Teposi infloriti

rodica05

Member
Da, Cornelia, Faucaria tuberculosa si Faucaria felina


Vor inflori, Gabiuta, poate chiar anul urmator...

Si una dintre Crassulele mele favorite:
Crassula tecta

Fiind o crassula, ma voi bucura multa vreme de flori.
Mirosul florii seamana cu mirosul floarii de Codita-soricelului in combinatie cu alte arome nedeterminate, baza fiind un miros dulce-amarui.

Rodica
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai sigur................. :( ne arati poze ca sa vedem toate frumusetile tale!
Bravo!!Treaba-i asta???
Si nici nu am banuit ce flori interesante face....................
 

rodica05

Member
Nici eu n-am banuit, pana nu am "tras-o-n poza" :rofl:
Sunt atat de mici... ca nici nu observasem... zici ca-s de sticla!

Dar planta ce cusur are?


Rodica
 

rodica05

Member
Felicitari, trebuie sa fii foarte mandra de el (si de tine)! :)

Cred ca de doua ori pe an: primavara si toamna.

Parca nu a avut perioada de repaos?

Rodica
 

angela draganoiu

Active Member
daca prin repaos intelegi temperaturi scazute si neudtati, atunci n-a avut parte de asa ceva pt ca il am la birou si e cald insa l-am udat (pe el si inca vreo 3) foarte rar si am mai si lasat geamul deschis si in camera a scazut temperatura. dar de rece asa "ca la carte" n-a avut parte.

am uitat. da sint tare mindra ca am reusit sa-l fac sa infloreasca. nu e al meu ci al unui coleg care l-a udat toate iarnile trecute normal. cind l-am preluat eu, avea aprox. 10 ani, nu l-am mai udat din noiembrie 2006 si pina in martie urmator. anul asta l-am udat foarte rar si putin peste iarna.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Rodicaaaaaaaa...............de abia acum s-au hotarit cei d ela tine.Poze cind o fi soare :)

 

rodica05

Member
Gabiuta a spus:
Rodicaaaaaaaa...............de abia acum s-au hotarit cei d ela tine...
Pai, da, ca au aer proaspat si rece, dar florile vor dura mai mult decat daca ar sta in spatele unui geam, la caldurica.

Rodica
 

ste

Member
nu se mai poate Rodica, de-asta ziceam ca mi-a tras teapa, a inflorit in lipsa mea, acum mai sunt doua moate aproape uscate :(
 

rodica05

Member
Ste, faptul ca a inflorit ar trebui sa te bucure - l-ai ingrijit cum se cuvine si el te-a rasplatit! Chiar daca tu nu ai vazut florile...
Ar trebui sa te superi pe zilele noroase de-afara si probabil pe programul tau :p
El si-a facut datoria. Poate-ti va face si seminte?!

Rodica
 

rodica05

Member
Stati, ca-ncepe Iulia... :rofl:
Super plante, sa-ti traiasca!
Cel mai mult imi place Lobivia:


Bravo, Iulia!

Rodica
 

cornelia

Fondator
Membru staff
M-am suparat: iar a inflorit cactusul cat eu am fost la serviciu. Iar nu l-am vazut. :suparat:
 
Sus