Telina

D

dyayzh

Guest
Cunoscuta de peste 2000 de ani, telina (Apium graveolens) este o planta pretioasa ca aliment, cat si un remediu natural de exceptie. De la ea se foloseste totul: frunze, flori, radacina. In medicina chinezeasca se spune ca nu exista aliment mai eficient pentru intretinerea trupului si a mintii cum este telina. Originara din sudul europei, telina a fost folosita in medicina populara inca din perioada greciei antice, iar cu 500 de ani i.hr. chinezii o foloseau deja in bucatarie. Vindecatorii populari foloseau telina la copii pentru a-i face sa creasca repede si sanatosi, la dulti in afectiunile rinichilor si contra oboselii, iar la batrani impotriva reumatismului , senilitatii si a altor neajunsuri.
In zilele noastre telina se foloseste foarte mult in arta culinara , fiind totodata un excelent remediu pentru profilaxia si tratamentul bolilor, datorita continutului de vitamine(A,B,C,K,PP) si minerale (Na, Ca,Mg,Fe, P,I,Mn,Cu).Telina este o planta depurativa, fiind utila in curatarea si dezintoxicarea organismului: 100-150 m suc de telina, zilnic in cure de 15-20 de zile este un excelent depurativ de primavara, care accentueaza foarte mult procesele de eliminare a substantelor toxice din corp.
Telina este de asemenea un foarte bun reglator hormonal.Studii facute in Japonia, China, Rusia au aratat ca o dieta care contine multe legume proaspete, in special telina, prelungeste tineretea biologica a femeii, combate foarte eficient dismenoreea si infertilitatea si este un remediu foarte puternic contra menopauzei premature si a tulburarilor care apar la inceputul ei.
Totodata, sucul de telina (in special din frunze) este recunoscut drept un excelent afrodisiac, fiind indicat in impotenta si frigiditate. Unele studii au aratat ca telina stimuleaza producerea de androsteron, hormon natural produs de barbati, care se elibereaza prin transpiratie si sub forma de feromoni. Acesti feromoni stimuleaza dorinta sexuala la femei, chiar daca ele nu simt mirosul propriu-zis.
Datorita finetei cu care regleaza sistemul hormonal, precum si calitatile sale depurative, telina combina calitatile necesare tratarii unor boli de piele cu o cauzalitate complexa, cum ar fi psoriazis, vitiligo, sclerodermie, anumite forme de acnee sau dermatoze alergice.
Efectul tonic si regenerant se datoreaza stimularii glandelor suprarenale . de asemenea , telina reduce nivelul nivelul hormonului de stres- unul dintre factorii ce determina constructia vaselor sangvine, ducand la scaderea tensiunii arteriale. S-a descoperit de curand in telina o substanta care reduce tensiunea arteriala prin relaxarea vaselor sangvine. Actiunea benefica asupra tensiunii arteriale se datoreaza si unor minerale pe care le contine, in special potasiu, calciu si magneziu. Raportul ideal intre fierul si magneziul pe care-l contine telina o face utila in profilaxia bolilor cancerose. Este indicata si in anemii.
Studii efectuate pe animale,"tratate" mai multe saptamani cu o solutie apoasa de telina a demonstrat o scadere semnificativa a colesterolului in exces de sange.
Telina are si proprietati diuretice, fiind utila in afectiuni renale (colica, litiaza renala). Datorita efectului hipoglicemiant ,este utila si in diabetul zaharat. Este si un bun remediu impotriva tulburarilor nervoase(depresie,nervozitate,insomnie), semintele avand efect calmant, sedative si tranchilizante.
Continand substante cu efect antiinflamator,telina este indicata impotriva reumatismului si a gutei. Stimuleaza apetitul (indicata in anorexie) si digestia (combate bolile stomacului si intestinului). Semintele de telina contin mult ulei volatil un efect tonic general si imunostimulator

Din suplimentul ziarului Evenimentul de Iasi
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu asta toamna am lasat cateva radacini in gradina si nu a degerat,acum are frunze multe.
 
Si eu am lasat peste iarna cateva radacini si le-au dat frunze noi in primavara.Saptamana trecuta am mai pus cateva fire.Cresc frumos... :D
 

victoria

Active Member
Off,nu am stiut ca telina se poate repica,asa ca am facut greseala(din nou,ca si anul trecut) sa seman telina pe straturi.Asa ca aproape ca nici nu a rasarit,doar ici colo.Eu credeam ca semintele sunt de vina.Abia de curand am aflat ca se poate repica.
Asa ca nu imi ramane decat sa caut sa cumpar rasad.Asta daca voi gasi.Am numai cateva,mutate asta toamna,gandindu-ma sa incerc sa vad daca rezista.Si au rezistat.Azi deja am cules frunzele sa le usuc. Dar e prea putin la cat consumam,asa ca o sa caut.
O fi tarziu sa mai seman acum?
 

belisima

Well-Known Member
:D m-am gandit sa impartasesc ceva interesant cu voi,eu locuiesc regiunea de campie si oricat ne-am straduit niciodata nu am putut sa crestem telina de radacina.Zilele trecute am cumparat un plic de telina gigant :) pe care sunt si instructiuni de "folosire"-adica ,rasadul de telina se va repica de doua ori in decurs de 3 saptamani,prima ora radacina pivotanta se reduce cu 1/2 iar data urmatoare cu 1/4,acest lucru determinand formarea rotunda a radacinii telinei.Se recomanda fertilizarea la 10 zile,insa numai pana la inceperea formarii radacinei.Se indeparteaza frunzele pe masura ce se ingalbenesc.
Spor la treaba,eu am de gand sa incerc si asa!
 

ghia_don

Active Member
Am semant azi telina...cite doua seminte in fiecare alveola...mi-a luat cam 15 min numai sa pun semintele, ca am facut-o cu penseta :rofl: ..dar nu voi mai munci la rarit :wink: ..
 

michel

New Member
Si Codrina a pus saptamana trecuta seminte de telina in banuti de turba....sa vedem ce o iesi...anul trecut am avut niste rasaduri cumparate de la piata..ne-au vandut telina de radacina,dar a fost de frunze... :| le-au incurcat un pic... :roll:
 

valentyna

Member
anul trecut am semanat de vreo 4 ori si n-a iesit nimic;am cumparat rasad;a fost suficiet dar daca era mai mult era mai bn;noi consumam si frunzele si radacina;anul acesta o sa incerc din nou cu seminte,daca iar nu iese voi cauta rasad...
 

victoria

Active Member
Valentyna,sa pui seminele in rasadnita,la caldura,si vor germina cu siguranta.Daca semeni direct in gradina nu prea ies
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
S-or gasi si acum???Intreb ca sa nu fac drum de pomana.
Normala Ano.Sa le perpelesc o tziruca si sa le pun in salate,brizeturi,fel de fel de combinatii aiuristice de-ale mele.Nu in muraturi :giggle:
 

anknic

Active Member
acum nu prea am vazut seminte in magazine, dar la primavara sigur gasesti. se gasesc 2 feluri de seminte: telina de capatana si telina de frunze. aia de frunze e cumva perena...io o am de 3 ani in gradina.
 

anknic

Active Member
vezi ca aia de capatana se cultiva prin rasad si se fasoneaza nu stiu cum radacina la transplantare ca sa faca si capatana.
 
Sus