Terra-Sorb

ACHIMENES

Member
Am descoperit acest ingrasamant in aceasta toamma si am ramas impresionata de cate poate.
Este un ingrasamant foliar ce contine N,Zn,Mn si B.
Poate fi folosit la toate culturile horticole: pomi, flori, arbusti, vita de vie, porumb, floarea soarelui, lucerna etc.
Se aplica de 2-4 ori in perioada de vegetatie in concentratie de 0,2-0,3% adica 200-300ml la 100 l apa.
Poate fi amestecat cu pesticidele, cu stimulatori de crestere si cu alte ingrasaminte.
Se recomanda pt:
- combaterea deficientelor de nutritie, datorita unui continut echilibrat intre N si celelalte microelemente
- activeaza mecanismul de aparare a plantelor impotriva stresului cauzat de atacul bolilor si daunatorilor
- revigoreaza plantele vatamate dupa stresuri provenite de la seceta, transplantare, temperaturi mari, asfixia datorita baltirii, grindina, inghet, vant puternic, fitotoxicitate.
Eu am facut 2 tratamente la tot ce am prin gradina, inainte de jumatatea lui noiembrie ( inainte de a intra plantele in repausul vegetativ), pentru a intra cat mai fortifiate in iarna.
 

sicora fabian

Active Member
Sam Sep 29, 2007
simona2 a spus:
TERRA SORB- FOLIAR (ingrasamant foliar )

Stimuleaza productivitatea
- Ajuta plantele sa devina mai rezistente la boli si daunatori
-Stimuleaza cresterea si dezvoltarea plantelor .
Se recomana 2-4 stropiri în perioada de crestere activa a plantelor, înaintea înfloririi si în perioada acumularii productiei.
 
Sus