Tacitus (Graptopetalum) bellus

D

dyayzh

Guest
Am cumparat un puisor de tacitus belus. Stiti daca are vre-o caracteristica de ingrijire?
 

rodica05

Member
Din cate am observat, nu-i place soare-plin. Nu frig iarna - asta insemnand peste 10 grade C, dar nu mai mult de 15-20.
In rest ca orice suculenta.

Rodica
 

Kati

Active Member
La mine a stat iarna si la 8 grade, si nu a patit nimic. Doar ca trebuie sa primeasca apa mai multa decat suculentele "obisnuite". Sunt cateva specii de suculente, care necesita udare si iarna, dar cu foarte putina apa si cu mare atentie. Adica, sa nu pice apa deloc pe planta, intre frunze sau la coletul plantei. Cel mai simplu e sa se puna putina apa in farfurioara ghiveciului, sau mai e o metoda - pe care o folosesc la cactusi si suculente. Se ia un pai, si se taie la marime (partea de sus sa iasa cam la 1-2 cm din pamant). Partea de jos (cea care intra in pamant) se inteapa cu acul in mai multe locuri. Se ia o andrea groasa, cat sa intre in pai, si se impinge cu grija in pamant, lasand andreauna sa-i faca loc paiului. Altfel paiul se indoaie si se strica.
Cand vine vremea de udat, se ia o seringa mare (ca sa curga apa mai bine), se umple cu apa si prin pai se da putina apa la planta.
Tacitusul nu se uda cand e ger afara, si e bine ca apa sa i se dea dimineata, ca pana seara - cand se raceste iarasi vremea - pamantul sa nu mai fie ud deloc. Apa fiind foarte putina, dispare in cateva ore si la radacini ajunge doar cat are nevoie planta sa nu se stafideasca.
Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa, mai usor este de facut decat de povestit totul :wink:
Tacitusul meu are doi boboci mari deja, si am observat ca iarna trecuta, cand de fapt nu a fost iarna, nu i-a placut caldura fiindca nu a inflorit deloc. Insa pe seama toanelor florilor noastre putem discuta... nu-i asa? :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Multumesc frumos pentru informatii. Sper sa infloreasca la anul caci vanzatorul mi-a spus ca e deja matur :wink:
 
D

dyayzh

Guest
O frumusete....poat iti si va inflori repede ca doar e de la Rodica...ea e cu mana tare buna la tepoase :wink:
 
A

Anonymous

Guest
Eu am doi,crescuti din doi puiuti de D=1cm. Nu i-am bibilit cu udatul...le-am dat ceva mai putina apa pe iarna,dar i-am tinut la lumina.Au avut si multe" cumpene de moarte",ca tare de multe ori au mai cazut pe jos si-au sarit din ghivecele cu pamint cu tot. Acum au cam 5 cm diametru,si le merge bine. Cam cind infloresc?La ce virsta?In mai abia fac anul.
 

rodica05

Member
gabriela jalba a spus:
Cam cind infloresc?La ce virsta?In mai abia fac anul.
Vor veni si florile anul ce vine. :D

dyayzh a spus:
Al meu a dat un puiut ..uraaaaaaaa :D
Bravo, Dya. Dar flori a avut? Sa nu-i desparti, in curand vei avea o colonie si sa vezi ce frumos va fi cand vor inflori toate "capetele" :)

Rodica
 
D

dyayzh

Guest
Nu a inflorit..cel putin la mine. Nu stiu ce varsta are. Cand l-am cumparat mi s-a spus ca e la varsta infloririi. O sa vedem :wink:
 
A

Anonymous

Guest
Multumesc Rodica. Te rog spune-mi,pui,tot peste un an face?
 

rodica05

Member
In mod normal, daca are tot ce-i trebuie, intr-un an ajunge la maturitate si ar trebui sa infloreasca.

Rodica
 
D

dyayzh

Guest
Floarea la al meu stagneaza :cry: Si e una singura nu 3 ca al Corneliei. Dar e frumusel foc ....sper sa se si inmulteasca sa fac si eu colonie :wink:
 
Sus