Teposi infloriti

ario

Member
una este Mammilaria duweii, cealalta...inca nu stiu....am cam ramas in urma cu identificarea....mi-s dragi oricum....

Sunt superbe toate florile de cactusi....si nu numai....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doamna Ario..........bravo.Stiam ca ii iubiti dar se vede treaba ca si ei pe Dv. ca va bucura cu floricele :D
 

Yanquapin

Member
Ce spuneai, Rodica, numai Neobesseya inflorea? Iaca si Coryphantha are boboci! Le merge bine acolo, dar cu triglo ar fi bine sa faci mutarea pe partea cu arsita.
 

rodica05

Member
Bravo Gabiuta.
Yanquapin a spus:
dar cu triglo ar fi bine sa faci mutarea pe partea cu arsita.
Da, Fabi, e umbrit de Opuntia despre care am vorbit. O sa o scot zilele urmatoare.
Oricum am fost foarte fericita ieri cand am vazut floricica. E frumoasa tare. La capitolul miros nu sta ea foarte bine, dar e afara, nu se simte si nici nu-i puternic.

Rodica
 

Kati

Active Member
Cativa dintre cactusii infloriti pe care i-am pozat anul acesta:
http://www.geocities.com/kati_brasso/cactusi_2008.jpg
Gymno acela a inflorit anul acesta prima oara. Nu stiu de ce, insa anul acesta cactusilor si suculentelor le merge mult mai bine decat in alti ani. Adica foarte multi infloresc mai devreme si au mai multe flori in general decat in anii trecuti.
 

rodica05

Member
Euphorbia obesa si da, sunt boboci florali:


Chamaecereus silvestrii (ti l-am mai identificat de 2 ori :p):


Senecio stapeliaeformis:


Echinopsis subdenudata:

Floarea dureaza doar cateva ore. Miroase foarte frumos:

Mammillaria sp.:


Pune-le etichete.

Rodica
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai Rodi cum sunt scurta de memorie :evil: si nici nu am pus etichete,na si tu acum.O sa mi le scriu pe frunte :mrgreen: .
Merci draguta mea de amabilitate si efort :giggle:
 

rodica05

Member
:rofl: Ei, nu chiar pe frunte, Gabiuta, poti sa le faci si lor etichete... Macar asa sa-i recompensezi ca au inflorit :wink:

Iulia primul Gymno, nu e Gymno.
Cel neidentificat e Notocactus ottonis.

Rodica
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Ce recompensa?Daca nu ma suparam rau de tot incit sa le fac vint din ograda mea probabil ca nici nu miscau :) Asa.................mai am citiva cu boboci :oops: si multi au facut pui :rofl:
 

Yanquapin

Member
La mine in camp abia au boboci. La Rodica, in oras, deja flori!
"Mexicanul" e de fapt din Oklahoma si rezista la -30 si destul de multa ploaie in sezon.
 
Sus