Teposi infloriti

angela draganoiu

Active Member
nu Rodica si sufar ca nu pot sa le admir mai multa vreme. eu vorbeam la modul general despre florile cactusilor, ca se trec repede. asa cum ti-am spus floarea acelui astrophitum pe care il are un coleg la birou tine cam 3 zile, evident spre incintarea noastra amindurora.
 

rodica05

Member
La modul general, vorbeam si eu Angela, dar cine-i de vina ca voi stati mai mult pe la serviciu si in general perioada in care florile de cactus de-acasa se deschid in timpul programului de lucru? :mrgreen:
Am omis sa va spun ca si florile acestei Mammillaria, miros frumos: parfumul lor, destul de discret, seamana cu cel al Fresiilor.

Rodica
 

miha

Member
Nici eu nu prea ii prind infloriti din pacate... :( dar azi daca am stat pe acasa...am prins cate ceva... desi e cam innorat afara... :D
 
foarte frumosi teposii tai miha.. am inceput sa ma apropii de zona lor cu tacitus...cine stie.. vazand pozele voastre..poate ma apuc si de cactusi.
Iti doresc cat mai multe flori!
 

rodica05

Member
Bravo, Miha, vad ca te rasplatesc din plin - le-a priit tratamentul :wink: Le-ai aplicat ceva fertilizant? Daca nu, ai putea sa le faci si o vitaminizare.

Rodica
 

miha

Member
Multumesc Rodica... :rose: :hug: Multumesc evergreen... Imi placeau prea mult...si-mi parea rau sa-i pierd...asa...delicati...cu floricelele lor micute... :D
Am un ingrasamant ptr. cactusi...le-am pus o singura data...le pun cam o data pe luna vara... nu-i indop... :D
 

dorinas

Member
Rodica langa cactusul inflorit superb de altfel ai o padure de adenium, ce varsta au?
Miha si ai tai sunt superbi.
 

rodica05

Member
Bravo, Simona!
Simona D. a spus:
O mammillaria foarte florifera, ai sa te bucuri de florile ei mult timp. Ce ma mira este ca a inflorit in aceasta perioada, cand deja trebuia sa ia o pauza pentru la toamna!
 

Simona D.

Member
A fost ultima floricica, dar am prins-o eu. Cand am cumparat cactusii unii aveau boboci si asta e rezultatul :) Meritul ca a inflorit nu-mi apartine mie, doar satisfactia ca a inflorit imi apartine mie :rofl:
 

miha

Member
Foarte frumosi Simona... :D Imi plac rebutiile ca fac multe floricele...au fost cactusii care m-au facut sa-mi indrept privirea spre ei...erau intr-un loc infloriti rosii, galbeni si rozi...nu le-am rezistat... :)
 

rodica05

Member
Bravo, Hari!
Primul e un Epiphyllum, ca nu-mi dau seama? Al doilea e cu siguranta un Echinopsis multiplex sau oxygona (cum vrei tu sa-i spui).
 

Hariclea

Member
Da, primul este Epi si al doilea Echinopsis. :wink:
Restul tzeposilor mei sunt la stadiul de pui in curs de maturizare... :mrgreen:
 

angela draganoiu

Active Member
Hariclea a terminat examenele si acum se si ne rasfata cu multe flori. sa te bucuri de ele si sa ne mai arati si noua din frumusetile tale.
 

marean

Active Member
Superbi teposii vostri...o sa apar si eu pe aici,maine ,poimaine sa va arat si eu o frumusete...doar sa se deschida bobocii :evil: !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa de rau imi pare ca am ratat infloririle la echinopsisi :cry: .Anul asta dupa "urmele" lasate am constatat ca mi-a inflorit si unul roz........... :( Asa sa fie oare?
Boboci mai sunt asa ca sper la niste poze :)

Iar el tine de o luna de zile floarea:
 
Sus