Terariul meu - Aleynad

aleynad

Active Member
Moderator
Desi aveam aceasta idee in minte de ceva timp, ieri mi-am facut curaj si m-am pus pe treaba.
Am folosit un bol de sticla cu peretii grosi, pe fundul caruia am pus bilute de sticla colorata in strat de 2 cm, apoi am pus o hartie pentru ca pamantul sa nu se amestece cu pietricelele decorative. Peste am asezat pamant de flori amestecat un o parte nisip fin, in strat de 5 cm.
Ca plante am utilizat: o fittonia, un ficus pumila, un sedum si un sempervivum.
Ca elemente de decor am folosit scoici de diverse feluri, printre care una avea si un crab uscat in ea :eek:
Rezultatul este acesta:
 

aleynad

Active Member
Moderator
:oops: :oops: Multumesc frumos!
Si eu sunt tare mandra de creatia mea si ma bucur ca ieri mi s-a aprins :idea: si am avut inspiratie sa-l fac rapid :)
 

elaelena

Member
mi-ai dat o idee; am sa-mi fac si eu unul dar am sa pun si o planta carnivora(cred ca de-acum incep sa aduca prin super market-uri) ....am avut una si a supravietuit aproape un an de zile !
 

elenafles

Active Member
Foarte frumos terariul tau :D Plantutele alese de tine se potrivesc foarte bine printre scoici. :marfa: :clap:
 

lorisl

Member
Buna, in primu rand felicitari, e frumos.
Am si eu o intrebare, nu apare mucegai? Ma gandesc ca plantele trebuie udate si nu ai gauri in bol. Eu vreau sa fac aceeasi chestie cu muschi si cu ceva bonsai micuti.
 
Sus