Teposi infloriti

rodica05

Member
Da, intr-adevar, foarte frumos! Eu l-am tinut peste iarna afara, asa ca de-abia acum are boboci, dar in curand... :wink: tot cu 3 flori :)
Marioara, nu ti se pare ca anul asta sunt mai floriferi decat anul trecut?
 

zaher

Member
Frunosi teposi ! Am si eu cativa cactusi primiti, unul cumparat si cateva exemplare de sempervivum. Sincer, pana acum nu m-au pasionat foarte tare, pana am invatat regula cu repaosul si au inceput sa infloreasca. Acum m-am "virusat".

Anul trecut:


Anul acesta:


Am si eu o curiozitate. Cam cata apa le trebuie acum cand au boboci ? Ma refer la cactusi ca sempervivum vad ca face puisori.
 

Kati

Active Member
rodica05 a spus:
Marioara, nu ti se pare ca anul asta sunt mai floriferi decat anul trecut?
La intrebarea asta, chiar daca ma cheama Kati :) , trebuie sa raspund si eu. Da, Rodica, anul acesta nu stiu ce se intampla, ca la noi a fost un ger de numa-numa, insa aproape toti cactusii infloresc sau au boboci! Chiar si cei care anul trecut au refuzat sa infloreasca (nu stiu din ce motive). Cu toate ca, si anul trecut a fost rece, si nu i-am tinut altundeva, ci tot la locul lor obisnuit.
 

Kati

Active Member
Zaher, eu in perioada aceasta inca nu le dau apa doar citiva stropi, si nu prea tin cont de boboci. Candva, demult am citit ca nu e bine sa-i uzi cand bobocii sunt inca foarte mici. Dar am incercat, sa vad ce se intampla, si nu s-a intamplat nimic, bobocii cresteau mai departe veseli. Iar la unii cactusi (foarte putini la numar) raman si boboci nedeschisi, nu stiu din ce motive, cu toate ca multe flori s-au deschis deja (pe aceeasi planta).
 

zaher

Member
Eu le dau tot cativa stropi odata la 5-6 zile. Ii ud dimineata si numai daca se anunta vreme insorita. Stau pe balcon, au un geam in fata si bate soarele direct dupa amiaza. Oricum asa cum i-am plantat, numai radacina sta in nisip amestecat cu putin pamant din fata blocului, apoi am completat cu pietris. Ma gandeam ca stiti voi un secret ...
 

rodica05

Member
Scuze, Kati, nu te-am mai vazut pe-aici... dar intrebarea iti era adresata si tie :wink:
Zaher, poti sa incepi sa le dai apa din belsug, adica o udare buna si o pauza de 4-5 zile. Bobocii si florile n-au nici-o treaba cu apa, chiar daca plantele n-au 'vazut apa' o perioada lunga, tot vor inflori. Udarile in exces sau in perioadele de repaos afecteaza planta, duc la moartea ei si adio boboci si flori! In rest totul e perfect! :p
Cactusii pot rezista chiar si ani fara apa, insa depinde foarte mult de substratul pe care-l au. Si daca nu ai citit inca sectiunea, e bine sa nu-i lasi in turba in care-i cumperi de la florarie si sa le speli bine radacinile si sa-i treci pe un substrat nisipos.
Te asteptam cu flori! :wink:
 

zaher

Member
Schimbarea substratului a fost primul lucru pe care l-am facut. Acum nu am decat un pic (2%) pamant din gradina din fata blocului care oricum este foarte pietros si restul nisip, iar la suprafata pietris.

Multumesc, duminica, daca e vreme insorita ii ud mai tare.
 
D

dyayzh

Guest
Gymnocalycium baldianum este o frumusete si nu am mai vazut :oops: Felicitari !
 

rodica05

Member
Felicitari, Marioara, nu numai pentru minunatele flori cu care ne incanti privirea, cat si pentru faptul ca au denumiri. :clap:
Sunt persoane care intreaba ce plante au, dar in final uita sa le denumeasca in albume...
 

Kati

Active Member
In noul meu album, puteti vedea cam cum arata cactusii mei infloriti din primavara pana in vara. Cautati cactusii si suculentele inflorite la sectiunea "Cactusi si suculente".
 
Sus