Teposi infloriti

angela draganoiu

Active Member
Rodica sint atit de frumosi incit cuvintele nu pot exprima ceea ce simti la vederea acestor mci minunatii. felicitari. cred ca in realitate sint mult mai frumosi. sa te bucuri de ei.
 

rodica05

Member
Multumim (eu si cactusii).
Chamaecereusul este ca un cameleon: in prima zi floarea e rosiatica, iar a doua zi este roz.

Mammillaria galbena este o splendoare, in afara de faptul ca miroase super, deja a devenit o colonie :) Are si ea o varsta...
Nici cu Sulcorebutia nu mi-e rusine, de-abia o asteptam sa infloreasca (foto 1 si 2). Pacat ca florile nu dureaza decat 2-3 zile.
Mai astept un Echinopsis cu floare rosie, in "prima auditie", dar vad ca de 2 zile ma cam pacaleste: ba se deschide, ba se razgandeste.
Dansul este (vi-l parasc!):

Oh, uitasem de Lophophora, draga de ea, prima floare pe 2008:


Rodica
 

iza1202

Member
Rodicaaaaa, ce-mi faci tu mie si nu ma lasi sa stau linistitaaaa. M-ai terminat cu frumusetile tale!!! Vreau si eu! :cry: . Uite cum incep eu acum sa caut de nebuna pe net tzeposi ca sa ma tratez :D
 
D

dyayzh

Guest
Ce le faci Rodica???? Eu am 3 si nimic..nimic de vre-o 3 ani :cry: Felicitari..frumosi tare de tot!!!
 

rodica05

Member
Va multumesc.
Dya, din contra, nu le fac nimic. Chiar ii chinui in opinia mea - vara cald-cald, iarna frig-frig...
Echinopsisul m-a cam pacalit: a inflorit peste noapte si eu... dormeam :x

Rodica
 

rodica05

Member
Va multumesc, dar e numai meritul lor! Sunt niste plante minunate, nepretentioase si nu foarte costisitoare (avand in vedere ca suporta acelasi pamant ani de zile). Oh si singurul timp pe care-l pierd cu ele este doar admiratul lor, in rest... nu au nevoie de mai nimic. Economisesc multa apa cu ei :rofl:

Rodica
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sica,nu cumva lithopsul e cam alungit???Rodica corecteaza-ma daca gresesc :( .
Poate sa-i schimbi pozitia fata de lumina?
 

sicamin

Member
Aveti dreptate .Nu au avut lumina suficienta in locul unde au stat. Acum le-am schimbat locatia. Oare vor reveni la normal?
 

rodica05

Member
De la Fabian, de acum 2 ani. Crescute in jardiniera, afara (vara, iarna, viscol, ninsoare, soare, canicula...)

Tot de la Fabian. Mica, dar vrednicuta foc! Sulcorebutia rauschii

Si una dintre cele mai noi achizitii (de la Vallicelli - Italia). Chamaecereus cv. WESTFIELD ALBA


Rodica
 
Sus