Telina

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Anca merci :hug: ,vreau seminte sa pun in salate.Semintele ca atare usor strivite.
In primavara o sa imi iau rasaduri ; anul trecut asa am avut si a fost nemaipomenit.Eu cu semintele :( ..nu prea sunt prietena :D daca e sa le pun in pamint :oops:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta , sambata ma duc la cumparaturi si daca gasesc seminte iti iau ;-)

eu in fiecare an fac rasaduri de telina ,dar niciodata nu tund radacinile nici nu am auzit de practica asta ,si se fac capatani inca prea mari :rofl: doar am grija sa nu faca prea multe frunze ,las numai trei patru frunze restul le rup ca sa creasca mai bine capatana ,eu asa am invatat de buni :D
 

ana popa

Member
Doar la plafare sau magazinele naturiste gasesti, sa ai certitudinea ca sunt pentru consum ca atare si nu sunt tratate.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu am gasit Ana la plafar ...am intrebat .Cel putin deocamdata.Poate spre primavara.Merci oricum :*
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta, la primavara ia citeva radacini de telina , pune-le in pamint si pina in toamna vei avea propriile tale seminte. Daca pui rasaduri, nu vei avea seminte din primul an.

La vremea asta, seminte netratate e posibil sa gasesti doar in piete la tarani, daca la plafar nu sint.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Telina de frunze este perena?Anul trecut a fost prima oara ca am pus asa ceva deci habar nu am.Intreb fiindca am vazut frunze noi la ea :eek:
Miine poate reusesc sa o pozez daca nu vine zapada peste noi :mrgreen:
 

lelia

Well-Known Member
Cred ca e bienala .Anul trecut a facut frunze ,anul asta seminte si anul viitor ,pass ...la fel ca patrunjelul de frunze .
E super ca a rezistat ,la mine s-a topit in vara ,nu-i place seceta :(
 

Luciana35

Member
Am avut si eu plantute de telina si intr-adevar au iesit si in al doilea an. In toamna au facut o multime de seminte dar nu le-am strans, au cazut toate pe jos, chiar sunt curioasa daca vor incolti ca patrunjelul.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
lelia a spus:
nu-i place seceta :(
Posibil sa ai dreptate.A mea a stat "ascunsa" sub tufele de aquilegii si a si primit apa multa.
Repet oricum experienta telinei de frunze ca a fost de folos. :D
 

anknic

Active Member
telina mea de frunze nu a facut seminte, doar frunze si e pusa de vreo 3-4 ani (aka de pe vremea cand eram asa entuziasmata ca am gradina ca puneam orice samanta in pamant), a fost destul de udata (ca e langa capsuni)...si sapata (astfel ca daca in primul an am avut vreo 5 tufe, asta toamna mai aveam vreo 2) plus calcata in picioare (ca a ramas saraca in drumul spre iepuri), ce e drept a fost si raschetata mereu (intrucat mie imi plac frunzele de telina chiar si-n salate)
 

veretregn

Active Member
Țelina de frunze este aceeași cu țelina pentru tije?

Pentru că eu găsesc că tijele acelea care ajung la 50 - 60 sunt extrem de gustoase.
 

anknic

Active Member
nu face tije chiar la 50-60, cam la 30-40 cm da, nu face capatana (aka face una mica rau...nu ai ce alege din ea), da' frunze muuulte.

acu' prin magazine am vazut telina cu capatana mare si tije imense (la peste juma' de metru)
 

veretregn

Active Member
anknic a spus:
nu face tije chiar la 50-60, cam la 30-40 cm da, nu face capatana (aka face una mica rau...nu ai ce alege din ea), da' frunze muuulte.

acu' prin magazine am vazut telina cu capatana mare si tije imense (la peste juma' de metru)
Nu știu ce numești căpățână. Eu țelină pentru tije folosesc. Frunzele sunt ok, însă aroma este-n tije. Eu știu că există trei feluri de țelină: cea pentru rădăcină, cea pentru frunze care crește ca și o tufă pe la 35 -40 cm și ce pentru tije care ajunge pe la 80. Eu am crescut pentru tije (care este de mai multe feluri cu tije albe , verzui și verzi) și are nevoie de un sezon lung și bineînțeles multă apă. O tratez ca și anuală deși este bienală. Are nevoie de spațiu, 40 x 40 nu este un lux pentru ea. Și chiar vă îndemn să încercați țelina de tije.
Eu o folosesc îndesebi cu midii (cele Marea Nordului proaspete nu se compară cu cele din apele mai calde). Nu fac midii dacă nu am țelină. Țelina și crudă este bună, tăiată la 10 cm lungime alături de roșii cherry, brânză feta, caș sau telemea. Iar în ciorbele de legume, supele cremă, borșurile vor primi o aromă foarte bună.


Acum este momentul pentru răsad de țelină pentru că are nevoie de aprox 28 de zile pentru a germina și crește încet.

Eu prefer varietățile cu tije verzi pentru că sunt un pic mai viguroase și se poate începe mai devreme culesul tijelor din exterior. Cele "cu auto înălbire" sunt mai pretențioase și trebuie culeasă întreaga plantă pentru că dacă se recoltează tijele exterioare planta nu își mai revine.
 

anknic

Active Member
ei, tu nu folosesti radacina telinii (aka capatana) la gatit? la radacina ma refeream cand ziceam capatana :)
 

veretregn

Active Member
anknic a spus:
ei, tu nu folosesti radacina telinii (aka capatana) la gatit? la radacina ma refeream cand ziceam capatana :)
Nu folosesc pentru că mereu am crescut pentru tije. Îmi place și rădăcina, însă prefer tijele.
 
Noi punem tije multe la muraturi,dar si radacina!
Nu prea creste mare radacina,nu stiu daca nu e samanta buna sau nu-i ofer conditiile care le vrea!
 
Sus