Tarife postale noi

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Va rog sa mutati anuntul unde credeti de cuviinta ;
mie mi s-a parut important fiindca multi dintre noi trimit pachete in aceasta forma.

Incepind din 6 ianuarie Posta Romana a scumpit costul rambursului.
Pentru un pachet de pina intr-un kg. si valoare minima de 20 de lei de ieri costa 9,83 de lei.
Evident ca si trimiterile simple s-au scumpit dar nu stiu sa va dau detalii.
 

danceonline

Member

danero2004

Well-Known Member
Moderator
acum am vazut si eu la stiri , cica mult tare s-au scumpit pe prioripost si nu pe posta regulara.

Ideea e ca e asa cum zice danceonline , avem ghisee putine , chiar prea putine mai ales pe zona mea unde desi 2 ghisee nu dovedeau coletele din zona fiindca in zona erau si multe supermarkete au hotarat cei de sus sa fie facut doar unul singur , efectvi iti iei concediu sa trimiti un colet postal

Ma gandesc si daca e gratis tot nu stau 2 ore la un rand asa cum am stat de 2 ori

Posta romana e falimentata prin intentie ca sa fie ieftina la cumparare pentru ca tot mai putini vor plati mai mult pentru servici la fel de proaste sau chiar si mai si.

Sadic ....dar adevarat
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
asa se pare , dar la ramburs e nasol rau , la peste 50 lei vroia 13 lei , in curand e mai bine pe curierat rapid
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, si eu m-am "fript" la 3 colete, nu erau mari, valoare pana in 40 lei iar rambursul a fost intre 9 si 11 lei.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
toate asa au murit prin facerea lor necompetitive, cresterea pretului nu va aduce mai multi bani ci mai putini clienti deci nerentabil ...asta pana vine unu cu pixu' rosu si stie el cum sa "salveze" compania
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Confirm, la colete simple e acelasi tarif, ma cam speriasem de ce-as putea sa gasesc la posta.
 

vivi23ro

Member
din ce vad e pina la 10kg cu acelasi tarif doar ca se plateste, normal in fctie de kg cu val minim declarata de 20 lei , cel putin asa iese si din calculatorul lor
 

danceonline

Member
Buletin de expeditie colete interne Posta Romana:

Completare on-line >> Generare PDF (print):
http://formulare.softmix.ro/

Print formular standard (pdf):
http://www.posta-romana.ro/dms/posta-romana/pdf-si-word/produse-si-servicii/personal/scrisori-carti-postale/interne/Corespondenta-interna-cu-rambus/Formulare-care-se-completeaza-la-prezentarea-trimiterilor/Buletin-de-expeditie/Buletin de expeditie.pdf


... Link-uri utile celor care vor sa se duca cu formularul deja completa la OP si care prefera sa economiseasca timp la completare (datele se introduc o singura data, fiind automat inserate in Buletinul de expeditie, Aviz si Mandat); in plus, datele sunt memorate de catre browser, asfel la al doilea mandat va trebui doar sa modificati datele destinatarului, cele ale expeditorului fiind deja completate.
 
Ultima editare:

popescu gp

Well-Known Member
Eu va confirm ca de cam o luna posta in zona noastra la coletarie merge mult mai bine-adica pana in 3 zile in diagonala tarii:Constanta-Oradea(exemplu) insa la rambursuri mandatele au termen d 5 zile de circulatie ,ce mi se pare o idiotenie-coletul face maxim 3 zile si o hartie face 5 zile.Ce parere aveti?
 

adrianam

Well-Known Member
Multe multumiri, Danceonline! :dans:
Ma va ajuta la coletele ce le voi avea de facut sapatamana aceasta!
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Eu va confirm ca de cam o luna posta in zona noastra la coletarie merge mult mai bine-adica pana in 3 zile in diagonala tarii:Constanta-Oradea(exemplu) insa la rambursuri mandatele au termen d 5 zile de circulatie ,ce mi se pare o idiotenie-coletul face maxim 3 zile si o hartie face 5 zile.Ce parere aveti?
Si eu am remarcat chestia asta. In Romania contemporana nu trebuie sa ne mai mire nimic.
 

kerkyra

Well-Known Member
Astazi am avut surpriza sa vad cat au crescut preturile la expedierea coletelor prin posta; am platit 5 lei pentru un colet de pana la 1 kg. Auzisem ca s-ar fi scumpit, dar chiar asa, dublu!... Oare s-a redus la jumatate timpul in care ajunge la destinatar?
 
Sus