tamarind

Aura

Member
Poxicuta, multumesc frumos pt oferta, dar deocamdata imi pun toata nadejdia in micutul meu...!
N-as vrea sa va stric visele, dar asa am procedat si eu..am cumparat tamarinde ba din Auchan, ba din Real...si nimic ! Zicem noi ca sunt proaspete,dar Dumnezeu stie de cand or fi aduse, din ce lot or face parte, etc....! Tamarindele se culeg toamna, atunci sunt proaspete ! Eu am asteptat cu sufletul la gura cele 5 semincioare. In vara trecuta mi-a promis cineva din Franta ca va cumpara in octombrie tamarinde si persoana chiar s-a tinut de cuvant si in octombrie mi-a trimis seminte. In anumite regiuni ale Frantei se cultiva acest arbore.
Eu va tin pumnii stransi, sa fie intr-un ceas bun cu semincioarele voastre !
Un mic sfat, poate ca nu ar fi rau sa incercati sa tineti 2-3 minute semintele in apa fiarta pt a le hidrata. Ele sunt foarte tari. Asa se procedeaza si pt semintele de baobab.
Mie cele 4 semincioare din 5, mi-au germinat destul de repede, in 5 zile, la temperatura camerei, ~24 grade C.
Cam atat va pot spune eu.

Aura
 

randy

Member
@Aura.
Informatii pretioase. Si cu momentul in care semintele sunt proaspete
si cu tratamentul de hidratare inainte de a le pune la incoltit.
Am insa o mare nedumerire.
Spui ca ele se culeg toamna. Dar care toamna?
In emisfera sudica sau toamna din emisfera noastra, cea nordica.
Intreb asta pentru ca din info ce le detin ele sunt originare undeva
la sud de Ecuator. Si atunci, cum trebuie sa socotim toamnele tamarindului.
Toamnele tamarindului.
Doamne, suna ca un titlu de carte!
Pacat ca nu prea ma pricep la scris. Aceste momente, cand detectez cate
un posibil titlu de roman/nuvela ma fac sa imi recunosc si sa regret
lipsa talentului in domeniul scrisului.
 

Aura

Member
Randy,

Franta e in emisfera Boreala sau Australa... ? De acolo am semintele si am spus ca exista regiuni in Franta unde se cultiva acesti arbori exotici. Ca de fel arborii tamarind sunt de pe alte meleaguri asta-i alta treaba....dar rezista destul de bine si in anumite regiuni din Europa, probabil unde clima mediteraneeana isi face simtita prezenta...? Nu stiu exact in ce regiuni din Franta dar o sa caut sau o sa intreb si iti zic.
Nimeni nu ti-a zis ca nu te pricepi la scris, sau ma rog, e o constatare de-a ta...de ce iti cauti singur nod in papura ? :wink:

Nu, eu zic sa nu le hidradezi daca semintele sunt proaspete. Eu pe acestea 5 nu le-am tinut in apa fiarta. Le-am plantat direct in pamant.

Aura
 

Aura

Member
Citeste putintel aici, daca princepi si "frantuza" nu doar engleza.

http://www.1001fruits.net/gousses/88-tamarin.html

Tamarin
Famille des Fabacées

Le tamarin (ou datte indienne) est le fruit du tamarinier (Tamarindus indica). C'est un fruit tropical provenant d'Inde, sa présence est attestée dans l'île de la Réunion dès 1701, on le trouve aussi aux Antilles.



Il est maintenant consommé un peu partout dans le monde. Ce fruit, chanté par J. Farreyrol, est formé de gousses de couleur marron dont la forme rappelle un haricot, à l'intérieur de laquelle la pulpe entoure plusieurs graines. La saveur de sa chair acidulée est très agréable. Il est consommé en jus, en pâte de fruits et est un ingrédient classique de la cuisine indienne. On se le procure maintenant facilement en France dans la plupart des grandes surfaces.


Culture

Tamarindus indica, le tamarinier ou tamarin, est un arbre tropical originaire d'Afrique de l'Est qui s'est répandu dans de nombreuses régions tropicales. C'est un arbre pouvant atteindre plus de 20 m de hauteur. Il pourra résister à des températures proches de -1°C, on pourra donc le cultiver en Europe. Le tamarinier supporte des sécheresses occasionnelles, mais perd alors une partie de son feuillage.


Si as mentiona ca este numit de altfel "curmal indian" pt ca tamarindele seamana f. mult la gust cu curmalele.

Aura
 

randy

Member
Bun, de chestia cu Franta nu prea eram sigur dar acum m-am lamurit. :)
Eu accentuez faptul ca stiind ca este originar din cealalta emisfera
se prea putea ca tocmai invers sa ii fie si bioritmul. Mai stii. Nu sunt
expert in domeniu.
Acum ca m-am lamurit si ca am informatiile ce imi lipseau, pot trece
la experimente.
Cat despre scris, am deschis o paranteza personala numai pentru ca
o sintagma vehiculata, Toamna Tamarindului, imi suna ca un
titlu de roman.
 

Aura

Member
Bun, ma bucur ca te-ai lamurit. Nu-ti ramane decat sa fii increzator si sa treci la experimentat ! Succes !


Aura
 

randy

Member
Aura a spus:
Bun, ma bucur ca te-ai lamurit. Nu-ti ramane decat sa fii increzator si sa treci la experimentat ! Succes !


Aura
Va comunic rezultatele.
Si poze, faza cu faza.
Daca o fi sa fie.
 

randy

Member
Aura a spus:
Tin pumnii stransi ! :D

Aura
Bun, la noapte plec pana la Praga, cu masina.
Cu escale in mai multe locuri.
Deci scapati vreme de 3-4 zile de mine.
Dar promit sa vin rapid, in one piece si sa ma ocup de tamarindul meu.
Ma rog, care sper sa fie al meu cand va iesi la lumina.
Daca vreti, va aduc poze de pe unde umblu.
 

Aura

Member
Al tau o sa fie un tamarind magic ...ca tare il mai descanti ! :rofl:

Drum bun si fii sigur ca fotografiile frumoase intotdeauna bucura. :D

Aura
 

randy

Member
Aura a spus:
Al tau o sa fie un tamarind magic ...ca tare il mai descanti ! :rofl:

Drum bun si fii sigur ca fotografiile frumoase intotdeauna bucura. :D

Aura
Fiecare are cate un fix. Altfel spus are cate o pasarica.
La mine, cu siguranta este vorba de un stol.
 

Aura

Member
randy a spus:
Fiecare are cate un fix. Altfel spus are cate o pasarica.
La mine, cu siguranta este vorba de un stol.
Daca tine de caldurica, nu esti singurul in situatia aceasta, asa ca enjoy ! :mrgreen:

apropo de tamarind, stii ce minunat e ? sa-l vezi seara cum isi strange frunzulitele ! :D ca o mimoza...! eu vorbesc cu el si ii zic " gata, te pregatesti de somnic ?" :oops:

Aura
 

randy

Member
Aura a spus:
...........
apropo de tamarind, stii ce minunat e ? sa-l vezi seara cum isi strange frunzulitele ! :D ca o mimoza...! eu vorbesc cu el si ii zic " gata, te pregatesti de somnic ?" :oops:

Aura
Nu pot sa cred. E un fel de Mimosa Pudica?!! Sau cel putin are comportamente
dictate de nivelul de lumina? Desigur La Mimosa este vorba despre altceva.
dar oricum este interesant. Cum o fi in realitate, unul matur de 10 metri?
Sa il vezi cum isi strange lucrusoarele si pleaca la nani.
 

Aura

Member
Pai cand o sa vezi ..o sa si crezi ca n-ai incontro ! :wink:

Da, isi strange frunzele ca o mimoza pudica ( am avut mimosa pudica, asa ca stiu bine cum se comporta si una si alta, mimoza nu isi strange frunzele doar seara, ci si ziua daca o atingi sau la zgomote, foc etc ). Daca te-ai uitat la salcami, poate ai vazut ca seara isi strang frunzele. Cam asa se intampla si cu tamarindul. Nu e atat de senzitiv ca mimoza.
Cum o fi un tamarind matur ? Nu stiu, n-am vazut in realitate. Din cele vazute pe net, seamana foarte bine cu un salcam ( si la frunze, si la fruct) si pot sa spun ca are o floare deosebita, cu o cromatica frumoasa, seamana oarecum cu floarea de Caesalpina Giliesii.


:D

Aura
 

Aura

Member
Am mai aflat cateva detalii importante despre tamarind si le impartasesc cu voi.
...numai grija tamarindului n-o au oamenii, dar se mai gasesc si cativa ca mine sa le poarte de grija.
Pe scurt:
Exista 2 specii de tamarind. Unul care face fructe comestibile, al carui fruct seamana cu o pastaie si din care facem sirop si dulceata . Acesta se numeste Tamarindus Indica (din acesta am eu ).
O alta specie de tamarind, cu lemn endemic, foarte apreciat pt lemn si foarte cautat, dar protejat. Acest tamarind face seminte mici care (atentie !!!) germineaza in 30 ani... daca nu le puneti la germinat atunci cand sunt foarte praspete...!!
Aceste doua specii de tamarind sunt foarte diferite si nu apartin aceleiasi familii. Acesta din urma se numeste "acacia heterophylla".

Eiii...? tare mult mi-as dori o samantica din aceasta care sa germineze in 30 ani...! Zau ca as avea rabdarea cu ea,
m-ar bucura la batranete :mrgreen:

Aura
 

poxicuta

Active Member
:D Mi-au germinat si mie semintele de tamarind! Sunt foarte bucuroasa, astept sa le vad crescand si ma uit ca la o comoara!
 

randy

Member
Dah, din pacate eu nu am sanse sa te urmez.
Am decis sa abandonez subiectul cu tamarindul inca de la primele indicatii.

Pentru mine, un simplu inginer, este prea mult. Prea complicat.
Inca de la inceput cand am vazut retetele alea complicate de pamant,
cu denumiri greu de pronuntat d'apoi de procurat de undeva am zis:
- dom'le asta nu este de nasul tau!
Si pe urma am gasit in vreo 3 locuri indicatii cum se uda, si ele variaza
intre : de trei ori pe zi si odata seara, si mai ales odata toamna, si
se uda cu grija, atunci cand este nevoie. Clar, mi-am zis, astia stiu ei ceva
dar bine fac ca nu ne spun si noua, incepatorilor.
Trec inapoi la gradina mea outdoor si incerc sa o destelenesc din amorteala
in care a zacut vreo 11 ani. Parca este mai usor acolo. Ciresii au inflorit.
La fel si piersicul meu preferat. Perii au frunzultitele crescute bine deja.
Nu stiu ce sa ma fac cu cei trei nuci micuti care au iesit de un an din nucul
cel mare.
Da, si am uitat de un tei de vreo 50 de ani pe care l-am mostenit cu
gradina cu tot, ca sa zic asa.
In plus mai am o grija, de vreo 3 saptamani mi s-a pripasit in curte un
porumbel. Din aceeia voiajori. Cu doua ineluse pe picior.
Nu mai da semne ca ar vrea sa plece si, culmea, se intelege perfect cu
bibilicile. Bibilici care nu se inteleg altfel, cu nimeni din curtea aia.
Trebuie sa ii fac un cuib ceva, nu o voliera, nu ceva inchis. Sa fie liber,
ca doar este pasarea cerului. Sa stea cat pofteste sufletul lui si sa plece
cand l-or chema zarile pe care numai el le stie.
Am dat anunturi pe net, poate ii aflu stapanul, daca o frecventa si el net-ul.
 

Aura

Member
Poxicuta, ma bucur pt reusita ta !

Randy, asa repede ai renuntat ? Pai pareai om mai hotarat ! mai ales dupa cum ti-ai facut debutul....
Ai un talent la povestit...bravo !
Eu zic, Randy, ca in timp ce porti tu de grija si ai grija de teiul tau, de porumbel si toate cele, ai fi putut arunca in pamant o semincioara de tamarind (daca nu gaseai tu, poate ca Poxicuta ti-ar fi oferit cu drag) ...poate ca rasarea...si dupa aceea ii veneai tu de hac..dar de, dom'le, cand lenea e cucoana mare........... :mrgreen:

Aura
 

randy

Member
Aura a spus:
Poxicuta, ma bucur pt reusita ta !

Randy, asa repede ai renuntat ? Pai pareai om mai hotarat ! mai ales dupa cum ti-ai facut debutul....
Ai un talent la povestit...bravo !
Eu zic, Randy, ca in timp ce porti tu de grija si ai grija de teiul tau, de porumbel si toate cele, ai fi putut arunca in pamant o semincioara de tamarind (daca nu gaseai tu, poate ca Poxicuta ti-ar fi oferit cu drag) ...poate ca rasarea...si dupa aceea ii veneai tu de hac..dar de, dom'le, cand lenea e cucoana mare........... :mrgreen:

Aura
Dah, lenea...
Cand nu am inteles despre ce pamanturi este vorba si cum sa il ud,
ce naiba sa mai incerc?
Daca imi spui pe... romaneste cum se cheama sorturile alea de pamant,
atunci ma apuc pe loc sa le pun in pamant. Am si fructe, nemancate inca :)
Deci am si semnite proaspete.
Astept instructiuni mai pe intelesul meu, daca se poate.
 

Aura

Member
randy a spus:
Dah, lenea...
Cand nu am inteles despre ce pamanturi este vorba si cum sa il ud,
ce naiba sa mai incerc?
Daca imi spui pe... romaneste cum se cheama sorturile alea de pamant,
atunci ma apuc pe loc sa le pun in pamant. Am si fructe, nemancate inca :)
Deci am si semnite proaspete.
Astept instructiuni mai pe intelesul meu, daca se poate.
Randy, hai sa o luam cu incetisorul.
Intai sa-ti zic : Hristos a inviat ! :D

"Cititai" din mesajele tale trecute si ma bucur ca te-ai mai calmat.

Si acum satrec si eu o leaca la atac, pai, vezi domne, ce "naspa" e sa iti vorbeasca unul in limbi straine...? fie limba asta pana si limba ta materna....
deci care va sa zica.. sa-ti spun si pe mai romaneste cum se numesc acele "sorturi" de pamant.
Pai, turba ..e turba...
osmocotte este un ingrasamant, asa il cheama ..cine naiba l-o fi botezand, am impresia ca este de orgine austriaca. Pe acesta nu-i musai sa-l adaugi in pamant.
Si pamantul universal e pamantul cel mai ieftin din magazine...pamantul obisnuit, dar daca tu ai gradina..pune pamant din gradina ca -i grozav !
perlitul nu e pamant..ci niste bilute albe, ca sa le azic asa, care ajuta la aerarea solului....
Lamurit ? Daca nu, mai intreaba sau mai trage-l de maneca pe domnul Google..!

Aura
 
Sus