tamarind

Aura

Member
De udat ...
pai, nu stiu unde oi fi citit tu ca trebuie udat de atatea ori pe zi...
acum nici sa crezi tot ce se ciripeste pe diverse site-uri, bloguri, etc....

Eu il ud o data pe saptamana. Am inteles ca prefera pamantul sarac si mai uscat. Asta-i tot .

Aura
 

randy

Member
Adevarat A Inviat!

UNU.
Goagăl spune de multe ori prostioare.
DOI
Acum ca am inceput sa inteleg ca de fapt pamantul este cam tot pamant
si in versiunile mai "pretioase" iar smotocelul ala de osmocote am sa il
caut ca atare. Perlit-ul am sa il inlocuiesc cu niste "pietris" fin rezultat
si cernut din resturile de prelucrare a marmurei.
Bun, sa vedem.
Si, banuiesc ca la soare si la cald, indoor insa.
 

Aura

Member
Iaca ... se poate discuta si pe cale amiabila.
Da, ai tras concluzii corecte, esti pe drumul cel bun ! :rofl:

Pai da, la caldurica, la lumina..si acestior copacei, ca de altfel, e valabil la toate plantele, le place sa fie inconjurati de caldura sufleteasca umana...! daca stai cu pistolul la crestetul tamarindului, vorba vine...nu mai creste el nici la Sfantul Asteapta..dar daca tu le zambesti, le vorbesti,ii mangai pe frunzulite, ii uzi cu rabdare si calm ..s-ar putea sa ai surprize placute...:!:

Aura
 

randy

Member
Aura a spus:
Iaca ca se poate discuta si pe cale amiabila.
Da, ai tras concluzii corecte, esti pe drumul cel bun ! :rofl:

Pai da, la caldurica, la lumina..si acestior copacei, ca de altfel, e valabil la toate plantele, le place sa fie inconjiurati de caldura sufleteasca umana...! daca stai cu pistolul la crestetul tamarindului, vorba vine...nu mai creste el la nici la Sfantul Asteapta..dar daca tu le zambesti, le vorbesti,ii mangai pe frunzulite, ii uzi cu rabdare si calm ..s-ar putea sa ai surprize placute...:!:

Aura
Aveti voi ce aveti cu pistoalele.
Atata vreti, atata intelegeti. Ca sa formulez gingas.
Vechii bulgari aveau o zicala in limba grecilor vorbita de ... latini:
"SI VIS PACEM, PARA BELLUM" (VEGETIUS)
 

Aura

Member
Daca ziceam "mitraliera" era mai bine...? :rofl:
Eu iti vorbeam de tamarind. Am citit si partea cu site-ul tau. Sa-mi fie cu iertare, dar cred ca s-a acordat prea multa atentie prezentarii tale. La alti membrii care vin pe forum li se spune un simplu si calduros "bun venit !", daca unii dintre noi il spunem si pe acela....iar la tine atatea explicatii, domne...Cu ce esti tu mai special..? mai cu "motz" ? De ce trebuie sa iti dovedim tie ca suntem corecti si cu picioarele pe pamant si cu mintea deschisa ...?

Inchid aceasta paranteza...sugerandu-ti prieteneste sa fii cu "inima mai larga", cum ar zice bunica mea..! Stiu, ai spus ca ai ajuns la o varsta, deh..mai batranel...dar asta nu-i scuza, nici un dezavantaj...


sa revenim, ce zici, ai curaj acum sa plantezi tamarind ? :mrgreen:

Aura
 

Aura

Member
Sper ca nu eu l-am suparat pe Randy ...de nu a mai aparut. N-am fost cu intentii rele. Ce-i drept..si mie cand imi sare, le zic...:wink:

Poxicuta, ce mai zic tamarindii tai ?
E rubrica experimente ilustrate..ca atare, haideti sa aducem fotografii si sa ne tinem la curent cum se dezvolta plantutele noastre.

poxicuta a spus:
:D Mi-au germinat si mie semintele de tamarind! Sunt foarte bucuroasa, astept sa le vad crescand si ma uit ca la o comoara!
Aura
 

randy

Member
Aura a spus:
Sper ca nu eu l-am suparat pe Randy ...de nu a mai aparut. N-am fost cu intentii rele. Ce-i drept..si mie cand imi sare, le zic...:wink:

Poxicuta, ce mai zic tamarindii tai ?
E rubrica experimente ilustrate..ca atare, haideti sa aducem fotografii si sa ne tinem la curent cum se dezvolta plantutele noastre.

poxicuta a spus:
:D Mi-au germinat si mie semintele de tamarind! Sunt foarte bucuroasa, astept sa le vad crescand si ma uit ca la o comoara!
Aura
Nu sunt suparat.
Am insa grija de gradina mea, asa simpla si naturala cum este ea.
La tamarind am renuntat. Nu este ceva pentru mine.
Cand voi avea timp va voi mai publica niste fotos de vara 2011 cu gradina
mea taraneasca...
 

Aura

Member
Buna seara Randy,
E bine ca nu te-ai suparat si ca ne citesti incontinuare. Cand vei avea timp, poate vei intervine si in discutii.. cica-i asa-i frumos si cinstit...primesti, dar si dai...:wink: si cred cu tarie ca ai lucruri frumoase de impartasit :D
De ce spui despre gradina ta "simpla si naturala "..asa pe un ton mai nu stiu cum ? :|
Cred ca asa sunt gradinile la mai toti de pe aici..simple si naturale. Desigur, acum depinde fiecare de fiecare ce intelege prin simplu ..si prin natural... :| pt mine gradini pompoase sunt unele gradini de parc, stil englez..sau gradinile cu expozitii de arta topiara..in rest, pt mine-s toate simple si naturale :|

revin la tamarind ca despre el este acest post :D
Tamarindul meu, care intr-un timp era tare suferind, o duce mai bine. I-a dat noi frunzulite (nu sunt ramuri cum credeam eu la inceput).

http://libellule.sunphoto.ro/tamarind2/41483870

http://libellule.sunphoto.ro/tamarind2/41483873

Aura
 

Eugen Emeric

New Member
Bun gasit! E ceva vreme de cand nu s-a mai scris aici. Ce va mai fac plantutele de tamarind?
As fi curios sa incerc o experienta si mi-ar prinde bine sa stiu cum au evoluat plantutele dv. in acest rastimp. :)
 
Sus