Taierea clematitelor

Roxana Peled

Active Member
Sugestia mea este sa iei niste galeti mari si sa le faci niste gauri in fund. Pui un strat de pietris de vreo 2-3 cm pe fundul galetii, pamant de calitate si plantezi clematitele in ele. Apoi faci gropile in gradina oriunde ai vrea sa ai clematitele pe perioada verii si le pui in groapa cu tot cu galeata. Daca vrei sa te asiguri ca sunt bine drenate poti sa mai pui un strat de pietris si pe fundul gropii. Dupa ce ai ingropat galeata clematitele tale se vor simti si vor arata ca si cum ar fi plantate direct in pamant dar la toamna cand vei dori sa le muti nu trebuie sa faci altceva decat sa dezgropi galetile.
Problema nr. 1 a plantelor in ghivece nu este lipsa de spatiu, cel putin nu in primii 2 ani daca ghiveciul nu e foarte mic. Problema principala sta in supraincalzirea ghiveciului si pierderea rapida a umiditatii solului datorata supraincalzirii. Daca ghiveciul (galeata - ca-i mai ieftina si oricum n-o vezi :) ) e in pamant problema e rezolvata :D
 

adrianam

Well-Known Member
Asa am facut si eu cu o parte din ele, le-am ingropat.
Am avut ceva probleme la dezgropare pentru ca se cam cimentase pamantul in jurul lor, ca este argilos, si le-am scos destul de greu.
Iar la altele, crescusera atat de mult radacinile ca iesisera prin gaurile din fundul ghiveciului si se prinsesera in pamant zdravan, asa ca am tras pana s-au rupt.
Nu puteam sa le scot si cu radacinile acelea, pentru ca le-am plantat cam inghesuite si nu prea am loc sa ma misc in jurul lor.
 

victoria

Active Member
Multumesc mult Roxana.Asa cum spui tu ar fi ideal.Problema este ca aici unde stau acum,nu am decat un petec de pamant.Deci exclus sa am unde ingropa 7 clematite :)
Oricum,o sa le tin undeva la semiumbra, langa peretele casei,care este din ciment,deci e rece chiar si vara :D
 

Roxana Peled

Active Member
In cazul asta poate poti sa faci un morman de pamant peste ghivecele lor. Clematitele sunt sensibile la incalzirea radacinilor deci orice forma de umbrire/racorire a ghivecelor ajuta. Le insirui cum vrei tu pe langa perete, pui un stavilar mic din doua-trei lemne si umpli cu pamant (cu mentiunea ca poate ar fi bine sa pui si un plastic spre peretele casei ca sa nu stea umezeala pe el).
 

MASCHA

Active Member
Cum procedati cu clematitele de grupa 2-a dupa ce le trec florile,le taiati,cat de mult ?
 

Roxana Peled

Active Member
Eu nu le tai vara si din cate stiu de taiat se taie doar in primavara, chiar si atunci doar pana la jumatate, daca vorbim de clematitele de grupa a doua.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Clematitele de grupa a 2-a se pot taia complet primavara, o data la 2-3ani. In rest, se tund piramidal, tot primavara.
Nu as recomanda tunderea dupa inflorire, dar... poti experimenta :). In cel mai rau caz, pierzi un rand de flori.
 

MASCHA

Active Member
Si eu tot asa tund clematitele,ma refer la cele din gr.2-a,primavara,dar dupa ce infloresc stau verzi cam pana la sfarsitul lui august,poate chiar mai putin daca anul este secetos,dupa care incep sa se usuce frunzele ,iar prin octombrie fac citeva floricele deasupra uscaturilor,de aceea ma gandeam daca nu este cazul sa le tai,sa lastareasca si sa infloreasca prin toamna ... daca mai lastaresc ...;-)
 

Roxana Peled

Active Member
Lastaritul fortat de toamna nu e bun pentru ca isi consuma mugurii pentru lastarii aceia si le prinde iarna cu ei nematurizati. Ar putea sa inghete si sa nu mai dea altii decat poate din radacina. N-as risca.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu stiu ca dupa prima inflorire cele de grupa 2 se pot tunde usor, pentru stimularea celei de-a 2-a infloriri. Deci presupun ca daca se inlatura maciulia unde se formeaza semintele si un nod cu frunze ar fi destul
 

Larysa

New Member
Ziua buna fetelor iubitoare de clematite, :) am si eu patru clematite puse in pamant din primavara(2014) , mi`au inflorit atat cat sa vad culoarea lor si cat de plcute sunt ... as vrea sa intreb daca rezista iarna acoperite cu fruze si folie...
 

victoria

Active Member
Larysa depinde din ce grupa fac parte. De regula,cele cumparate de la noi , ar trebui sa reziste doar cu frunze. ar mai sunt si din cele cumparate pe net din alte tari care trebuiesc protejate iarna.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Clematitele sunt in general plante foarte rezistente la ger. Ca sa stai linistita, le poti acoperi cu frunze. Dar nu cu folie, pentru ca pot putrezi sub folie si risti sa le pierzi.
 

geodezia

Well-Known Member
nu stiu la voi da eu am una care are flori acum una violacee
hm la fel ca rosele
le-a priit vremea asta de toamna lunga
asta vara nu a facut flori asta cred ca de asta a facut flori acum
 

Larysa

New Member
Le`am cumparat de la Lidl, proveneau din Olanda... as add niste poze dar nu pot, ca sunt pe telefon...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Lidl vinde clematite frumoase si nepretentioase, planteaza-le linistita. Cele sensibile la ger gen Armanii, Florida cu greu le vei gasi in magazinele de la noi.
 

popescu gp

Well-Known Member
Toate clematitele eu le tund primavara dupa ce trece inghetul induiferent de grupa;diferea insa dimensiunea scurtarii;cele de grupa a 2 le tund la maxim 30cm ;cele montana la minim 1m
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Montana va mai infloresc dupa ce le tundeti? Sunt clematite care fac flori pe tijele din anul precedent, ori taind aceste tije, se cam duc si mugurii florali.
 
Sus