terapie cu coacaze

25aaf

Member
...daca asta te poate ajuta gabi...
"COACAZELE ROSII (RUZINCILE, RIBIZLI)
(Ribes rubrum)
Daca fragii si zmeura au un caracter cvasiuniversal, fiind adecvate tuturor constitutiilor si unei game impresionante de boli, boabele rosii translucide de coacaze sunt un remediu care actioneaza mult mai “tintit”. Mai in gluma, mai in serios, poate fi numit fructul antilene ideal, cu gustul sau acru puternic, cu efectul sau de stimulent digestiv si drenor extrem de activ. Este o adevarata arma secreta a dietoterapiei in obezitate, in digestia lenesa si in bolile de piele, rebele la alte forme de tratament.
Cura cu coacaze rosii

Se face diferentiat, in functie de scopul in care sunt folosite:
- pentru persoanele lipsite de pofta de mancare, cu digestie lenta, astenice, vor fi consumate 50-100 g inainte de masa si aceeasi cantitate la sfarsitul mesei (la fel ca si portocalele, coacazele rosii consumate dupa masa nu incurca, ci din contra, stimuleaza digestia).
- pentru persoanele cu foame puternica, cu tendinta spre obezitate sau supragreutate, eventual cu gastrita, se recomanda consumul unor cantitati mai mari (300-500 g) inainte de fiecare masa, deoarece in cantitati mari coacazele rosii au efectul paradoxal de a inhiba secretia gastrica si de a taia foamea.




Sucul de coacaze rosii

Se obtine prin zdrobirea fructelor proaspete, urmata de stoarcere prin tifon. Se prepara intotdeauna cu cateva minute inainte de a fi consumat, pentru a nu se oxida ulterior. Se bea cate un pahar, cu un sfert de ora inainte de masa, fiind folosit mai ales ca tonic digestiv si decongestiv hepatic; este eficient si in dischinezia biliara si in migrenele asociate acesteia.




Cateva recomandari terapeutice

- Digestie lenta, indigestii frecvente, tranzit intestinal incetinit, convalescenta, inapetenta - se face cura cu coacaze rosii in varianta in care se consuma cantitati mici, maximum 100 g, inainte si dupa masa.
- Ingrasare, obezitate, gastrita - se consuma cantitati mari de coacaze rosii (peste 300 g) inainte de fiecare masa. De asemenea, sunt alimente excelente daca vrem sa mancam ceva in timp ce ne uitam la televizor, discutam si simtim nevoia sa “rontaim” ceva.
- Hepatita cronica, congestie hepatica, ciroza hepatica initiala, dischinezie biliara si tulburarile asociate - se bea un pahar de suc inainte de fiecare masa. Este bine sa se adopte si o dieta vegetariana cu multe salate si multe fructe. "
 

mirela06

Active Member
Nuuu, dar acum , ca toate plantele care au asa cura de sanatate, m-ar bate gindul sa am si eu pomisor din acesta. :)
 
da , eu am incercat in primavara , am plantat butasi de coacaz rosu si negru,agrise o parte s-au prins ,vreau in toamna sa incerc cu drajoni !!!

referitor la cura : anii trecuti, toata vara am mancat cate 10 strugurasi la 30-40 min, prin gradina ,acum am plantat la fi-miu in gradina mai multi arbusti fructiferi
 

mirela06

Active Member
Dar, Costele, dragul meu, cura cu struguri este minunata. Pacat ca nu putem sa ne abtiguim si sa cintam, ca ni s-ar duce vestea :rofl:
 

mirela06

Active Member
Ahaaa. Pai si eu as vrea, dar n-am de unde. Poate fac rost de un butas si atunci... sunt cea mai tare :)
 

thea

Member
Eu am plantat coacaz negru la tara si cand a facut fructe am gustat si....am scuipat,pardon de expresie.M-am orientat dupa carti in care se spunea ca este cel mai,cel mai.
O fi, dar la gust parca era ...nu mai zic.
Acum recidivez si am comandat coacaz alb si rosu.Voi ati gustat cum sunt?
Era unul negru la 73 Ron de am ramas uimita!Nu am avut curaj.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din el se face un sooooooooos :salivat: la friptura de vaca :D .Mai mult nu stiu ca nu am gustat :D
 

victoria

Active Member
Si eu am cumparat un coacaz negru in toamna lui 2008 insa,din cauza ca a trebuit sa il mut de 2 ori in 2009,o data in primavara si o data in toamna,inca nu am reusit sa gust din el.A facut saracutul in vara o boaba si,pana sa ma hotarasc eu daca s-a copt sau nu,a cazut sau au mancat-o pasarile :)
Deci sa vad la anul daca va face ceva.Sper ca da,caci nu il mai mut de acum.
 

alfa

Active Member
Mie cel mai multi imi plac coacazele albe. Sunt cele mai dulci. La bunici in gradina de-a lungul gardului aveam nuami coacazi albi si rosii si zmeura.

La noi se mancau mult ca atare, proaspeti. Din coacazele rosii bunicul facea si vin. Faceam si gem numai de coacaze sau in amestec cu zmeura. Mai foloseam pentru supa de fructe, dar si pentru o supa-ciorba cu carne afumata. Apoi se mai poate face un sos delicios pentru rasol de vita. Sau merg foarte bine si pentru un compot. :salivat:
 

IZA

Active Member
Mama are coacaz negru, rosu si alb de multi ani. Am facut dulceata, vin , jeleu , le mancam si proaspete dar dupa ce se coceau bine. Imi plac cel mai mult cele rosii iar negre le luam doar pe cele mai coapte si mari.
Am citit despre coacazele negre ca au cel mai ridicat continut de vitamina C .
:D
 
Sus