tarhon

Kalli

Member
voi, fetelor, stati la case, in general... eu, la apartament, din pacate. deci, eu am plantutele aromatice in casa.voi incerca, eu sper sa reusesc sa-l prind. am din seminte rozmarin si oregano. si mai vreau sa pun arpagic, salvie, creson, busuioc, roinita etc... sper sa iasa tarhonul, imi place tare mult sa il folosesc la peste... o sa vin sa il laud sau sa il cert aici... :)
 

Kalli

Member
bon! deci, am pus la germinat semintele de tarhon duminica dimineata, iar azi se vad un pic capsoarele lor.... :D nu m-am gandit ca germineaza asa de repede. din toate doar tarhonul si cresonul ies deocamdata...
 

Floria

Active Member
Kalli a spus:
bon! deci, am pus la germinat semintele de tarhon duminica dimineata, iar azi se vad un pic capsoarele lor.... :D nu m-am gandit ca germineaza asa de repede. din toate doar tarhonul si cresonul ies deocamdata...
Sa nu fii dezamagita dar in primul an de viata frunzele tarhonului semanat vor semana cu cele de patrunjel. Eu am semanat in urma cu 2 ani si asa aratau, nici miros de tarhon nu aveau. Asa am citit undeva, dupa ce se ramifica vor avea aroma si forma tarhonului. La mine a disparut singur dupa cateva luni , nu a rezistat in gradina.
 

mirela06

Active Member
Sa ne tii la curent cu evolutiile plantutelor siii...spor la treaba cu ”marea ”ta gradina de la apartament. :)
 

ghia_don

Active Member
tiktakro
Trimis: Dum Ian 02, 2005

Am o recomandare: daca il plantezi in gradina neaparat sa-l pui intr-o oala fara fund ingropata in pamint deaorece e super invaziv! Anul trecut in primavara am primit un amarit de butas inradacinat de tarhon si ca orice gospodina buna l-am plantat la capat de strat cu gindul la ciorbele si muraturile din toamna. Toamna...m-am luat cu ambele miini de cap! Am acum tarhon pentru toti vecinii din localitatea mea!
Daca il plantezi in ghiveci pe pervaz nu e nici o problema, atita timp cit e solitar in spatiul lui.
Spor ( si sunt sigura ca nu ai sa duci lipsa! ) la recolta.
 

anca d

New Member
Maine pun si eu la germinat tarhon si oregano. Azi am cumparat semintele(Agrosel) si sunt curioasa daca va iesi ceva. Anul trecut nu am avut noroc cu tarhonul. Am vazut pe plic ca se pun la germinat in ianuarie-februarie. Daca iese o sa le plantez in curte. Va tin la curent.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am pus citiva ani la rind;fiasco total; asa ca m-am hotarit sa cumpar gata......tufa :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
acum trei zile am pus semintele de tarhon si deja au inceput sa germineze :eek: acum sa vad cum o sa le tin in viata :gandit:
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu sunt fan tarhon, asa ca mi-am cumparat un plic de seminte, doar ca citind pe aici mi s-a cam dus elanul. O sa pun totusi la germinat intr-un ghiveci, apoi vad daca le pot muta in gradina.
 

anca d

New Member
Sunt tare fericita. Luni am pus seminte de tarhon la germinat si azi cand m-am uitat era plin ghiveciul de plantute mici. Sa vad cum am grija de ele pana le mut in gradina. Anul trecut am semanat tot in ghiveci dar nu a rasarit nimic. Salvia semanata in aceeasi zi nu mi-a dat nici un semn, inca. Astept! :D
 

interval

Active Member
Maine voi pune si eu seminte de tarhon la germinat. Cautand pe net an gasit ca tarhonul se inmulteste vegetativ, prin butasi sau despartirea tufelor. Trebuie udat des, pentru ca radacinile sale nu patrund foarte adanc in pamant. Mai ales in perioadele de seceta, trebuie sa ai grija ca pamantul sa fie umed la suprafata, fara a lasa apa sa balteasca.

Pentru a obtine butasii, vara, cand tufa este bine dezvoltata, se taie fragmente ramificate de tulpina si se pun la inradacinat intr-o ladita aflata la umbra, care contine un amestec format din pamant de padure, mranita si nisip, in proportie de 4:4:2

Dupa inradacinare, ae pot planta butasii in toamna, pe un teren amenajat astfel: parcela se sapa la 30 cm, si se inglobeaza un ingrasamant organic. Se marunteste bine solul si se modeleaza straturi inaltate la aproape 1 metru. Butasii se planteaza pe randuri, la 20 cm distanta unul de altul si 50 cm distanta intre randuri.
 

victoria222

Active Member
Eu nu inteleg un lucru. Peste tot am citit ca tarhonul NU se inmulteste din seminte ci doar din butasi.....si aunci de ce se vand seminte de tarhon :( ???
Eu am semanat anul trecut si mi-a iesit o planta care numai a tarhon nu mirosea, de fapt nu mirosea deloc si nu avea nici un gust...doar frunzele semanau la forma cat de cat desi erau si astea un pic diferite
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Se inmulteste SI din seminte dar foooooooooooarte greu.
Stiu sigur de la niste vecini de-ai mei.
Dar.........eu personal acum citiva ani am incercat si a rasarit o planta care nu semana de loc a tarhon :(
Ulterior m-am lasat pagubasa cu semintele caci am vazut ca rateurile erau in serie.
De aia am si zis ca voi cumpara planta gata inradacinata :)

Anca d chiar te rugam sa ne spui ce a rasarit de fapt la tine in ghiveci :D ca ar fi o noutate.........
 

victoria222

Active Member
"French tarragon cannot be grown from seed as it reverts back to the Russian tarragon, so it needs to be propagated from cuttings. If you are growing tarragon from seed therefore your only choice is Russian tarragon. This is a pity because French tarragon has a superior flavour."
Traducere:
"Tarhonul Francez nu poate fi crescut din seminte pentru ca da inapoi in Tarhon Rusesc, deci este nevoie de butasi pentru a inmulti tarhonul francez. Daca cresteti tarhon din seminte, singura alegere este Tarhonul Rusesc. Este pacat, pentru ca Tarhonul Francez are o aroma superioara." Asemenea informatii gasesti cam peste tot. Unii zic ca Tarhonul nu se poate inmulti prin seminte pentru ca nu produce seminte, iar ca Tarhonul rusesc nu are nici pe departe gustul de tarhon pe care il stim.
 
Sus