Tacca

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Atunci sa iti traiasca asta noua si fiind a treia sa iti reziste ca acum doar ai experienta :wink:
 

marean

Active Member
Hai ca poate a 3a oara e cu noroc !
Sa ai grija la apa,putinica tare,si poate va fi bine,tare e o frumoasa !
 

nutilepadat

Active Member
Noroc mare mai are Dya cu plantele la REDUCERE.Cum le gaseste ea :rofl: sau poate plantele pe Dya :? FELICITARI
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am pus ieri la germinat 2 seminte de tacca.Din ce am citit germinarea are loc la o caldura de 29 de grade :rofl: ....O sa comand.Ca deocamdata nu o posed :rofl: .Plus ca timpul,durata adica de germinare este intre o luna si 9 luni.Probabil fiind o raritate :wink: merge pe principiul "lucrul bun la 9 luni". :mrgreen:
 
D

dyayzh

Guest
Mult succes Gabiuta. Eu nu mai incerc cu tacca. E o planta care necesita alte conditii decat cele pe care i le pot oferi eu :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai tu crezi ca eu sper ,chiar si pentru o secunda numai ,ca va iesi ceva ce voi si creste? :gandit: Provocarea este insa prea mare ca sa nu particip la o intrecere cu saminta :p
 

ramona

Member
iata-ma si pe mine. De azi sunt noua posesoare a unei tacca. Dupa cate am citit aici e cam cu figuri pe cap plantuta. Totusi eu sper sa devenim prietene si sa se obisnuiasca la mine ca tare mi-e draga. Si e de o frumusete... iesita din comun, ce mai?!
deci sa imi tineti pumnii ca voi avea nevoie. :) :) :)
 
D

dyayzh

Guest
Eu am incercat cu 2 tacca si nu am reusit. Iti tin pumnii si-ti urez mult noroc cu ea...e o planta atat de frumoasa si merita fiecare banut :D
 
D

dyayzh

Guest
Ramona, cum ii merge plantei tale???? Ai descoperit secretul udarii la ea???
 
Buna
Sunt noua pe forum si am si eu un tubercul de tacca nivea cu care ma chinui din primavara.In prima faza a stat asa cum l-am pus apoi in vara a inceput sa-i dea cred ca o frunza dar s-a uscat.De pe internet am luat unele informatii si se pare ca functioneaza si anume:substratul din muschi de turba,perlit,nisip si cocopeat,ghiveciul in care este tuberculul este pus in altul cu cocopeat pe care il tin umed.Din cand in cand il ud cu apa calda.Ingrasamint lichid pentru orhidee de 2 ori pe luna.Sta la geam jumatate soare jumatate umbra.Asa vad ca ii merge bine.Daca aveti alte experiente va rog sa-mi spuneti si mie.Succes
 

marean

Active Member
Bun venit,Cristina !
Asteptam sa ne spui cate ceva despre tine si pasiunea ta pt plantute la sectiunea 'Gradinari' :wink: !
Din cate spui,te descurci bine cu ea !
Din pacate,nu e o planta comuna si numai o mana de oameni pe forum au avut-o , nu cu mare succes,de altfel .
Poate ii faci si poze si ne prezinti domnisoara ;-) , deja din explicatiile tale cu privire la ingrijire i-ai ajutat pe viitorii crescatori , deci asteptam interventia ta si la alte topicuri !
 
Am spus deja cate ceva despre mine la sectiunea gradinari.Cu pozele abia acum invat cum sa le pun.Sper sa fie cat mai curand.

Sursa de pe internet spunea ca cel mai bine ar fi sa o duci in baie sa aprinzi lumina si sa dai drumul la dus la apa fierbinte(bineinteles nu pe ea) si sa o lasi acolo cu usa inchisa.Eu nu am timp de asa ceva si atunci am facut chestia cu apa calda.
 
Sus