Syngonium

Tulipa

Member
Eu inca nu m-am lamurit cum e cu taierea ei, cu tunderea, mai bine zis. Cum se procedeaza, cum se da forma ? De unde tai ? Ce tai :?:
 

michaela

Active Member
Pai depinde cum vrei sa-l dirijezi-tai ce este in plus. Nu este o planta pretentioasa. lastareste usor.
Al meu nu a inflorit niciodata cu toate ca era inalt cam de 1 m (o tufa ) tot ce taiam infigeam langa planta mare si a rezultat o tufa. Pentru ca nu inflorea m-am suparat pe el si l-am dat. :)
 

IZA

Active Member
Eu l-am pierdut. L-am primit de la o prietena care voia sa-l arunce ca nu avea unde sa-l bage in casa . L-am lasat pe hol unde e racoare bine. Nu i-a placut . l-am tuns de jos. Sigur va lastarii.
 

Tulipa

Member
Bine, dar daca ceea ce tai nu infig in pamant, ci arunc, ce mai ramane? Deci musai sa infig in pamant ceea ce tai?
Imi place foarte mult forma Syngoniumul-ui, Daisy. E dreapta, in sus, cu frunze in toate partile, in toate "etajele". Cam asa ma gandeam ca as vrea s-o fac si pe a mea, dar nu stiu cum. Se pune ceva de sprijin, sau tine doar de felul in care este taiata?
Va rog, help :eek:
 

Roxana

Active Member
daca nu vrei sa mai pui la inradacinat varfurile de Syngonium nu e bai, tu il tai asa incat sa ajungi la forma dorita. dar eu zic ca este pacat sa arunci varfurile. Poti sa le pui in pamant, in acelasi ghiveci cu planta-mama ca sa formeze "o tufa".
 

Roxana

Active Member
nu stiu daca asta e perioada cea mai potrivita pentru inmultirea lui. Poate ar fi mai indicat sa mai astepti pana in martie macar.
Eu nu am incercat, deci nu stiu cand este mai bine pentru inradacinare. Poate ne ajuta cineva cu un sfat.
Si plantuta are o crenguta crescuta foarte mult, dupa lumina probabil si as vrea sa o tai ca se lasa in jos si pana la urma o sa se rupa.
 

mimish

Active Member
Asta cred ca e cea mai rezistenta "buruiana" pe care o am in casa. S-a "resuscitat" singura in repetate randuri si tot apare din ghiveci cand ma astept mai putin. Sunt sigura ca poti sa o tunzi acum fara riscuri ;-)
 

Tulipa

Member
Multumim fain. Nu se intampla nimic nici daca astept pana la primavara. Si mama mi-a zis ca e fain sa o pun in pamant, sa se formeze o tufa. Am studiat planta si am inteles de unde sa tai. Va multumesc mult! :D
 

Roxana

Active Member
eu am taiat varful ala care atarna. si am facut din el mai multi butasi pentru ca era destu de inalta si "incovoiata" si nu aveam cu sa o pun in ghiveci.
butasii i-am pus in acelasi ghiveci cu planta-mama. sper sa inradacineze cu bine! :)
 

Tulipa

Member
Bafta!
Si eu tot varful ala vreau sa-l tai, ca ma incurca. Nu cred ca mai astept pana la primavara, o sa-mi fac timp intr-o zi.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Tulipa a spus:
Bafta!
Si eu tot varful ala vreau sa-l tai, ca ma incurca. Nu cred ca mai astept pana la primavara, o sa-mi fac timp intr-o zi.
Asteapta pana pe 3 februarie, cand e luna noua. :idea:
 
Sus