Teposi infloriti

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Doi teposi m-au surprins ieri cand i-am scos de la iernat. Au deja boboci! Harnicii sunt epiphyllum-ul rosu si aporocactus-ul.


 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ce frumosi! :indragostit: :indragostit: Aporocactusul meu facuse un bobocel, dar a fost innorat cateva zile si a disparut :cry: Si Epi nu vor deloc sa se desfasoare. E adevarat ca aici se incalzeste mai greu .... mai sper eu :rugaciune:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
tzep a spus:
Ce frumosi! :indragostit: :indragostit: Aporocactusul meu facuse un bobocel, dar a fost innorat cateva zile si a disparut :cry: Si Epi nu vor deloc sa se desfasoare. E adevarat ca aici se incalzeste mai greu .... mai sper eu :rugaciune:
Pentru epi e inca devreme, Carmen. Al meu are ceva avans deoarece l-am scos de la racoare si lumina putina mai repede. A dat de soare si isi face de cap... :D
 

adelinacomanescu

New Member
La voi a fost cald si iarna,pe cand aici, e inca racoare, nu ii pot scoate afara..abia astept, au unde sta!
Le merge in soare direct?Multumesc!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Azi am vazut flori la unii cactusi. :dans: Infloresc prima data in viata lor si imi plac tare mult cum au facut-o chiar daca spinii nu au permis unora sa se deschida total. :visator: :indragostit:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
In timpul verii cactusii cu spini multi si mari stau in soare de la 11 dimineata pana la apus si de aceea spinii sunt vigurosi. Sper ca la urmatoarele infloriri sa permita deschiderea completa a florilor. Om vedea ce-o sa fie. :astept:
 

lelia

Well-Known Member
Primul parca-i extraterestru ,e deosebit ,perfect ...si ce tepi are .....am o senzatie ciudata cand il privesc ,pare gingas ,l-as stringe in brate ,apoi simt amenintarea tepilor....privind acest cactus ii inteleg pe pasionati ....
Sunt minunati ! sa-ti traiasca ! :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nici gand cu extraterestrul ..... ala o sa apara curand :rofl: . Poate n-ai sa crezi, eu nu port manusi cand ii manevrez, le vorbesc si le comunic ce doresc sa fac :oops: , ei parca ma inteleg si ma lasa sa actionez, cam odata max doua ori pe an iau cate-un spin, atat. :indragostit: Ghivecele sunt mutate in ladita cam de 5-6 ori pe an, deci fiecare in parte scos si pus in alt loc, dar suntem prieteni, ne iubim. :hug: :rofl:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
V-am prezentat cele vreo 10 flori ale tanarului meu aporocactus. Asta ca un soi de "promo" pentru o inflorire adevarata. Azi am admirat inflorirea unui aporocactus pe care il tot pandesc in vecini. Acum e in plina floare. Si exemplarul e pe masura florilor multiple!



La mine doar epi si rhipsalidopsis sunt acum in floare.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca am sa ma satur vreodata sa vad Aporocactusi infloriti. :visator: :indragostit: Al meu facuse un bobocel dar l-a avortat si p-ala :( , e mititel inca. In schimb a lastarit vazand cu ochii :) . Acum este afara, soarele-l mangaie pe crestet si pe codite si la anul sigur ma voi bucura de floricele de la el. :rugaciune:
Pana atunci ii admir pe cei din vestul tarii deocamdata! :D :clap: :eek: :clap: :hipnotizat: :indragostit:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Eu toti C&S le tin in aceleasi conditii, in balcon inchis, PVC cu termopan, geamuri cu dubla protectie UV, la o temperatura intre 5-13 grade Celsius, aerisire zilnica indiferent de vreme, dar fara curenti de aer. Plantele pentru iernare sunt asezate fiecare la locuri bine stabilite in timp. De doi ani de cand am stabilit noile conditii nu am avut nici o pierdere la iernare si asta ma determina sa cred ca totul decurge normal. Aporocactusul meu e micut, asa cum am spus, dar restul epifitilor au inflorit deja sau sunt in curs.
 
Sus