Teposi infloriti

tzep

Well-Known Member
Moderator
Da, de ala spun. Deocamdata lasa-l singurel, in soare si uda-l mai rar. Fa-i o poza din mai multe directii eventual macro. Urmele nu cred ca-s de la lovituri, ca sunt circulare si in mijloc au "ceva" care ma duce cu gandul ca acolo au fost intepati sau sunt supusi unui atac bacterian. :wondering: Deci carantina, soare si udat la 2-3 saptamani. Apoi mai vedem. Daca se intampla ceva rau cu el, iti trimit eu cativa in schimb. :*
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Yo-man, in general florile cactusilor tin putin 1-3 zile. :nu stiu:
AnDu, bineinteles ca-i uzi daca e nevoie. Ii uzi pe marginea ghivecelor daca crezi ca bobocii sunt afectati.:wondering: Nu mi-am pus niciodata problema udarii in perioada aparitiei bobocilor! :gandit::roll:
 

AnDu

Active Member
Intr.un an stiu ca am rămas fără boboci din cauza udatului....acum sa vad ca urmează o perioada de 3-4 zile de ploi si temperaturi mai mici totodată. O sa mai astept puțin cred....
 

AnDu

Active Member
cativa teposi moldoveni :rofl: cativa se apuca de facut boboci :D ne m.ai pozam cand suntem imbobociti si infloriti :D
 

Atașamente

Ggsuvi

New Member
image.jpg Buna ziua ,

Am primit acesti cactusi in ghivece individuale si am hotarat sa le pun intr-un singur ghiveci intrucat se imbina frumos culorile :)
Am insa o nedumerire .... sunt reali sau sunt vopsiti ? O sa atasez cateva poze !
Astept sfaturi ! Va multumesc
 

jasp15

Active Member
Buna, sunt vopsiti....i-au vopsit precum ouale, ca tot se aproprie Pastele. Sunt udati in exces, pamantul nu este adecvat pentru ei.
 

jasp15

Active Member
Tinand cont ca ii ai doar pe acestia poti lua de la agro pamant pt cactusi si il combini cu nisip mai grosier. La o mana de pamant 2 de nisip. Mai intai ii scoti din ghiveci, ii cureti de turba de la radacini si lasi sa se usuce cam o saptamana. Apoi ii pui in noul substrat fara a uda. Cam peste 2 saptamani incepi sa uzi.
 
Sus