Tagetes (craite)

miki70

Active Member
Am pus rasad de craite si acum tb sa le raresc, au crescut f inalte si anemice pt ca sunt cam inghesuite. Li se poarte rupe varful pt a deveni mai bogate? Dc da cate frunze tb sa le las pe tulpinitza?
 

paula

Member
mikishor rarestele si lasale in pace , nu trebuie sa le rupi varful pentru a deveni bogate , se intampla de la mama natura :wink:
 

miki70

Active Member
Paula, nu mai stiu unde am citit si dc era vb de planta asta ,ca pot fi rupte varfurile ca sa fie mai bogate. Offf, de rarit le raresc dar deabia la sf sapt viitoare ca numai at pot. Astazi rarii galbenele si tot mai am.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Si eu le ador.Am luat in primavara un soi cu flori gigante,un fir galbem si unul protencaliu.Din seminte am obtinut unele cu flori minuscule si unele normale.Se autoinsamanteaza.Dar e bine si sa le strangem semintele pt la primavara.Si nu sunt prea pretentioasa,cu toata craimea lor :D
 

ghia_don

Active Member
Blitz a spus:
Desi sunt "pe toate drumurile", mie tot imi plac:

http://blitz1959.sunphoto.ro/Craite_2010

Fiul meu spunea ca trebuie sa-mi pun alias-ul "Craita", nu Blitz, ca am umplut gradinita mea cu ele :rofl: :rofl: :rofl:
Pocalinda a spus:
http://pocalinda.sunphoto.ro/Gradina_2010/20617046

Si eu le ador, mai ales cele pitice. Anul asta doar doua tufe am pus dar la anul :evil: Imi plac enorm caci, desi in zona mea nu a mai plouat de vreo luna, sunt verzi si pline de flori spre deosebire de dalii.

Cele galbene sunt pitice?
elenafles a spus:
Si mie imi plac craitele ca sunt harnice la inflorit pana da bruma.Eu am semanat in toata curtea la baza daliilor si trandafirilor ca sa le mentina umiditatea la radacini pe timp de seceta.
Blitz a spus:
Ma bucur ca nu sunt singura amatoare.

Pocalinda: nu, cele galbene sunt chiar URIASE. Pitice (sau ce inteleg ele prin pitice) sunt cele portocalii. Galbene nu am in varianta "mica".

Oricum am oprit seminte si de la unele si de la altele.

La mine este toata curtea plina de ele :D
victoria a spus:
si eu am o multime si pitice si uriase.Sotul meu s-a indragostit de cele pitice. :) A spus ca la anul vrea de-a lungul aleilor si pe o parte si pe alta,numai craite pitice :evil:
Adina-Ioana a spus:
Crăiţele le consider decorative atât în borduri, cât şi individual. Înfloresc bogat şi o perioadă lungă de timp. În ce le priveşte pe cele pitice, se găsesc în special în varianta comună portocaliu-ruginie cât şi portocaliu sau galben .
Pocalinda a spus:
Adina ai seminte de piticute portocaliu si galbene? Eu n-am gasit de cumparat decat clasicele portocaliu ruginiu :(
Adina-Ioana a spus:
Am strâns de la ele toate seminţele pe care le-au produs. Cam puţine deoarece am doar câte o plantă din fiecare. Nu am pus decât 5 crăiţe anul acesta. Dacă te interesează, îţi trimit câte am. Nu ştiu însă dacă planta-mamă produce seminţe de acelaşi fel, dacă nu se "corcesc". Eu le am separate pe culori. Dar plantele se aflau în locuri apropiate, aşa că nu garantez ce a ieşit în urma polenizării. Nu am experimentat până acum cu seminţe pe care le bănuiam de la o anumită culoare, să văd ce iese. :wink:
Blitz a spus:
Pocalinda a spus:
Adina ai seminte de piticute portocaliu si galbene? Eu n-am gasit de cumparat decat clasicele portocaliu ruginiu :(
Seminte de portocaliu pitice (sau ce inteleg ele prin pitice) am eu, daca imi trimiti adresa, ti le trimit intr-un plic. Nu te costa nimic, nu iti fa probleme :D . Eu am pus seminte cumparate, plantutele le-am impartit cu soacra mea- ale ei sunt toate galben-ruginiu, ale mele toate sunt portocalii :rofl: :rofl: :rofl:

Deci cu riscul sa iasa tot la "galben-ruginiu", pot sa-ti trimit seminte. Daca vrei, vorbim pe pm.
Pocalinda a spus:
Va multumesc. Daca nu e prea mare deranjul si daca pot sa ma revansez cumva nu refuz semintele. Vreau sa le pun pe langa alei, ca o bordura :)
Blitz a spus:
Ti-am trimis pm. Nu-ti fa probleme, am o multime de seminte :D
 

Blitz

Active Member
La mine au "explodat", toata curtea este PDL :wink: :wink: :wink:

Pocalinda, ti-am facut pachet cu seminte, intre timp am primit si seminte de craite galbene (le-a adunat prietena fiului meu dintr-un parc din Tg. Jiu). Sper ca maine dupa "scarbici" sa le pun la posta :D

Cat de "craiese" or fi, dar intre timp sunt obraznice de-a dreptul :rofl: :rofl: :rofl:

http://blitz1959.sunphoto.ro/Craite_2010
 

Blitz

Active Member
Las ca azi dupa masa pun semintele si la anu' o sa fii si tu la fel in gradina :rofl: :rofl: :rofl: Am facut rost si de ceva galbene, tot pitice, si ti-am pus si din acelea. La primavara poti sa faci "aliante" :rofl: :rofl: :rofl:
 

elenafles

Active Member
Blitz a spus:
La mine au "explodat", toata curtea este PDL :wink: :wink: :wink:

Pocalinda, ti-am facut pachet cu seminte, intre timp am primit si seminte de craite galbene (le-a adunat prietena fiului meu dintr-un parc din Tg. Jiu). Sper ca maine dupa "scarbici" sa le pun la posta :D

Cat de "craiese" or fi, dar intre timp sunt obraznice de-a dreptul :rofl: :rofl: :rofl:

http://blitz1959.sunphoto.ro/Craite_2010
:rofl: :rofl: :rofl:
Si curte mea e PDL -ista :wink: .Sper sa nu vina astia sa-mi taie 25 % din ele. :cry:
http://elenafles.sunphoto.ro/Craite
 

Blitz

Active Member
Stiu ca nu e locul aici- dar Pocalinda, au ajuns semintele :?:

In rest am facut pachetele cu seminte de Tagetes (sa nu fiu banuita ca as avea vreo taina cu guvernu' :rofl: :rofl: :rofl: ) si pentru doctorita de familie, si pentru colegi de scarbici (si suferinta :wink: ).

Craitesc toata Resita si daca vreti- tot forum-ul :rofl: :rofl: :rofl:
 

Blitz

Active Member
Tare bine arata! Poate sa rada lumea de mine, dar imi plac pentru ca sunt atat de "floricioase" si nu fac mofturi :D
 

Pocalinda

Member
Au ajuns , scuze ca n-am anuntat...Multumesc inca o data.

Elena sunt superbe si ale tale, inveselesc curtea.
 
Sus