Teposi infloriti

Gaia

Member
OK, deci sa inteleg ca ai mei se comporta normal, ma bucur ca e asa :)
Eu sunt intr-o zona unde iarna sunt cam 5 grade ziua, uneori ajunge la 15-20 C. Noaptea in veranda unde stau ei temperatura ajunge cam la 5 grade. Problema e ca iarna aici ploua incontinuu, nu ninge aproape niciodata, in schimb este foarte intuneric chiar si la amiaza din cauza norilor si ploii. Atmosfera este bineinteles umeda, orice as face.
10 grade ziua e temperatura normala pentru cea mai mare parte a anului, dar nu coboara mult sub.
Pe scurt, iernile sunt cum sunt toamnele romanesti, in schimb umiditatea atmosferica este mare. Intrebarea este: in aceste conditii trebuie udati foarte putin, sau deloc?
 

rodica05

Member
Pe timpul iernii (octombrie - martie), adica atunci cand ziua se scurteaza, iar temperatura nu urca peste 10-15 grade ziua, se sisteaza udarea. Faptul ca umiditatea este mai crescuta la tine... mda, ar trebui sa-i uzi mai rar, dar nu sista de tot udarea. Vezi si tu, daca uzi dimineata, iar pana seara pamntul este uscat, inseamna ca poti uda la 2-3 zile, daca, insa nu se usuca pana seara, cand incepe sa asfinteasca soarele, maresti perioada dintre udari.
Ar trebui sa fie forumuri pentru Aizoaceae si in Belgia, din cate stiu, sunt cativa iubitori de Aizo si la "voi", incearca sa intrebi cum uda ei. Eu as putea sa-ti spun adaptat la clima noastra.
Acum, de exemplu e perioada de inflorire a Lithops-ilor. Ar trebui sa dureze cam pana la jumatatea sfarsitul lui octombrie. Dupa ce s-a terminat procesul de inflorire - NU SE MAI UDA! Pana prin martie - aprilie, cand se usuca "frunzele vechi".
Sper sa-ti fi fost de ajutor.

Rodica
 

zamfira

Member
S-a deschis si ultima floare la Parodia leninghausii, dar ce ma mir e ca a tinut 8 zile floarea . A inflorit martea trecuta si abia azi incepe sa se ofileasca .
 

rodica05

Member
Probabil nu a inflorit pana acum 2 ani, pentru ca nu era matur.
Arata foarte bine, sa-ti traiasca!

Rodica
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Rodica. nu stiu cauza insa acum 2 ani m-am mutat in alt birou unde am gasit mai multi cactusi pe care nu i-am udat toata iarna pina prin februarie, doar cind am vazut ca erau "stafiditi" le-am pus un strop de apa in rest .......... seceta, si probabil asta era una din cauza ca nu infloreau pt ca li se punea apa tot timpul anului.
este un astrofitum, nu ? eu l-am botezat "tichiuta"
am uitat sa spun ca floarea anul asta e mai mare si a tinut, ca si anul trecut, 2 zile. azi deja este trecuta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Va povesteam ca am luat o Schlumbergera oranj cu boboci? Iat-o! A inceput sa infloreasca si, draga de ea, n-a pierdut pana acum nici macar un boboc mic-mic. Pare harnicuta. Abia astept si varietatile cu flori galbene. :wink:

 

rodica05

Member
cornelia a spus:
Merci, nu i-am facut cine stie ce.
Tocmai asta e: suculentele nu au nevoie de o prea mare atentie, deci nu trebuie sa le faci cine-stie-ce. Daca le asiguri substratul, repaosul si conditiile climatelice necesare, ele te rasplatesc din plin :wink:

La mai multe,
Rodica
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca aduc si ai nostri de vreme ce olandezii le pun in vanzare. Iar la Hodnik ... :? n-am vazut.
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Rodica. deci e o mamilarie, bun.
sa stiti ca floarea este in a 3 a zi de cind s-a deschis si mai sint o multime de boboci care urmeaza sa se deschida.
 

camic

Member
Si eu am o Schlumbergera, e al treilea an de cand am cumparat-o si in cateva zile se deschid boboceii.
Am o singura curiozitate....cand am schimbat-o din ghiveciul ei dupa prima inflorire am observat ca sunt 2 plante de fapt....si la a doua inflorire si la cea de acum bobocii sunt doar pe o singura tulpina...cealalta in schimb e mai inalta.
Si inca o ciriozitate....anul trecut prima floare s-a deschis cap pe 10-11 noiembrie, dupa cum arata bobocii de acum....cam tot pe atunci se vor deschide :eek:
 

angela draganoiu

Active Member
va povesteam zilele trecute de un cactusel micut inflorit la birou (intre timp am aflat ca e o mamilarie) vreau sa va spun ca floricica tine si azi in a 4 a zi si nu da semne ca s-ar ofili. se inchide sera iar dimineata e vesela. oare atit de mult tin florile de mamilaria ?
 

rodica05

Member
Da, Angela, asa cum am spus: este o Mammilaria. Vrei sa stii numele intreg? Mammillaria decipiens.
O floare tine pana-ntr-o saptamana, dar nu are numai o floare, vei vedea ca infloreste in "coronita". Daca te uiti de sus, intre mamile (asa se numesc bratele cu tepi) ai sa vezi si alti boboci.

Rodica
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Rodica. eu ma minunam ca tine atit de mult floricica unui cactus (mai ales unul atit de mic), din cite stiu eu floarea unui cactus tine numai 24 ore asta insa bate recordurile.
intr-adevar are multi boboci si se pare ca va inflori in coronita cu ai spus tu.
 

rodica05

Member
Angela, nu toti cactusii se comporta la fel! Sunt flori de cactus care tin cateva ore, cum ar fi cele de Echinopsis, dar sunt flori care tin zile, cum sunt cele de Mammillaria (etc.).
Si in plus, conteaza si mediul de-afara, daca au soare puternic, se trec mai repede, daca este inorat cateva zile, tin mai mult.
:rofl: Ma gandesc la faþa ta cand vei constata ca: "asa mic, a facut fructe!!!" :rofl:
Tu il vezi mic, dar el este indeajuns de matur sa... se multiplice :wink:

Rodica
 
Sus