Tacitus (Graptopetalum) bellus

gabi74

Member
Kati a spus:
La mine a stat iarna si la 8 grade, si nu a patit nimic. Doar ca trebuie sa primeasca apa mai multa decat suculentele "obisnuite". Sunt cateva specii de suculente, care necesita udare si iarna, dar cu foarte putina apa si cu mare atentie. Adica, sa nu pice apa deloc pe planta, intre frunze sau la coletul plantei. Cel mai simplu e sa se puna putina apa in farfurioara ghiveciului, sau mai e o metoda - pe care o folosesc la cactusi si suculente. Se ia un pai, si se taie la marime (partea de sus sa iasa cam la 1-2 cm din pamant). Partea de jos (cea care intra in pamant) se inteapa cu acul in mai multe locuri. Se ia o andrea groasa, cat sa intre in pai, si se impinge cu grija in pamant, lasand andreauna sa-i faca loc paiului. Altfel paiul se indoaie si se strica.
Cand vine vremea de udat, se ia o seringa mare (ca sa curga apa mai bine), se umple cu apa si prin pai se da putina apa la planta.
Tacitusul nu se uda cand e ger afara, si e bine ca apa sa i se dea dimineata, ca pana seara - cand se raceste iarasi vremea - pamantul sa nu mai fie ud deloc. Apa fiind foarte putina, dispare in cateva ore si la radacini ajunge doar cat are nevoie planta sa nu se stafideasca.
Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa, mai usor este de facut decat de povestit totul :wink:
Tacitusul meu are doi boboci mari deja, si am observat ca iarna trecuta, cand de fapt nu a fost iarna, nu i-a placut caldura fiindca nu a inflorit deloc. Insa pe seama toanelor florilor noastre putem discuta... nu-i asa? :wink:
aici am citit rodica 05
 

ghia_don

Active Member
Puii mei de tacitus ii tin afara in aer liber, cit nu a plouat i-am udat -nu i-am udat...dar noaptea trecuta a fost o ploaie...rupere de nori nu alta. Dimineata ghivecele "pluteau"in apa? E posibil sa le fi facut rau atita apa?
 

Kati

Active Member
Gabi74, paiul este bun mai ales toamna tarziu, iarna si primavara devreme. Acum deja poti sa-i uzi normal, insa cu putina apa fiindca plantele sunt inca mici si se descurca si cu putina apa. Ar fi bine daca ai schimba capacul de carioca cu un pai si daca l-ai pune mai aproape de partea exterioara a ghiveciului.

Ghia_don - este parerea mea personala - insa nu e bine ca ghivecele cu suculente (si cu cactusi) sa "pluteasca" in apa. Ar fi bine daca le-ai gasi loc undeva intr-un loc ferit de ploaie.

Adrianam, florile tin mai multe zile, nu am numarat exact cate, dar cca. o saptamana sa zicem.
 

magda

Active Member
Moderator
este Graptopetalum philipherum. Am si eu, dar mai am mult de asteptat pana sa infloreasca. :roll:
 

dana

Member
Ce frumos e :eek:
Si eu mai am mult pana o sa-i vad pe cei 2 ai mei infloriti .
Oare dupa cat timp infloresc?
 

diana999

Active Member
azi mi-am cumparat un tacitus bellus.ce pamant sa-i pun? am compo pt flori sau pamant de cactusi tot compo.cand incep udarea? multzumesc!!!!!!!!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Daca l-ai cumparat acum inseamna ca nu este in repaus. Este important si de unde l-ai achizitionat. Daca e din supermarket citeste topicul acesta, http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=8854 chiar daca este la cactusi. E valabil si suculentelor. Pamantul recomandat este cel pentru cactusi. Udarea se face moderat si depinde de temperatura mediului unde sta planta, de expunerea ei. Pamantul suculentelor trebuie sa se usuce intre doua udari. Deocamdata cam astea-s sfaturile. Vei mai primi cu siguranta si de la alte persoane.
 

diana999

Active Member
ce bine ca mi-ai raspuns asa de repede! multzumesc 8) l-am cumparat de la familia levai,si am uitat sa intreb ce pamant sa pun.m-am gandit ca primesc aici un raspuns rapid......si asa a si fost. :wink:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
In situatia asta, stai linistita ca ai luat ceva fara probleme. Eventual poti sa-i intrebi pe dansii cand sa incepi udarea. Felicitari pentru achizitie si la mai multe!
 

diana999

Active Member
Nu are pamant deloc.Mi l-au trimis prin posta.As vrea eu mai multe...pacat ca nu prea am loc.multzumesc.
 

magda

Active Member
Moderator
Daca este de la Familia Levai inseamna ca este in repaus. Il plantezi in pamant pentru cactusi cumparat sau preparat de tine si il poti uda abia in martie. Temperaturi maxime de 15 gr. C.
 

andre

Member
Cred ca poti transplanta in ce vrei, daca nu o sa uzi pana la primavara, nu conteaza. Iar pana atunci iti faci rost de componente si e de preferat sa faci tu pamantul, ca cel care se gaseste pe piata, pentru cactusi, e pe baza de turba si nu-l recomand decat pentru inradacinari, nu si pentru mature.
 

andre

Member
Am spus ca nu e de preferat amestecul de pamant de cactusi care se gaseste in comert. Eu cumpar pamant care sa nu fie bazat pe turba, pentru ca nu am gradina de unde sa iau, si il amestec cu nisip cernut, din care indepartez praful fin.
 
Sus