Tagetes (craite)

cristinaf

Well-Known Member
Am avut multe craite crem din semintele de la polonezi inflorite vara aceasta, dar nu m-au dat pe spate. :rofl: Mai mult reclama cu craite albe... crem... deosebite, foarte frumoase... totusi mie nu mi s-au parut cine stie ce. :oops: :gandit:
 

Roxana Peled

Active Member
La fel as zice si eu :D
Am avut de la ei albe mari, unele au iesit intr-adevar albe, altele galbene. Dragute, mari, pline de flori dar floarea nu sa dai pe spate ... am luat de la Hornbach la sfarsitul verii unele cu flori mari portocalii cu 3 lei, o nebunie! Sper sa reusesc sa adun seminte de la acelea ... si sa si iasa la fel la anul.

Astea sunt cele de la Hornbach pozate in octombrie
 

elenafles

Active Member
Dupa cateva esecuri,am renuntat la cele cu flori mari.Imi sunt tare dragi cele cu flori medii. Infloresc o perioada lunga, rezistente la seceta si iti inveselesc gradina pana cade bruma.
 

belisima

Well-Known Member
abia astept sa insamantez vanilla de la anthesis, am vut acum 2 ani , superbe, compacte, flori mari. anul trecut am avut poloneze, lalai inalte flori simple si pocite :nerd:treaba poloneza :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si eu ma gandeam la craitele acelea. Cum am plecat de la gradina, nici nu am mai apucat sa insamantez semintele de la polonezi. Inteleg ca pot sa le si arunc... Ce pacat... :(
 

monika 82

Well-Known Member
Ati plantat craitele?Eu am achizitionat un pachet de craite vanilla de la anthesis, si nu stiu daca este momentul sa le plantez in gradina, sau inainte sa le plantez intr-un ghivecel, si sa le transplantez mai tarziu!Multumesc!
 

monika 82

Well-Known Member
Paula este o harnicuta , eu nici nu le-am pus!
Am pus niste seminte de maci, nalbe si dalii pitice!
Daliile au rasarit dupa 3 zile, iar macii si nalbele dupa 5 zile!
Trebuie sa pun si eu craitele!
 

Paulyna

Active Member
Da harnicuta :D mai am diferite seminte,azi ii pun direct in gradina !
Si craitele germineaza repede.
 

belisima

Well-Known Member
si eu tot de la anthesis, le-am semanat in casa pe pervaz, acum sunt repicate in ghivece in solar.
 
Sus