tarhon

anca d

New Member
Va tin la curent. Am vazut o poza cu tarhon in ghiveci in posturile de mai inainte. Nu mai stiu exact la cine. Ceea ce mi-a iesi mie pare a semana cu ce am vazut acolo, dar plantutele sunt inca f mici. Poate ne lamureste stapana ghiveciului cum e treaba, ca e cu un pas inaintea mea.
 

Floria

Active Member
Anul trecut am semanat tarhon din semintele cumparate de la magazin, a rasarit is l-am plantat in gradina. A crescut cam de 50 cm dar nu avea deloc miros de tarhon desi aspectul parea asemanator. Am citit intr-un site ca tarhonul are miros din al doilea an de viata, daca va fi asa voi vedea anul acesta si desigur ca va spun.
 

anca d

New Member
Tarhonul meu e un fiasco! Cresc plantutele de 2-3 cm si se usuca. Au rasarit treptat desi le-am pus odata, in acelasi ghiveci. Au mai ramas cateva, sper sa reziste. Sunt cam in 2 frunze, dar intr-adevar nu pare sa semene cu tarhonul pe care-l stim si-l apreciem.
 

elenafles

Active Member
Rezultatele cele mai bune se obtin din butasi acoperiti cu PET ca sa aiba umiditate constanta.Eu am reusit sa-l inmultesc asa:primavara cand tufa a rasarit si are mladite de maxim 5 - 6 cm lungime, acestea se detaseaza de planta mama si se planteaza in semiumbra in pamant normal de gradina fara ingrasamant.Mladitele se acopera cu PET de 2 l cu dopul putin slabit sa patrunda aer.Se lasa asa pana incep sa ramifice.Din iunie cand incep caldurile iau dopul.Pana toamna s-au format plante noi.Prin aceasta metoda tarhonul isi pastreaza aroma caracteristica.
 

anca d

New Member
Ma duc si eu in piata poate gasesc sa cumpar si reusesc sa prind asa. Din seminte nu am reusit, s-au uscat toate plantutele iesite. :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tarhonul miroase din primul an de cind e cit palma.
Parol :mrgreen:
Verificat azi :D
 

elenafles

Active Member
Acum e perioada recoltarii tarhonului.Dupa ce ati curatat crengutele de frunzulite nu le aruncati.Plantati-le intr-un loc nu prea insorit, culcate in pamant in asa fel ca doar varful sa fie lasat afara si mentineti o umiditate constanta.Puteti obtine si asa plantute noi :D
 

bunicutz32

Member
Re:

Floria a spus:
Anul trecut am semanat tarhon din semintele cumparate de la magazin, a rasarit is l-am plantat in gradina. A crescut cam de 50 cm dar nu avea deloc miros de tarhon desi aspectul parea asemanator. Am citit intr-un site ca tarhonul are miros din al doilea an de viata, daca va fi asa voi vedea anul acesta si desigur ca va spun.
Tarhonul este de doua feluri Artemisia dracunculus tarhonul rusesc, care face seminte si se inmulteste prin seminte dar nu are aroma specifica de tarhon si Artemisia dracunculus var. sativa tarhonul frantuzesc, care nu produce seminte si se inmulteste prin butasi sau despartirea tufei si care este tarhonul adevarat, aromat. Semintele de cumparat n-au nici o valoare, indiferent de denumirea sau reclama de pe plic.
 

bunicutz32

Member
O situatie asemanatoare este cu semintele de asa-zisa Mentha piperita, care sunt de fapt seminte de Mentha spicata fiindca M. piperita nu produce seminte, este un hibrid steril.
 

veretregn

Active Member
Re: Re:

bunicutz32 a spus:
Floria a spus:
Anul trecut am semanat tarhon din semintele cumparate de la magazin, a rasarit is l-am plantat in gradina. A crescut cam de 50 cm dar nu avea deloc miros de tarhon desi aspectul parea asemanator. Am citit intr-un site ca tarhonul are miros din al doilea an de viata, daca va fi asa voi vedea anul acesta si desigur ca va spun.
Tarhonul este de doua feluri Artemisia dracunculus tarhonul rusesc, care face seminte si se inmulteste prin seminte dar nu are aroma specifica de tarhon si Artemisia dracunculus var. sativa tarhonul frantuzesc, care nu produce seminte si se inmulteste prin butasi sau despartirea tufei si care este tarhonul adevarat, aromat. Semintele de cumparat n-au nici o valoare, indiferent de denumirea sau reclama de pe plic.
Am încercat ambele varietăți și mă declar... dezamăgit. Nu mai găsesc niciunde tahonul pe care îș știu eu. Am tufă de 3 ani de tarhon franțuzesc și pe naiba... nu! nu! Dacă are cineva tarhon de pe vremuri sunt tare interesat... Bunica a avut o tufă perenă care era foarte aromată însă s-a pierdut.
 

GabyHila

Member
Re: Re:

veretregn a spus:
bunicutz32 a spus:
Floria a spus:
Anul trecut am semanat tarhon din semintele cumparate de la magazin, a rasarit is l-am plantat in gradina. A crescut cam de 50 cm dar nu avea deloc miros de tarhon desi aspectul parea asemanator. Am citit intr-un site ca tarhonul are miros din al doilea an de viata, daca va fi asa voi vedea anul acesta si desigur ca va spun.
Tarhonul este de doua feluri Artemisia dracunculus tarhonul rusesc, care face seminte si se inmulteste prin seminte dar nu are aroma specifica de tarhon si Artemisia dracunculus var. sativa tarhonul frantuzesc, care nu produce seminte si se inmulteste prin butasi sau despartirea tufei si care este tarhonul adevarat, aromat. Semintele de cumparat n-au nici o valoare, indiferent de denumirea sau reclama de pe plic.
Am încercat ambele varietăți și mă declar... dezamăgit. Nu mai găsesc niciunde tahonul pe care îș știu eu. Am tufă de 3 ani de tarhon franțuzesc și pe naiba... nu! nu! Dacă are cineva tarhon de pe vremuri sunt tare interesat... Bunica a avut o tufă perenă care era foarte aromată însă s-a pierdut.

Anul trecut am cumparat butasi din piata din tg mures. Au miros si gust de tarhon:)
Daca a supravietuit iernii iti dau cu drag:)
 

ghia_don

Active Member
Eu vreau sa scot din tufa ca se labarteaza foarte tare in timpul verii...al meu face niste ramuri de 1 m lungime si daca nu-l sustin acopera mult in spatiu.
Cred ca voi avea si o radacina doua in plus..va spun cind umblu la ea. Daca vrea cineva sa spuna.
Nu stiu de care e, dar e din seminte cumparate si il am de multi ani in gradina.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca e din ala de-adevaratelea care miroase vreau si eu.Ma inscriu la un schimb sau cum vrei tu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doina pentru mine este suficient ca strins intre degete sa degaje mirosul caracteristic de tarhon.Daca miroase si la cules este si mai bine.Saru'mina mult. :*
 

claude

Well-Known Member
Moderator
veretregn si gabiuta, am si eu tarhon, in toamna chiar am smuls o tufa ca se inmulteste ca bezmeticul, mirosul e cel de tarhon, daca vreti va dau cu placere, dar probabil mai spre sfarsitul verii, dupa ce se inmulteste iar, ca l-am jumulit rau :rofl: Sau chiar mai repede, daca o sa fie suficient de bogat incat sa pot scoate ceva radacina
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Te tin minte sa stii :rofl:
Merci Claudia...Mie imi plac mincarurile cu tarhon asa ca pun la otet toamna.Nu am incercat inca cu congelatorul :gandit:
 
Sus