Tagetes (craite)

iris

Active Member
Din pacate jumatate din plantute mi-au murit in urma cu vreo doua saptamani cand a fost foarte frig doau nopti . Sera mea e neincalzit si din cauza frigului toate plantutele ce erau aproape de policarbonatul din ce e confectionata sera au murit asa ca au scapat doar cele ce erau mai spre mijlocul serei dar la toamna sper sa am seminte daca vei dorii.
 

dianaclara

New Member
salut la toata lumea
am semanat si eu un plic de craite acum vreo 2 saptamani, acum incep sa le iasa primele frunzulite (au cam 3 mm). sunt ingrijorata ca am observat azi niste punctulete negre de-a lungul cotiledoanelor, dar si pe frunzulite. as ar trebuie sa fie sau sunt bolnave?
sunt inca in recipientele in care le-am plantat si au germinat cam toate, deci is cam ingramadite (la 2 cm departare). ar tb sa le raresc?
multumesc.
 

elipopa

Active Member
craitele mele cumparate din piata rasad, cele din seminte puse de mine in ladite sunt inca mici, mai am de asteptat! mi-au placut mult rasadurile si anul viitor o sa plantez mai multe din astea pitice cu floarea mare!


 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iris ziceai ca o sa pui in gradina mai multe specii de craite.Ce ai facut pina la urma?Ai poze cu ele?
Am pus si eu niste seminte darnu a vrut sa apara niciuna.Cred ca le-am pus cam tirziu :(

Planta cameleon este minunata!!!Are niste frunze de invidiat!Ai luat-o asa mare sau s-a facut tufa intr-un anume interval de timp?
 

iris

Active Member
Gabiuta a spus:
Iris ziceai ca o sa pui in gradina mai multe specii de craite.Ce ai facut pina la urma?Ai poze cu ele?
Am pus si eu niste seminte darnu a vrut sa apara niciuna.Cred ca le-am pus cam tirziu :(
Am avut rasaduri cat pt. un camp intreg dar in Mai mi-au inghetat cam 90 % din rasaduri . Nu mi-a venit sa cred in Mai sa inghete !!!!mi-au supravietuit doar cateva craite pitice galbene dar au floarea mica deci nu am de gand sa pastrez seminte din acest soi apoi ar mai fi doua tufe cu floare simpla au crescut ca nebune mai multe frunze de cat flori si in final am un rand de craite pitice cele clasice dar :) sunt pline ochi cu flori. Concluzia n-am sa mai cumpar nici un soi de craite chiar daca sunt ceva nemaivazut tot cele clasice sunt cele mai frumoase dealtfel la fel am patit si eu cu zorelele cele din America':oops: (scuze pt. off topic) dar am tacut chitic mi-am spus ca poate nu le place viata la tara . Asa ca m-am lecuit n-am sa mai cumpar "raritati" ma multumesc cu soiurile de la noi cel putin vorbim aceeasi limba vorba FlorentineiS poate ar fi trebuit sa le vorbesc in engleza :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Imi pare asa de rau de ce ai patit!
:( vaiiiiiiiiiiii............si te-am intrebat fiindca si mie imi plac si ma gindeam ca o sa ai niscaiva semincioare mai deosebite de vanzare :( ..
Mda.....se intimpla.Asta este cu natura,ce sa faci?
 

kerkyra

Well-Known Member
Foarte frumoase, Eli!
Si eu am cules in toamna seminte de craite galbene, unele grena cu portocaliu, portocalii (de prin zona Valcea-Gorj, eram la plimbare ) :D , am tot pus, au iesit frumoase dar mi le-au papat ceva lighioane. Rad frunzele, a ramas doar batul. Si crescusera asa frumos. Asa ca am doar din loc in loc cate una :(
 

Elektra

Member
kerkyra a spus:
Foarte frumoase, Eli!
Si eu am cules in toamna seminte de craite galbene, unele grena cu portocaliu, portocalii (de prin zona Valcea-Gorj, eram la plimbare ) :D , am tot pus, au iesit frumoase dar mi le-au papat ceva lighioane. Rad frunzele, a ramas doar batul. Si crescusera asa frumos. Asa ca am doar din loc in loc cate una :(
Cred ca melcii sunt de vine, asa-s si la mine majoritatea, au ramas numai betele, nu pot scapa de nenorocitii astia nicicum.
 

kerkyra

Well-Known Member
Bine ai zis, Sigrid, daca scapa de limacsi. Si eu am avut multe seminte adunate, de mai multe feluri, din pacate nu au scapat, au fost decimate pe masura ce cresteau si nu am decat o craita. Si aceea trebuia sa fie inalta si galbena si este inalta dar portocalie :?
Aceasta este:
http://kerkyra.sunphoto.ro/Vara/44670399
 

Blitz

Active Member
Uff, kerkyra, imi pare tare rau- eu cum nu am pus tagetes decat tarziu- NU am avut limacsi tot anul pana acum. Desi ultimele scarbosenii le mai aveam in decembrie 2010 pe beton :eek:

Si m-am aprovizionat cu Optimol, Mesurol, granule speciale de la Bakker- probabil daca nu aveam arsenalul 'chimic' pregatit, aveam limacsi :rofl: :rofl: :rofl:
 

kerkyra

Well-Known Member
Am pus si eu Optimol, dar am avut multe plante de protejat. La anul poate le tin sa se dezvolte mai mult in ghivece, nici nu stiu cum sa fac. Erau asa maricele si frumoase, si nu stiam unde au disparut, ramasesera doar betele...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ce chestie cu limacsii astia...mie nu mi-au atacat niciodata craitele, acum aud prima oara ca le halesc asa cu spor :eek:
Eu am plantat doar cateva fire, sunt din cele caramizii, le-am plantat si foarte tarziu, rasadul era cadou si mi-a fost mila sa le arunc, daca vreti seminte sa-mi spuneti, ca atunci le las sa se coaca
 
Sus