Taierile practicate in pomicultura

claudia_s

Member
Eu nu ma pricep dar stiu ca se apropie perioada taierilor si ar fi foarte bine venite niste sfaturi. Eu am un cires plantat acum un an si un piersic care are 3 ani. Nu stiu cand si nici cum trebuie taiat, daca ma poate ajuta cineva m-as bucura foarte tare. Daca e nevoie voi face poze sa vedeti cum arata acum.
 

valentyna

Member
si eu as avea nevoie de ceva sfaturi.eu am cumparat gradina si are 7 meri si vreo 12 pruni.am chemat pe cineva sa mi-i taie caci nu ma pricep si va veni pe la mijlocul lui februarie si cred ca atunci ii voi si stropi
 

adi o

Member
taieri la pomi

ar trebui sa chemati pe cineva care se pricepe .daca nu i-ati taiat deloc de la plantare e foarte bine pt ca aveti de unde alege tipul de coroana si vitoarele sarpante(ramuri principale).in general la cires nu se fac taieri prea severe doar rariri, in schimb pirsicul, are coroana destul de deasa.o regula simpla:tot ce creste spre interior se elimina. uitati-va la mine pe site si poate vedeti ceva ce va poate ajuta.http://pumosu.sunphoto.ro/
 

ACHIMENES

Member
TAIERILE POMILOR FRUCTIFERI

MAR
Trunchiul sa fie doar de 30-40 cm si o coroana de 2,5-3m pentru ca lucrarile sa se faca mai bine si sa fie eficiente, ma refer la stropiri.
Marul trebuie taiat anual, taierea fiind specifica fiecarei forme de coroane.
Pentru limitarea extinderii laterale a coroanei, se fac taieri de transfer a cresterii ramurilor de schelet si semischelet pe ramificatii laterale cu pozitie in lungul randului.
Pentru limitarea extinderii in inaltime a coroanei, ori se transfera cresterea axului pe o ramura de vigoare slaba, ori se suprima axul dupa ce a fost consolidata ultima sarpanta sau etaj ( functie de tipul de coroana ales)
Normarea productiei prin inlaturarea surplusului de muguri de rod.
La pomii cu cresteri normale si productii bune se intervine asupra semischeletului, prin inlaturarea ramurilor de 3-4 ani; nu se scurteaza ramurile anuale, nici formatiunile scurte ( pintenii si tepusele) doar se raresc, daca pomul este bine garnisit.
 

ACHIMENES

Member
TAIERILE POMILOR FRUCTIFERI

PAR
Pomii cu cresteri mici trebuie taiati mai sever decat pomii cu cresteri mari, taierea stimuland cresterea
Elementul pe care se intervine este semischeletul, ramurile de semischelet trebuind mereu intinerite: prin reductie, simplificare si transferul cresterilor pe ramuri laterale tinere.
Nu se scurteaza ramurile anuale tinere cu exceptia mladitelor care se scurteaza la 2-4 muguri de rod. Se face normarea productiei prin inlaturarea surplusului de muguri de rod, rarirea coroanei in functie de capacitatea de ramificare a soiului si mentinerea dimensiunilor coroanei.
 

ACHIMENES

Member
TAIERILE POMILOR FRUCTIFERI

PRUN
Elementul pe care se intervine este semischeletul, ramurile de semischelet trebuind mereu intinerite: prin reductie, simplificare si transferul cresterilor pe ramuri laterale tinere.
Taierile mai sunt necesare pentru evitarea alternantei de fructificare.
Se raresc ramurile pentru patrunderea luminii, inlaturarea ramurilor lacome din partea superioara a coroanei si mentinerea pomilor in spatiul de plantare.
La pomii batran, se intervine asupra scheletului pentru a stimula intinerirea pomilor si prelungirea perioadei de exploatare a lor.
 

ACHIMENES

Member
TAIERILE POMILOR FRUCTIFERI

CAIS
Taierea este bine sa se faca in perioada de vegetatie ( in verde). Nu se vor face taieri severe, mai ales in uscat deoarece acestea stimuleaza foarte mult cresterea .
Se recomanda taieri de transfer pe ramificatiile laterale, pentru consolidarea lor si evitarea dezbinarii mai tarziu, sub greutatea fructelor.
Taierea trebuie facuta cat mai tarziu, dupa trecerea pericolului inghetului de revenire sau dupa legarea fructelor. Semischeletul prea lung sau degarnisit se scurteaza pentru fortificare, ramurile care nu au rod se scurteaza.
Taierea caisilor se poate efectua cu succes numai in verde, prin interventii de rarire si intretinere a coroanei efectuate dupa recoltarea fructelor, iar in uscat, eventual se fac numai taieri de corectare.
Plafonarea inaltimii este obligatorie pentru a putea mentine echilibrata coroana in plan vertical, pentru aceasta, axul pomului se suprima deasupra unei ramuri laterale ( care sa aiba 3-4 ani).
Deoarece caisul nu reactioneaza bine la ranile effectuate cu ocazia taierilor, nu se recomanda taierea ramurilor mai groase de 4-5 cm, deoarece acestea caluseaza greu si pot constitui porti de intrare pentru anumiti patogeni.
 

ACHIMENES

Member
TAIERILE POMILOR FRUCTIFERI

PIERSIC
Datorita capacitatii mari de a forma anticipate, formarea coroanei la piersic se bazeaza mai mult pe lucrari in verde si mai putin pe taieri in uscat. Taierile in verde au urmatoarele avantaje: favorizeaza obtinerea unor fructe de calitate mai buna, favorizeaza mentinerea zonei de fructificare aproape de ramurile groase si evita degarnisirea bazei coroanei, elimina cresterile de prisos. Pentru acest lucru, o parte din ramurile anuale situate in jumatatea bazala a coroanelor, se scurteaza in cepi de 3-4 muguri, ramurile care raman se scurteaza la 50-60 cm
Cu ocazia taierii se face atat intretinerea coroanei prin taierea semischeletului pentru o iluminare cat mai buna si implicit o colorare optima a fructelor, limitarea dimensiunilor coroanei si normarea incarcaturii de rod.
Spre deosebire de speciile pomacee , ramurile de rod la piersic se epuizeaza in anul fructificarii si nu prezinta interes ca ramuri de semischelet. Cu ocazia taierilor se suprima sau se reduce, transferand cresterea pe ramurile anuale viguroase formate din mugurii vegetative de la baza lor.
 

ACHIMENES

Member
TAIERILE POMILOR FRUCTIFERI

CIRES
Ciresul nu necesita taierea obligatorie in fiecare an,
mai ales la pomii solitari care nu se stanjenesc in crestere si in fructificare.
Taierea consta in rarirea sau reductia ramurilor de semischelet pentru favorizarea patrunderii lumini, inlaturarea ramurilor lacome din partea superioara a coroanei, limitarea inaltimii si a extinderii laterale, eliminarea ramurilor rupte, uscate si bolnave.
Ciresul nu reactioneaza bine la ranile efectuate cu ocazia taierilor, nu se recomanda taierea ramurilor mai groase de 4-5 cm, deoarece acestea caluseaza greu si pot constitui porti de intrare pentru anumiti patogeni.
Se recomanda taierea de vara, dupa recoltarea fructelor, deoarece ranile se vindeca mai usor si mai repede, iar stresul suportat de planta este mai mic.
 

ACHIMENES

Member
TAIERILE POMILOR FRUCTIFERI

VISIN
Taierea consta in reductia si simplificarea semischeletului, intinerirea ramurilor plete sau inlocuirea lor, limitatarea extinderii coroanelor pe verticala sip e orizontala, asigurarea luminii in interiorul coroanei prin rariri corespunzatoare, eliminarea ramurilor rupte, uscate si bolnave. Prin taiere trebuie sa se mentina zona de fructificare aproape de ramurile groase si se evita degarnisirea bazei coroanei, fenomen destul de accentuat in a doua parte de viata a pomilor.
La pomii de talie mica se pot efectua cu succes taieri in verde inainte sau dupa recoltare, taieri prin care se asigura cresterea lastarilor si stimularea anticipatilor, asigurand astfel ramurile de rod de inlocuire.
 

claudia_s

Member
Multumim de ajutor ACHIMENES. Da stiu ca ai scris nu gluma! Pentru necunoscatori ca mine :oops: sunt de acord cu mihai63 cum ca ar fi utile niste poze sau schite.
 

ACHIMENES

Member
Am sa incerc sa desenez pe foi si sa le pozez, daca s-o intelege ceva din aceste poze ( nu-i vorba de talentul meu la desen ca de asta am berechet), dar asta pe marti incolo.
Ce-i drept din scris nu prea se intelege mare lucru, o demonstratie ar fi fost mai OK, dar sa speram ca o rezolv cu desenele.
Pe google nu caut ,ca nu am rabdare si nici timp, daca gasiti ceva ....dati un tiiiir :)
 
A

Anonymous

Guest
@ACHIMENES,
Multumesc mult...dar ca si Mihai63,trebuie sa recunosc ca ma uit ca gaina-n lemne.N-am inteles prea multe,partea practica,stiu eu sint de vina.
Am vazut in unele reviste ca exemplifica taierile colorind crengutele ce urmeaza a fi executate in rosu,restul raminind negre.
Nu inteleg cum determin crengutele din interiorul coroanei ce trebuiesc indepartate.
:?
 

mihai63

Member
Planta sub forma unui semiarbust rizomatos care formeaza o tufa.Frunzele sunt ovale, opuse, pufoase, de culoare verde inchis si purpuriu pe partea inferioara. Florile pot fi albe, violet, rosii, roz, galbene si au aspectul unor trompete.
 
A

Anonymous

Guest
Mihai63 pt. ca m-ai luminat cu plantutza-faraon,lasa nu mi-e rusine,omul invata pina la moarte,iti recomand o carticica,ar trebui sa o gasesti acolo unde se gasesc si ziare,eu am cumparat-o de la magazinul cu presa din Metro-Is:

"Expert in amenajarea propriei gradini"
autor:dr.D.G.Hessayon
editura Bic All. www.all.ro
pretul ~400 mii lei

Inauntru vei gasi cam tot ce ai nevoie pt. amenajare,este editata impecabil.
 
Sus