Tagetes (craite)

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Nu am mai vazut pana acum Craite Arlechin,foarte speciale,succec in cautari!
 

iris

Active Member
:? Am si eu o intrebare intrebatoare exista intradevar craite cu flori uriase ? Am vazut craite inalte cu flori mai mari de cat florile soiurilor pitice dar eu caute craite cu floare uriasa. In reclama celor de la dis-mail am gasit un soi de craite care cica ar avea diametrul florii de 15 cm e posibil sau e doar reclama ?
http://dis-mail.ro/index.php?route=prod ... uct_id=107
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Craitele precum cele din link-ul tau pot ajunge la max 10cm diametru. Sunt soiul Tagetes Antiqua si de asemenea sunt favoritele mele printre craite.
Le-am cumparat prin august din Hornbach (1 leu/firul), insa la mine nu au apucat sa se dezvolte prea mult, mai ales ca eu in septembrie am fost plecata o vreme iar in lipsa mea nu s-a ocupat nimeni de ele. :(
 

iris

Active Member
:ingeras: aha deci nu se poate . Multumesc de raspuns la vara daca vad o floriciune cat buzduganul o masor sa ma lamurest este ori nu aste uriasa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce putem spune decit ca sunt frumoase,nu?

Mie imi plac toate soiurile de craite in afara de cele inalte galbene.Nu am o explicatie pentru asta dar............na. :oops:
 

iris

Active Member
:) Luni mi-am semanat semintele de craite pitice
http://irismihnea.sunphoto.ro/Craite
Am deja plantute cu doua frunzulite mai slab se prezinta soiul Jolly Jester primit de la victoria222 :( nu stiu de ce mi-au incoltit doar 3 seminte desii au avut aceeleasi conditii ca si celelalte soiuri ( probabil e mai pretentios dar e frumos foc :) :indragostit: :* nu-i bai sper doar sa-mi supravietuiasca plantutele sa am de unde aduna seminte la toamna) :)
 

iris

Active Member
Azi in Real am gasit seminte de craite pitice soiurile Bolero, Orange Flamme si Bonita Mischung :) plicurile cu seminte sunt din gama Real Quality maine gradinaresc iar. :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E clar, tie ti s-a pus pata pe craite anul acesta. :rofl:
Sa te bucuri de ele si sa iti infloreasca asa cum iti doresti. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, e tare frumusel. :D
Si te inteleg foarte bine... De anul trecut mie mi s-a pus pata pe zinnia si inca nu mi-a trecut :rofl:. Cum vad un plic cu seminte deosebite, il cumpar... nu mai zic de solicitat seminte peste tot pe unde vad vreo culoare deosebita. :oops:
 

elipopa

Active Member
am vazut si eu luni craite rasad in piata cu 2 ron, pitice, galbene si portocalii cu floarea mica!
eu am multe seminte din anul trecut trebuie sa le pun si eu in ladite!
as vrea din cele pitice cu floarea mare,mai ales din soiul vanilla parca-i zice!!
 

belisima

Well-Known Member
:visator: si eu imi doresc craite din soiul Vanilla,am gasit la anthesis,dar sa comand doar un plic de seminte...o sa-l includ intr-o comanda de bulbi in toamna,pt anul viitor :mrgreen:
 
Sus