Teposi infloriti

gino

Member
Daca va uitati cu atentie la cele doua fotografii, cu siguranta ve-ti remarca un lucru interesant.
Marimea florii in raport cu marimea bobocului.
Intre cele doua fotografii exista un interval de aproximativ o ora....
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Gino, Marioara a spus ca are Coryphantha elephantidens cu floare galbena! Apoi a pus floarea de azi, Notocactus! Eu asa am inteles mesajul! :?
 

gino

Member
marioara a spus:
Coryphantha elephantidens care o am eu are floarea galbena. Azi :D
Mesajul Marioarei mi se pare cat se poate de clar !
Spune ca are o Coryphanta elephantidens cu flori galbene si ne arata un Notocactus.
Concluzie : Denumirea ei este gresita !
Parerea mea ! :D
 

marioara

Member
E cum spune Tzep :giggle: Floarea zilei Notocactus ottonis. Am facut un comentariu asupra culorii Coryphanthei mele surprinsa de culoarea celei prezentate de tine, Gino.
 

Blitz

Active Member
Am si eu o coryphant inflorita, mai mult "floare" decat cactus :eek: Multumesc, Gino :D, este un puiut primit de la tine :D



O cheama coryphanta sp., orice o fi insemnand "sp"- eu sunt f.f. fericita :D :D :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari Blitz, sa-ti traiasca si sa te rasplateasca in continuare la fel! :clap:
sp. inseamna specie.
 

Blitz

Active Member
Multumesc :oops:

Bine ca sp. inseamna "specie", retin mai usor, ca inca ma chinui cu cititu' si cu copiatu'.

Si intre timo astept cu nerabdare o floare de lobivia, care acu-acu va vrea si ea :D



Pana atunci voi invata s-o tin minte, momentan este lobivia si "nu stiu cum" :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Tulai doamne, Blitz, ca bine zici, daca nu esti atent nici nu vezi teposul de sub floricele! Minunate! :D
 

gino

Member
Felicitari Sigrid, frumoas a inflorit Coryphantha... :D
Micuta Lobivia arachnacantha te va bucura cu o floare cat de curand... :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Salut!
:eek: :visator: :salivat: :hipnotizat: :aoleu:
Tu-ti imaginezi ca, mie cel putin, poate sa-mi mai fie bine dupa ce vad florile tale!? :? :roll: Invidia ma omoara :oops: , ... dar e una constructiva :marfa: ..... si nu pot decat sa te felicit inc-odata pentru plante! :clap: Degradeul florii este incantator. Unde tii plantele? Sunt atat de "perfecte" ca parca-s desenate! :D
 

Blitz

Active Member
Super!

Si micutul meu a inflorit, copiii au apucat sa faca poza- cand m-am intors de la scarbici deja era floarea inchisa :|

Dar a fost frumoasa:


Si- micuta coryphanta are INCA UN BOBOC :D :D :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari Blitz! :clap: Minunatata floare. :roll: Culoarea este ca in poza sau aparatul nu a redat-o exact? La mine apare visinie! :? :nu stiu:
 

Blitz

Active Member
Culoarea chiar este (sau mai exact: a fost :| ) cea din poza. Un rosu sangeriu, aproape visiniu :D

Si azi a mai facut Coryphanta o floare- inca nu s-a deschis complet, dar maine sigur :D :D :D

Maine ajunge si sotul meu si iar se va bucura foarte mult :D :D :D

Si va face si poza :D
 
Sus