alte surse, si dupa parerea mea, unele chiar mai sanatoase.
Deci daca ati avea un ingrasamant care sa aiba aceiasi compozitie chimica ca Terrafertil, dar a fost obtinut din "oua de elefant", ar avea acelasi efect asupra rosiilor dumneavoastra. :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Te cam incurci , nu ai cum sa obtii un os din alte elemente si mai ales mai bine decat o face un corp , fie el uman sau de alta sorginte , deci aici ai cam dat cu "bata - n - balta" , consistenta , valorile nutritionale si alte aspecte sunt unicate oaselor si nu se pot obtine decat prin similaritate si nu prin exactitate.

Asa ca Terrafertil cu a sa faina de oase e oarecum unicat prin faptul ca faina de oase se poate obtine doar din oase , chiar daca tu chimical o poti reproduce in speranta ca poti obtine o imagine in oglinda sau o iluzie de faina de oase.

Si tocmai prezenta unor produse vegetale in hrana omului si a animalelor le fac/ne fac sanatosi/sanatoase tocmai si invers produsele de sorginte animaliera fac la fel de bine celor din regnul vegetal

Cam atat...pentru acum 8)
 
Sus